Forum Polskiego Kina

Teraz jest 2 października 2024, 08:37

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2585 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1 ... 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156 ... 216  Następna
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 grudnia 2020, 22:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 cze 2016
Posty: 1257
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
A we wcześniejszych kopiach synchronizacja była idealna? Niewykluczone, że ten film robili z postsynchronami, a tego nie da się zawsze poprawić.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 grudnia 2020, 22:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Kiedys nikt nie przywiązywał specjalnej wagi do synchronizacji obrazu z dźwiękiem zwłaszcza przy postsynchronach, więc jeśli w oryginale tak było, to zapewne trudno to poprawić. W rekonstrukcjach pewnie też nie ma na to wiele czasu i pieniędzy. Swoją drogą w polskim kinie dzwiek traktowany jest po macoszemu, bo w dzisiejszych budżetach tną tu koszty do granic możliwości przez co często komentarze, że w danym filmie trudno zrozumieć aktorów. Tyle że dziś dialogi nagrywa się na planie a kiedyś w studio. Swoją drogą sam jestem ciekaw jak duża czesc filmów kręcona była z wykorzystaniem postsynchronów.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 grudnia 2020, 11:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2018
Posty: 277
dominobielsko napisał(a):
Na Kino Polska leci właśnie film Konsul w wersji zrekonstruowanej.
Premiera tej wersji.
MarianPaz napisał(a):
Można by rzec - nareszcie. Tyle filmów juz zrekonstruowali a to bodaj dopiero trzeci tytuł który trafił do telewizji. Oby było ich więcej. O ile pamiętam jest to kadrowana wersja, bo oryginalnie było 4:3.
Dobrze rozumiem, że "Konsul" był już kiedyś rekonstruowany cyfrowo, a "obecna" jego emisja w telewizji dotyczy jego kolejnej - nowej "zremasterowanej wersji" w ramach projektu pn.:
"Cyfrowa rekonstrukcja i digitalizacja polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych w celu zapewnienia dostępu na wszystkich polach dystrybucji (kino, telewizja, Internet, urządzenia mobilne) oraz zachowania dla przyszłych pokoleń polskiego dziedzictwa filmowego"(POPC.02.03.02-00-0007/17) ?

Marian, pozostałe dwa tytułu to masz na myśli te emisje w kanałach: Canal+(bodajże) - dwóch części: "Kilera" ?

Z tym "przeformatowywaniem"("ucinaniem" części obrazu nagranego na taśmie filmowej) to... wiadomo chyba. Swoją drogą reżyserem "Konsula" jest Pan Mirosław Bork, czyli chyba osoba "odpowiedzialna" za film pt.: "Wojna światów" i m. in. jego "przeformatowanie" - w związku z tym toczyła się ostatnio w tym wątku dyskusja. Nie wiem czy i on czuwał nad rekonstrukcją cyfrową filmu pt.: "Konsul" i czy tym samym nie podejmował decyzji o jego "przeformatowaniu".

