Forum Polskiego Kina

Teraz jest 1 października 2024, 15:37

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2585 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1 ... 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127 ... 216  Następna
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 grudnia 2019, 23:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 cze 2016
Posty: 1257
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Na tym właśnie polega anamorfotyczne DVD, że obraz zapisany jest w tych standardowych wymiarach PAL, ale odtwarzacz powinien obraz rozciągnąć do prawidłowych proporcji. Każdy odtwarzacz DVD czy Blu-ray to robi, ale na komputerze czasem może się to nie zrobić automatycznie. Na pewno w odtwarzaczu na komputerze masz jakieś ustawienia dotyczące proporcji obrazu - włącz to DVD i ustaw proporcje 16:9 czy 1,85:1 i wtedy zobaczysz, że kadry będą prawie takie same, jak na Blu-ray.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 grudnia 2019, 23:59 

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 243
Posty na Forum KP: 212
Zakładając że miałbym telewizor CRT czy nadal uważasz że "pasów" czarnych które widać na zrzucie ekranu z wydania DVD nie będzie widać? Według mnie nadal te pasy czarne będą i nie będzie wypełniał całego telewizora CRT. Podobnie jest z upscalowaniem mogę rozciągnąć obraz do 1080p ale nadal te "pasy" będą czyli nie jest de facto 16:9. Anamorfotyczność tylko powinna wypełnić do szerokości, takto musiała by wykroczyć poza standard PAL tak mi się wydaje Sporo DVD mam w 4:3 i jakoś nadal mam te 4:3 (z pasami po bokach) mimo iż telewizor posiadam w 16:9.
Poza tym u góry napis nad murem więziennym masz pełny, czego w BD nie ma (ucięty jest). Dlatego mnie to zaskakuje że może być tyle wersji tego samego filmu.

Edit: Specjalnie dla Ciebie BD oraz upscalowane do 1080p bez zachowania proporcji obrazu (1920x1080) wydanie dvd które posiadam
Obrazek Obrazek

DVD z zachowaniem proporcji
Obrazek


Ostatnio edytowano 13 grudnia 2019, 00:11 przez Domell1, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 grudnia 2019, 00:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 cze 2016
Posty: 1257
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
No dobra, jeśli mówimy o tej tylko niewielkiej różnicy to zgadza się, wersja DVD ma trochę więcej obrazu z góry i odrobinę więcej z boku (przynajmniej po prawej stronie, na DVD widać cały pień drzewa). Ale proporcje (oczywiście po anamorficznym rozciągnięciu obrazu) są bardzo podobne - na Blu-ray 1,85:1, na DVD może około 1,75:1 albo 1,7:1. Fakt, dziwne że takie minimalne różnice w kadrowaniu istnieją, ale raczej ma to znikome znaczenie i pewnie nie jest kwestią czyjejś decyzji o znaczeniu artystycznym.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 grudnia 2019, 19:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 cze 2016
Posty: 1257
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Zdecydowałem się na zakup "Kanału" na Blu-ray. :-) Co prawda jakość obrazu nie jest powalająca, ale pewnie lepszej już nie uświadczymy w wypadku tego filmu. Należałoby się też przyczepić do tego, że filmy te wydano w 1080i/50, czyli nie w klatkażu filmowym tylko telewizyjnym, ale można to jakoś przeboleć. Co do reszty nowych wydań, z zasady nie wydaję pieniędzy na wersje kadrowane. ;-) A z kolei nie jestem aż tak wielkim fanem tych wydanych w OAR... Może kiedyś jeszcze zdecyduję się na "Bruneta wieczorową porą" i "Nie lubię poniedziałku" (skadrowanego jedynie nieznacznie).

