Forum Polskiego Kina

Teraz jest 2 października 2024, 12:29

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2585 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1 ... 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161 ... 216  Następna
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 grudnia 2020, 13:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2018
Posty: 277
Zbigniew Domagalski dyrektorem WFDiF.
Źródło informacji: http://www.wfdif.pl/pl/aktualnosci/zbig ... abularnych.

Przetarg WFDiF:
- http://bip.wfdif.com.pl/przetargi-wfdif ... ii-czesci/.

Centrum Kompetencji FINA – zmiany w wytycznych dla programu „Kultura Cyfrowa”.
Źródło informacji: https://fina.gov.pl/centrum-kompetencji ... a-cyfrowa/.
Cytuj:
FINA rozpoczęła projekt restauracji cyfrowej obrazu i dźwięku 39 odcinkowej animowanej serii Zaczarowany Ołówek studia animowanego Se-Ma-For, która powstała w latach 1964-1977. Projekt zakłada rekonstrukcję animacji w standardzie 4K, a także cyfrową archiwizację źródłowych nośników analogowych. Prezentujemy Państwu pierwsze trzy odcinki poddane procesowi restauracji cyfrowej.
Źródło cytatu: https://ninateka.pl/film/zaczarowany-ol ... m-w-zoo-13.
Inne informacje w tej sprawie: https://www.facebook.com/Ninatekapl/pos ... 9095664930.

_________________
Do niczego nikogo nie namawiam i nie rozkazuję: w żaden sposób, poprzez wszystko co "składa się" na "ten post" - być może w "jego" treści pomyliłem się niecelowo.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 stycznia 2021, 17:24 

Dołączył(a): 22 sie 2020
Posty: 28
Witam. Mam pytanie odnośnie filmu "Samowolka" z 1993r mianowicie na YouTube jest TVRIP z TVP HD i jest on dużo lepszej jakości niż ta na DVD (widać że po korekcji barwnej i usuniętych brudach) jedynie czołówka jakby nie tknięta. Nie mogę znalezc nic o rekonstrukcji tego filmu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 stycznia 2021, 17:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 cze 2016
Posty: 1257
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Prawdopodobnie nie jest to rekonstrukcja, tylko nowy skan, trochę podczyszczony. Z tego co widzę, oryginał był w 4:3, natomiast ta nowa wersja jest w 16:9, więc przypuszczam, że przepuścili to przez telekino, gdzie obraz kadruje się już na etapie skanowania. Zdaje się, że już parę filmów w takiej postaci pojawiło się w TVP. Nowy skan zawsze daje lepszy efekt niż stary, ale szkoda, że łączy się to z tym zupełnie bezsensownym kadrowaniem.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 stycznia 2021, 19:25 

Dołączył(a): 22 sie 2020
Posty: 28
Dzięki za odpowiedź. Film wygląda naprawdę nieźle w porównaniu z tym co widziałem wcześniej. Myślę, że powinni więcej filmów skanować przynajmniej do HD bez pełnej rekonstrukcji. Jest to oszczędność czasu i pieniędzy a jakościowo jak na dzisiejsze standardy przyzwoicie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 stycznia 2021, 19:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
To jest stary transfer HD który przygotowano pod kanał TVP HD lata temu kiedy dopiero co startował. Dawno nie oglądałem tego filmu w tv, ale podejrzewam, że ciągle to ta sama wersja.

Wygląda na to, że nieco pomyliłem się w kwestii VOD. Okazuje się, że serwis który stworzyło WFDiF, to nie jest ten który powstaje w ramach projektu rekonstrukcji 160 filmów fabularnych. Ten dopiero wystartuje i to ponoć niebawem. Czyli będą dwie strony z polskimi filmami. Szkoda że w obu serwisach maksymalna jakość, to 4 Mbity dla 1080p (tak z tego co pamiętam zakładała dokumentacja przetargowa). Jeśli różnice będą tak znaczne jak na tym porównaniu z "Perły w koronie", to nie do końca jest się z czego cieszyć. Mogli by zaoferować lepszą jakość w ramach konta premium, ale może nie mogą lub nie chcą dać takiej opcji.