Swoją drogą być może te moje dywagacje na temat "praw do emisji tytułów w telewizji linearnej" okazały się(przynajmniej w części) błędne, choć pewniej będzie można to stwierdzić raczej od 1 stycznia 2021 roku(lub ogólnie od "mniej więcej" początku tegoż roku - 2021):
- viewtopic.php?p=17155#p17155 (głosy "innych" w tej sprawie znajdują się przed/nad tym postem). [Np. dwie części filmu: "Kogel-mogel" - Polsat "ma" jeszcze: 13.12.2020 roku].
Być może "międzyczasie" doszło do przedłużenia Telewizji Polsat "praw do emisji w telewizji linearnej" "tych tytułów" do: 31.12.2021 roku - tak jak to jest na: Ipli(widoczna taka data tamże; być może tak było lepiej z racji prawnych - przedłużenia czasu trwania projektu - choć z drugiej strony, jeśli faktycznie można by było w nowej rzeczywistości prawnej projektu i tytułów w nim biorących udział "przedłużyć stare umowy", to czy nie można by już nimi zarządzać "normalnie"(nowe prawa itp.)... Być może nie, bo kto wie czy znaczenia nie ma w tych "prawnych kwestiach", np.: wersja kopii: "stara" czy "zrekonstruowana cyfrowo"(choć z opinii "innych"(o ile je dobrze pamiętam) wnioskuję, że raczej "wersja kopii" nie ma tu zawsze (dużego) znaczenia - w zapisach umowy pomiędzy właścicielem praw do tytułu, a je nabywającym) - nie wiem...).
Zauważyłem, że tytuły od "starego SF Kadru"(chyba wszystkie te, które są dostępne na: Ipli ?) były dostępne na: vod.pl - do 30.11.2020 roku(tak było przy nich zapisane) i że wraz z tą datą zniknęły z tego serwisu(chyba). Data ta jest "pierwotnie" planowaną datą zakończenia wspomnianego przeze mnie w tym poście projektu(viewtopic.php?p=17853#p17853).
"Konsul" jest tytułem chyba "tylko" "starego SF Kadru"("nie współdzielonym")(obecnym na: Ipli). Dwie części "Kilera" zaś to tytuły jakby "tylko": "SF Zebry"(nie obecne na: Ipli). Na: Iplę "powędrowały" chyba tylko "tytuły własne" "SF Kadru" i te "współdzielone" z "SF Torem i Zebrą"(a "zarządzane" przez "SF Kadr").
Być może ktoś mający dobrą(insiderską) wiedzę w temacie(może: mofo, Industry Insider - dość dawno chyba obecni na tym forum - przynajmniej jako "zalogowani", ale może i: Maciej Molewski czy Pecus, korek czy jeszcze kto inny), mógłby powiedzieć jak się te kwestie mają... I kiedy jest szansa, że, np.: tytuł zrekonstruowany cyfrowo w ramach: "POPC.02.03.02-00-0007/17", a "współdzielony" - w "wersji zremasterowanej": będzie mógł się znaleźć w telewizji(czy w ogóle są, a jak nie to na kiedy są zaplanowane jakieś nowe przetargi, umowy, licencje(i na jakich warunkach) "na Telewizję" dla "tych tytułów" już w ich zrekonstruowanych cyfrowo wersjach - na "nowy okres", po "obecnym Polsatu"(chyba, że jest szansa, że w ramach "obecnej umowy Polsatu" "to może wskoczyć"))...
Być może "wszystko" będzie mogło być pomału "puszczane, luzowane" pod względem prawnym(i m. in. swobodnego zarządzenia prawami do emisji w telewizji linearnej) po: 30 czerwca 2021 roku(viewtopic.php?p=17853#p17853) lub nawet po: 31.12.2021 roku(chyba, że na Internet są osobne "prawa" i nie koliduje to z Telewizją linearną)... Kto wie czy i "wydłużaczem" tych kwestii nie jest ciągle sprawa unormowania prawnego własności tytułów(m. in.) po likwidacji i "wchłonięciu" do "nowej WFDiF" - "starych SF Kadr, Tor, Zebra" i czy to nie wydłuży jeszcze bardziej tych podanych przeze mnie dat...
Może to czy jakiś tytuł jest już przypisany, unormowany prawnie(własnościowo) ma znaczenia dla tego czy można już danym tytułem odpowiednio zarządzać czy nie("Konsul", dwie części "Killera"), a może to wszystko o czym piszę w tym poście jest jakoś ze sobą połączone(i inne rzeczy, o których nie napisałem, bo np. o nich nie wiem)...
Dochodzi jeszcze tu kwestia "budowy i rozruchu" w ramach "projektu": "Centrum Dystrybucji WFDiF" materiałów(chyba m. in. z "projektu"), które być może jeszcze nie jest gotowe - jak i tak samo może "w pełni" nie jest: Platforma Internetowa Dystrybucji "tych materiałów"(WFDiF Online)...

_________________
Do niczego nikogo nie namawiam i nie rozkazuję: w żaden sposób, poprzez wszystko co "składa się" na "ten post" - być może w "jego" treści pomyliłem się niecelowo.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 grudnia 2020, 12:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
"Konsul" to jedyna rekonstrukcja wykonana w ramach obecnego projektu przez Fixafilm.