Natomiast nadal zastanawiam się nad również nie tak dawnymi wydaniami DVD z serii "Klasyka polskiego kina", gdzie pojawiło się między innymi sporo filmów Wajdy, pierwszy raz na płycie po rekonstrukcji. Mam kilka z tych filmów w jakości 720p, które zdobyłem w dość podejrzany sposób, nie powiem jaki. :-) Zastanawiam się, czy jakość tych filmów na DVD będzie lepsza od jakości moich kopii, biorąc pod uwagę, że DVD ma mniejszą rozdzielczość, ale zapewne lepszy bitrate. Niestety chyba nikt z naszego grona nie zdecydował się na zakup któregoś z tych wydań, więc pewnie muszę zaryzykować sam. :-)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 grudnia 2019, 19:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2018
Posty: 277
Dziękuję Panu Anatolowi i wszystkim którzy w jakiś sposób wypowiedzieli się na moje pytania(temat), który „ostatnio” poruszyłem w tym wątku. Dzięki temu wiem i rozumiem dużo więcej w sprawach o które pytałem(jednak nie wszystko wiem, co chciałbym wiedzieć, a o co „tam” pytałem).

Domell1 napisał(a):
BD vs PolsatFilm HD
(viewtopic.php?p=15982#p15982). Gwoli ścisłości z tego co widzę to "jest tam": Super Polsat HD, a nie Polsat Film HD.
Domell1 napisał(a):
"Vabank II, czyli riposta" 1984r. reż. Juliusz Machulski
AR 1.85, dźwięk stereo, brak dodatków, napisy angielskie, BD50 ~ 26,5GB, ponownie jak w przypadku "Seksmisji" oraz "Vabanku", widzimy "ciut" więcej po bokach względem 16x9 puszczanego w TV.
(viewtopic.php?p=15983#p15983). Ja "pogrubiłem" czcionkę w powyższym cytacie - oryginalnie nie jest "pogrubiona". Z tego co sprawdzałem to nie tylko po bokach, ale również i z "góry i dołu". Poruszałem choćby ja te kwestie już wcześniej tu na forum: viewtopic.php?p=15958#p15958 i tutaj: viewtopic.php?p=15963#p15963.
=============================================

Domell1 napisał(a):
A teraz zagadka
DVD wydanie BestFilm 16:9 (tyle pisze na opakowaniu, ale mi wychodzi AR jakieś 1.23?) wydanie Kultowe Komedie PRL-u vs BD ----> spora rozbieżność w kadrowaniu
Ja "pogrubiłem" czcionkę w powyższym cytacie - oryginalnie nie jest "pogrubiona".
Domell1 napisał(a):
Poza tym u góry napis nad murem więziennym masz pełny, czego w BD nie ma (ucięty jest). Dlatego mnie to zaskakuje że może być tyle wersji tego samego filmu.
(viewtopic.php?p=15987#p15987).
Pan Anatol napisał(a):
No dobra, jeśli mówimy o tej tylko niewielkiej różnicy to zgadza się, wersja DVD ma trochę więcej obrazu z góry i odrobinę więcej z boku (przynajmniej po prawej stronie, na DVD widać cały pień drzewa). Ale proporcje (oczywiście po anamorficznym rozciągnięciu obrazu) są bardzo podobne - na Blu-ray 1,85:1, na DVD może około 1,75:1 albo 1,7:1. Fakt, dziwne że takie minimalne różnice w kadrowaniu istnieją, ale raczej ma to znikome znaczenie i pewnie nie jest kwestią czyjejś decyzji o znaczeniu artystycznym.
(viewtopic.php?p=15988#p15988). Ja "pogrubiłem" czcionkę w powyższym cytacie - oryginalnie nie jest "pogrubiona". I z "dołu" również jest więcej obrazu na chyba "starej kopii" z DVD(czy też ona jest po rekonstrukcji cyfrowej(?) - sądząc po formacie obrazu raczej tak) niż na tej „nowszej” po rekonstrukcji cyfrowej(chyba).
=============================================
=============================================
=============================================

Myślę, że jakichś("ciekawych" moim zdaniem) rzeczy można się „dowiedzieć” i „wysnuć” porównując te same klatki obrazu z tych różnych „wersji” - m.in.: odnośnie „kadrowania”[„chodzi” mi tu głównie o „krawędzie” obrazu(kadrowanie) - obszar obrazu jaki zawierają poszczególne klatki obrazu itp.]..:
1. https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5E7AB332.
2. https://www.ipla.tv/wideo/film/Kochaj-a ... 59e42d2277 (minuta i sekunda materiału: 28:58).
3. https://zaq2.pl/video/zkid (minuta i sekunda materiału: 28:46)(materiał bardziej od tego z punktu: „2” obrazujący „zróżnicowaną sytuację” moim zdaniem).