MuzykaFilmPolska napisał(a):
Dzięki za odpowiedź. Film wygląda naprawdę nieźle w porównaniu z tym co widziałem wcześniej. Myślę, że powinni więcej filmów skanować przynajmniej do HD bez pełnej rekonstrukcji. Jest to oszczędność czasu i pieniędzy a jakościowo jak na dzisiejsze standardy przyzwoicie.
Większość z tego co znalazło się w VOD TVP w ramach ostatniego projektu, to właśnie digitalizacja a nie pelna rekonstrukcja. Większość z tego to seriale, ponieważ praw do filmów pełnometrażowych nie mają zbyt wiele.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 stycznia 2021, 20:32 

Dołączył(a): 22 sie 2020
Posty: 28
A jak to jest z tymi prawami do filmów? Jeśli TVP posiada taśmę filmową w swoim archiwum jest to tożsame z posiadaniem praw do filmu? Zastanawia mnie to ponieważ są na przykład filmy w koprodukcji i nie wiem jak oni podchodzą w takim przypadku do praw autorskich. Taki "Zabić Sekala" został wydany na blu-ray w Czechach a u nas wciąż stara kopia (parę lat temu widziałem że używana również w emisji tv). Reasumując: czy dana telewizja musi posiadać pozwolenie od innych wytwórni filmowych żeby dokonać digitalizacji jeśli posiada dany film w archiwum?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 stycznia 2021, 22:25 

Dołączył(a): 14 lip 2017
Posty: 103
Ja mam takie pytanie, czy jest jakaś możliwość zagłosowania na dany film aby skierować go do rekonstrukcji cyfrowej? Nie mogę zrozumieć czemu "Stan Strachu" Janusza Kijowskiego z 1989 roku z muzyką Grzegorza Ciechowskiego nie przeszedł i podejrzewam, że nadal nie go nie ma w planach rekonstrukcji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 stycznia 2021, 23:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
To właściciel praw do filmu udziela wszelakich licencji na dystrybucję itp. TVP gdy startował kanał TVP HD robiła transfery filmów które nie zostały przez nich wyprodukowane, ale z pewnością dogadali się z właścicielami praw. I tak na przyklad pomimo, że część z tych filmów jest juz zrekonstruowana np w ramach działalności KinoRP, tak TVP dalej przy emisjach posługuje się własnymi, starymi skanami czy transferami HD np. "Pan Tadeusz", "Psy" czy "Mój Nikifor".

Co do "Zabić Sekala", to wątpię by TVP była zainteresowana digitalizacja lub rekonstrukcją filmu którego nie wyprodukowała.

Dev niestety, ale nie mamy żadnego wpływu na dobor filmów do rekonstrukcji.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 stycznia 2021, 16:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2018
Posty: 277
Najprawdopodobniej według: Programów Operacyjnych PISF na 2021 rok - na rekonstrukcję cyfrową zamierza się przeznaczyć: 0,15 mln zł(150 000 zł).

Źródło informacji:
- https://pisf.pl/dotacje-programy-operacyjne/,
- https://pisf.pl/aktualnosci/programy-op ... -rok-2021/.

Poprzednie lata lub rok w "tej kwestii":
- viewtopic.php?p=16044#p16044.

_________________
Do niczego nikogo nie namawiam i nie rozkazuję: w żaden sposób, poprzez wszystko co "składa się" na "ten post" - być może w "jego" treści pomyliłem się niecelowo.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 stycznia 2021, 21:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lip 2016
Posty: 80
Lokalizacja: Gdynia
dima napisał(a):
Najprawdopodobniej według: Programów Operacyjnych PISF na 2021 rok - na rekonstrukcję cyfrową zamierza się przeznaczyć: 0,15 mln zł(150 000 zł).

To zaszaleli. Starczy może na wynagrodzenie kierownika :-)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 stycznia 2021, 21:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
To raczej kwestia tego, że ciągle w realizacji jest program rekonstrukcji 160 filmów fabularnych i masy kronik czy filmów animowanych, stąd tak niski budżet na ten cel.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 stycznia 2021, 02:03 

Dołączył(a): 22 sie 2020
Posty: 28
Temat może nie do końca związany z rekonstrukcją cyfrową ale chciałbym zapytać: czy istnieje jakaś lista filmów, dostępna dla widzów, zawierająca zasoby TVP poddane samej digitalizacji (zeskanowane do HD dla TVPHD)? Zainteresowało mnie to ze względu na moje pytanie wyżej i odpowiedź dt filmu "Samowolka". Ciekaw jestem jakie tytuły i ile ich zdigitalizowano.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2585 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1 ... 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161 ... 216  Następna

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Powered by: - HOSTINGHOUSE