"Kiler" i kontynuacja emitowane były lub dalej są przez TVN, C+ i Kino Polska.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 grudnia 2020, 13:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2018
Posty: 277
Tak sobie myślę czy aby pewne informacje(znane dokumenty od ponad roku) nie świadczą o tym, że wszystkie(bądź niektóre) tytuły biorące udział w projekcie pn.:
"Cyfrowa rekonstrukcja i digitalizacja polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych w celu zapewnienia dostępu na wszystkich polach dystrybucji (kino, telewizja, Internet, urządzenia mobilne) oraz zachowania dla przyszłych pokoleń polskiego dziedzictwa filmowego"(POPC.02.03.02-00-0007/17)
będą/były "sztucznie upscale'owane" z rozdzielczości obrazu w jakiej były rekonstruowane cyfrowo(2K) do rozdzielczości obrazu: 4K*. Być może dwie części: "Kilera" są tego przykładem, choć być może to i "przeformatowanie" obrazu("ucinanie" części obrazu nagranego na taśmie filmowej): "Konsula", świadczą o działaniach podjętych na ich rzecz nie w ramach projektu, a już poza nim(można już coś robić z tymi materiałami: viewtopic.php?p=18024#p18024 ?). W przedstawionych "poniżej" dokumentach* nie widzę informacji o, np. "przeformatowaniu" z OAR do AR: "16:9"(być może to faktycznie jest robione(niestety - ogólnie pisząc o tej kwestii) poza projektem), zaś sama mowa o materiałach: UHD(4K) w ramach projektu dotyczy jakiejś tylko "pewnej kwestii technicznej" "tych materiałów" - nie rozumianej tak, jak ja to zrobiłem pierwotnie w tym poście(choć być może jest to błędny trop i właściwym jest jednak ten "pierwszy od góry" w tym poście - moje dywagacje na podstawie pewnych informacji). Być może te "mastery dystrybucyjne": UHD(4K) dotyczą tylko dostępności zdigitalizowanych(a nie zrekonstruowanych cyfrowo) materiałów w takiej "wersji" - choć tak czytając na "chłopski rozum" to raczej tak nie jest. Zauważam, że dwie części "Kilera" należą(należały) do "starego SF Zebra" - jednak więcej informacji w "tej sprawie" jest w danych od "starego SF Tor"* - lecz z pewnych względów nie przykładałbym do tego dużej wagi - wyznacznika "stanu faktycznego".

*
Cytuj:
1. Przedmiotem Zamówienia są usługi archiwizacji, bezpiecznego przechowywania, zarządzania i
udostępniania danych kopii cyfrowych filmów pełnometrażowych zdigitalizowanych i
zrekonstruowanych cyfrowo w ramach projektu „Cyfrowa rekonstrukcja i digitalizacja polskich filmów
fabularnych, dokumentalnych i animowanych w celu zapewnienia dostępu na wszystkich polach
dystrybucji (kino, telewizja, Internet, urządzenia mobilne) oraz zachowania dla przyszłych pokoleń
polskiego dziedzictwa filmowego” w tym:

 zdigitalizowanych kompletów sekwencji klatek obrazu wraz ze skanowanymi dodatkowo
fragmentami filmu, dającymi łącznie w uśrednieniu na jeden film zapis rzędu 110% długości
filmu, pochodzących z procesu skanowania obrazu filmów z taśm światłoczułych 35 mm,
zapisanych w plikach o rozdzielczości 4K w formacie DPX 10 bit logarytm lub DPX 16 bit
liniowy, pochodzących ze światłoczułych nośników źródłowych,
 zrekonstruowanych cyfrowo kompletów sekwencji klatek obrazu filmów: w tym:
- Masterów Archiwizacyjnych, zapisanych do postaci sekwencji plików DPX 10 bit logarytm,
DPX 16 bit liniowy lub TIFF 16 bit liniowy, w rozdzielczości 2K dla szerokości obrazu
filmowego,
- DCDM
masterów dystrybucyjnych filmów po rekonstrukcji cyfrowej, w tym:
- masterów HDTV zapisanych do plików .mov Prores 422 HQ HD w prędkości 25 fps, z
dźwiękiem 2.0 oraz 5.1,
- masterów UHD zapisanych w rozdzielczości 4K do plików .mov Prores 444 lub Prores
4444, z dźwiękiem 2.0 oraz 5.1,
Cytuj:
 kompletów plików zrekonstruowanej cyfrowo ścieżki dźwiękowej filmów, zapisanych w postaci
plików WAV PCM, w tym:
- mastera oryginalnego dźwięku filmu po rekonstrukcji,
- mastera kinowego do DCP i DCDM,
- mastera TV HD i UHD, DVD i VOD w 5.1 i 2.0,
- mastera do Blu-ray w 5.1 i 2.0.