W przypadku materiałów z punktu: „2” i „3” bez „większych problemów” moim zdaniem można zatrzymać materiał na charakterystycznym „momencie” „dużego kleksa”(z materiału z punktu: „1”)...

[Może to nie jest jakieś, pisząc krótko: „pójście na łatwiznę”(podczas/po rekonstrukcji cyfrowej) - że nie widać wszystkich krawędzi obrazu, które można by widzieć w wersji po rekonstrukcji cyfrowej. Być może takie, a nie inne były decyzje „nadzoru artystycznego” nad rekonstrukcją cyfrową lub „do rzeczy” miała tu taśma filmowa(jej stan) itp., choć weryfikując sprawę(np. z różnymi jeszcze „innymi wersjami”) stwierdzam, że raczej ta „druga opcja nie miała tu nic do gadania”, choć mogła chyba].

O co chodzi szczególnie z „górą” i „dołem” obrazu tych trzech materiałów(różnicą pomiędzy nimi) to moim zdaniem "gołym okiem widać"... I jest to jakby „główny temat” tego mojego(postu) rozważania...
Jedno z moich przypuszczeń „mówi mi”, że film pt.: „Kochaj albo rzuć” został zarejestrowany na taśmie filmowej 35 mm na całej powierzchni ramki klatki w AR: 1,37:1, jednak "w kinach"(premierowo; zgodnie z "założeniem twórców" czy osób decyzyjnych w tej sprawie) został zaprezentowany w formacie obrazu: 1,66:1(stosując kaszety)[„soft matte”] – stąd taki jest OAR, ale tak naprawdę na taśmie zarejestrowana jest jeszcze „góra i dół”(więcej jej) obrazu względem(której nie widać na) OAR: 1,66:1 – stąd można by tu(dla tego tytułu) zastosować „open matte”("nawiasem mówiąc" - o tym "open matte" dla tego tytułu).
Świadczyłyby o tym zarówno materiały z punktu: „2” i „3” względem tego z punktu: „1”(„góra i dół” obrazów).
Choć z drugiej strony(po obserwacji) jakby „wziąć” i „dodać” do tego „zdjęcia rekonstrukcji” więcej obrazu „z góry i dołu” oraz tego „z boków”, których nie widać na materiale po rekonstrukcji cyfrowej, a które są czy też powinny być(obecnie; bo przynajmniej chyba były z tego co widzę na „starych kopiach”) to "by i się z tym chyba wyrobił" na OAR: 1,66:1(i teoretycznie mógłby być(można by uznać) ten AR: „hard matte'em”, ale teoretycznie, bo to, że widać by było "wszystko"(obraz) co na „dotychczasowych materiałach” to nie znaczy, że nie byłoby/nie ma zarejestrowanego na taśmie filmowej czegoś więcej „z góry i dołu”).

"Nie uchodzi mojej uwadze" również fakt, że spośród wszystkich trzech materiałów – każdy z nich w jakimś stopniu różni się od tego z punktu: „1”(po rekonstrukcji cyfrowej) „na bokach” - że klatka obrazu mogła nie zostać „wzięta” finalnie do gotowego materiału po rekonstrukcji cyfrowej „w całości” po szerokości(bo chyba podczas skanu czy rekonstrukcji cyfrowej „wzięto ją całą”) (wtedy – gdyby „wziąć i dodać” całą dostępną „szerokość” np. na „starych kopiach” - wiadomo, że chcąc uzyskać OAR: 1,66:1 musiałby być obraz „ciut” bardziej „obcięty z góry i dołu” niż na zdjęciu z materiału z punktu: „1”).
Porównując jeszcze inną(z niejednej) „starą kopię”(wersję), z np. tymi trzema(z materiałów z punktów: "1", "2" i "3") stwierdzam, że jest po „lewej” stronie(i wydaje się, że delikatnie „po prawej”) jeszcze trochę obrazu, którego nie ma na żadnym z przedstawionych trzech materiałów(z punktów: "1", "2" i "3").