Źródło cytatów: https://www.tor.com.pl/userfiles/file/2 ... WZ_TOR.pdf [ https://www.tor.com.pl/htdocs/sftor/www ... php?id=125 ] ["Pogrubienia tekstu" w powyższych cytatach są mojego autorstwa - w oryginałach nie występują].

Można powiedzieć, że w powyższych materiałach jest jeszcze więcej informacji o "masterach", "kopii": UHD(4K) - jak i tutaj też: http://bip.zebrafilm.pl/images/przetarg ... _ZEBRA.pdf [ http://bip.zebrafilm.pl/udzielanie-zamo ... ulturalnej ].

_________________
Do niczego nikogo nie namawiam i nie rozkazuję: w żaden sposób, poprzez wszystko co "składa się" na "ten post" - być może w "jego" treści pomyliłem się niecelowo.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 grudnia 2020, 13:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Prawdopodobnie w ramach owego projektu kilka czy kilkanaście filmów zrekonstruowane w 4K. Pisano o "Ostatnim etapie" oraz "Sanatorium pod klepsydrą", choć w wypadku tego ostatniego nie wiadomo, czy sfinansowano go z tych samych środków.

W dobie UHD nie ma nic dziwnego, że zakładają przygotowanie mastera w 4k, nawet jeśli to tylko upscale. W prawdzie na obecną chwilę mamy raptem jeden kanal w takiej rozdzielczości, ale trzeba myśleć przyszłościowo. Przy odpowiednio wysokim bitrate (Canal+ 4K ma sięgające blisko 25mbps) można zaoferować widzom bardzo dobrą jakość, zapewne zbliżoną do tego, co znalazłoby się na Blu-ray. Najbardziej korzystnie wypadną upscale filmów 4:3, bo te wymagaja najmniejszego powiększenia z 2K do 4K .

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 grudnia 2020, 19:38 

Dołączył(a): 11 cze 2017
Posty: 73
Cytuj:
Z tym "przeformatowywaniem"("ucinaniem" części obrazu nagranego na taśmie filmowej) to... wiadomo chyba. Swoją drogą reżyserem "Konsula" jest Pan Mirosław Bork, czyli chyba osoba "odpowiedzialna" za film pt.: "Wojna światów" i m. in. jego "przeformatowanie" - w związku z tym toczyła się ostatnio w tym wątku dyskusja. Nie wiem czy i on czuwał nad rekonstrukcją cyfrową filmu pt.: "Konsul" i czy tym samym nie podejmował decyzji o jego "przeformatowaniu".


Tak. Mirosław Bork odpowiadał za nadzór artystyczny nad rekonstrukcją "Konsula".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 grudnia 2020, 20:07 

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 243
Posty na Forum KP: 212
Witam
Tak apropo kadrowania "Konsula"

DVD (wydanie Kultowe Komedie PRL-u) vs KinoPolska HD (rekonstrukcja FixaFilms
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

trochę screenów
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Mała uwaga - średni bitrate filmu to raptem 4Mbps


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 grudnia 2020, 21:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 cze 2016
Posty: 1257
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Dawno nie oglądałem tego filmu, a kiedy go oglądałem, to raczej nie zwracałem uwagi na akurat ten aspekt, ale sądząc po tych zrzutach, to kadrowanie wydaje się akceptowalne. Kadry w 4:3 wydają się zakomponowane z myślą o późniejszym kadrowaniu do panoramy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 grudnia 2020, 13:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sty 2019
Posty: 39
Na Kino Polska " Wiosna panie sierżancie" po rekonstrukcji :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 grudnia 2020, 14:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Z pewnością ten film w tej chwili nie jest emitowany w wersji po rekonstrukcji.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 grudnia 2020, 15:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3182
Lokalizacja: Szczecin
Posty na Forum KP: 6471
No zdecydowanie nie...

_________________
My żyjemy!


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2585 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1 ... 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156 ... 216  Następna

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Powered by: - HOSTINGHOUSE