Szczególnie myślę, że warte uwagi jest porównanie „prawego dolnego rogu” „zdjęcia rekonstrukcyjnego”(materiał z punktu: „1”) chociażby z tymi z materiałów z punktu: „2” i „3”(szczególnie myślę, że warto je(zdjęcie z punktu: „1”) porównać, z materiałem z punktu: „3”, ale i z „2” też coś znaczącego moim zdaniem tam widać).

Może zdjęcie – materiał z punktu: „1” jest tylko „zdjęciem poglądowym” i finalnie materiał w tym miejscu wygląda inaczej.
A może "to wszystko" jej czymś po prostu, normalnym, standardowy, co powstaje i o czym pewnie można by się najlepiej przekonać dla czego jest tak, a nie inaczej "będąc na bieżąco i w praktyce" nad przykładową rekonstrukcją cyfrową - że coś po prostu było konieczne(bądź nie, ale taka np. była "uzasadniona", zgodna z prawem, zasadami czyjaś wola itp.) i dlatego wygląda tak, a nie inaczej i że nie można mieć do nikogo "pretensji" o taką sytuację, a nie inną.
=============================================

Do niczego nikogo nie namawiam, ani nie oskarżam. Być może w treści powyższej wiadomości(postu) pomyliłem się niecelowo(mogę się niecelowo mylić w treści tegoż postu). Przedstawiłem tu również swoje prywatne zdanie, opinie, rozważanie oraz wiedzę z którymi nikt nie musi się zgadzać i które mogą być niezamierzenie: błędne. Za wszelkie zło: przepraszam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 grudnia 2019, 00:19 

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 243
Posty na Forum KP: 212
Co do wątpliwości co do PolsatFilm HD i Super Polsat HD, to jak dla mnie jeden pieron, a to dlatego iż jest to dokładnie taka sama kopia puszczana przez tego samego nadawcę (władcą i panem Super Polsat i Polsat Film jak sama nazwa wskazuje jest Polsat). Ja nie mogę już edytować postów więc czasami nawet jak widzę na drugi dzień literówkę, to nic z tym nie zrobię, ale jeśli widzicie Takie błędy zachęcam do użycia wykrzyknika czerwonego czyli zgłoś post i admin w wolnej chwili po Waszej interwencji może to poprawić. Co do różnic między 1.85 a 1.77 to najbardziej się rzucają w oczy jednak boki przycięte, ale tak masz rację góra/dół też była przycinana z wersji 1.85 do 1.77 aby wypełnić cały kadr. Tak jak pisałem wychodzi że było kilka jeśli nie kilkanaście wersji kadrowania danego filmu a to na potrzeby kina, telewizji, wydań dvd.
Szkoda tylko że archiwizacja tych materiałów w naszym kraju kuleje.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 grudnia 2019, 11:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2018
Posty: 277
Domell1 napisał(a):
Co do wątpliwości co do PolsatFilm HD i Super Polsat HD, to jak dla mnie jeden pieron, a to dlatego iż jest to dokładnie taka sama kopia puszczana przez tego samego nadawcę (władcą i panem Super Polsat i Polsat Film jak sama nazwa wskazuje jest Polsat). Ja nie mogę już edytować postów więc czasami nawet jak widzę na drugi dzień literówkę, to nic z tym nie zrobię, ale jeśli widzicie Takie błędy zachęcam do użycia wykrzyknika czerwonego czyli zgłoś post i admin w wolnej chwili po Waszej interwencji może to poprawić.
Złośliwie czy "wytykając" tych "uwag": nie czynię, a jedynie dla "poprawności"(że tak to skrótowo nazwę) - jeżeli coś mi się w "oczy rzuci" i wiem - się domyślam, że chyba "jest coś trochę inaczej". :)
Domell1 napisał(a):
ale tak masz rację góra/dół też była przycinana z wersji 1.85 do 1.77 aby wypełnić cały kadr.
Tylko, że chyba tak na prawdę przyjmując, że dla filmów o których mowa ich OAR, a AR na taśmie filmowej to: 1,375:1 to chyba było na odwrót, że najpierw "obcięto" wersję oryginalną do 1,77:1(tylko tak na prawdę były one szersze od tych co widzimy z telewizji), a następnie z tej do: 1,85:1. Dlaczego to było możliwe to już poruszałem to w tym wątku swoimi hipotezami: viewtopic.php?p=15958#p15958 i tutaj: viewtopic.php?p=15963#p15963.
=============================================

Dodam do tego mojego postu(viewtopic.php?p=15990#p15990) w którym poruszałem kwestie głównie "widoczności" "góry i dołu" obrazu(ale i "boków" - "prawa i lewa strona") jeszcze informacje o materiale, o którym wspominałem w moim poprzednim na tym forum poście(ale do którego nie podałem "łącza"), a który można porównać z wersjami „zdjęć w czasie/po rekonstrukcji cyfrowej”(https://pl-pl.facebook.com/FIXAFILM/pos ... 0279259783), jeżeli chodzi o "boki"("prawa i lewa strona") materiału i nie "wzięcie"(nie "zawarcie") najprawdopodobniej ich całości do finalnej wersji po rekonstrukcji cyfrowej tytułu o którym "mowa"(przynajmniej tak można domniemać na podstawie "zdjęć rekonstrukcyjnych").

Trochę rozdzielczość "słaba"("pikseloza")(kiedyś na: Dailymotion była wersja "ładna" - bez pikselozy; obecnie jej nie widzę), ale to co "najważniejsze do porównania": "boków - prawa i lewa strona" obrazu - da się zobaczyć bez "problemu" moim zdaniem.
Może delikatnie tylko o dosłownie "kilka pikseli" ta wersja z Dailymotion była/jest "szersza" z "lewej strony", a z "prawej strony" wcale bądź dosłownie o jeszcze mniej pikseli.

Oto ten materiał*:
https://ok.ru/video/35284912859

1. https://scontent.fwaw7-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5E83C5D7 (minuta i sekunda materiału*: 37:35),
2. https://scontent.fwaw7-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5E76007F (minuta i sekunda materiału*: 47:26),
3. https://scontent.fwaw7-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5E747990 (minuta i sekunda materiału*: 26:01),
4. https://scontent.fwaw7-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5E777115 (minuta i sekunda materiału*: 29:02),
5. https://scontent.fwaw7-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5E7CB9E9 (godzina, minuta i sekunda materiału*: 01:41:35).

[Porównując sobie w innych miejscach tegoż filmu(tej "szerokiej" wersji) o którym "mowa", na podstawie widoczności po "zdjęciach rekonstrukcyjnych" tego ile "łapie" "wersja rekonstrukcyjna" po "bokach" - jest tam(różnica w "szerokości - ile "łapie obrazu"") to lepiej widoczne - np. na podstawie panoramy budynków z oknami itp.]

Jest to "najszersza"("boki" - "lewa i prawa strona") wersja filmu pt.: "Kochaj albo rzuć" jaką znam i widziałem. Jest to jedna z najnowszych(jeżeli nie najnowsza - "jedna przed" tą na rzecz rekonstrukcji cyfrowej "domniemuje") "ze starych kopii" tego filmu(co wynika z mojej wiedzy i obserwacji na przestrzeni lat).
Ale może istnieje jeszcze "szersza wersja" od tej znanej mi jako "najszerszej"(https://ok.ru/video/35284912859 ; może jeszcze coś więcej jest - więcej obrazu, którego obecnie na różnych "kopiach" nie widać - zarejestrowane na taśmie filmowej - po "bokach" obrazu).

Pierwsze trzy zdjęcia są tutaj(https://pl-pl.facebook.com/FIXAFILM/pos ... 0279259783) przedstawione "w odbiciu lustrzanym" względem tego jak prezentuje się oryginalny materiał filmu pt.: "Kochaj albo rzuć"(to pewnie ze względu na ukazanie porównania i ustalonej "konwencji", że materiał "przed" będzie po "lewej stronie" materiałów porównawczych, a że czasami te "większe zanieczyszczenia" były oryginalnie po "prawej stronie", więc po prostu pewnie przedstawiono je w "odbiciu lustrzanym".).
=============================================

Do niczego nikogo nie namawiam, ani nie oskarżam. Być może w treści powyższej wiadomości(postu) pomyliłem się niecelowo(mogę się niecelowo mylić w treści tegoż postu). Przedstawiłem tu również swoje prywatne zdanie, opinie, rozważanie oraz wiedzę z którymi nikt nie musi się zgadzać i które mogą być niezamierzenie: błędne. Za wszelkie zło: przepraszam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 grudnia 2019, 16:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 cze 2016
Posty: 1257
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Dyskusja, czy może raczej monolog, mocno akademicki, że tak powiem, jako że nikt normalny przy oglądaniu nie zwraca uwagi na te kilka dodatkowych pikseli po bokach, tylko patrzy na wnętrze kadru, nie na brzegi. :-) A nawet istotniejsze nieco góra i dół obrazu - jeśli obraz i tak został wykadrowany z 4:3 do 16:9, to ten dodatkowy pasek materiału z góry i dołu nie naprawi tego, co zepsuto.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 grudnia 2019, 17:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Jestem przeciwnikiem kadrowania, ale nie jestem fanatykiem który nie kupi nowego wydania tylko dlatego, że ma mnie obrazu, a takich osob nie brakuje.Wole nowy transfer, niż stare DVD z OAR, zresztą jakby to wyglądało na moim 100 calowym ekranie.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 grudnia 2019, 17:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2018
Posty: 277
Pan Anatol napisał(a):
Dyskusja, czy może raczej monolog, mocno akademicki, że tak powiem
:) :D
Pan Anatol napisał(a):
jako że nikt normalny przy oglądaniu nie zwraca uwagi na te kilka dodatkowych pikseli po bokach, tylko patrzy na wnętrze kadru, nie na brzegi.
Tak jak "mniej więcej" mierzyłem to ta różnica średnio wynosi około: 30 pikseli "w porywach" do około: 45 pikseli("boki"). Porównując("naocznie patrząc") stwierdziłem, że wcale "nie mało obrazu(jakichś "przedmiotów") się traci", także to nie jest to, że mi "chodzi" o jakieś "źdźbło", że np. krawędź przedmiotu jest na jednym "obrazie" jeden czy dwa piksele "w tą czy w tą"(((o kilku pikselach pisałem w kontekście tej samej kopii "wrzuconej" w różnych "miejscach na internecie" - stąd się domyślam, że ze względu na różne "ustawienia poszczególnych stron" internetowych, te na prawdę minimalne i praktycznie nie widoczne dla oczu różnice - nie o tym generalnie były moje ostatnie dwa posty - o tym tylko wspomniałem jako taką może "ciekawostkę" i "newsa": że coś delikatnie może jeszcze "szerzej" jest niż w "podanym wtedy tam linku"(żeby mieć tego "świadomość", jeśli ktoś może i chce ją "mieć"))).

"Mówię o" rekonstrukcji cyfrowej stąd takie "wymagania", pytania i rozważanie czemu tak, a nie inaczej chyba nie są czymś "złym"(jeśli tak to: przepraszam) - bo to nie jest tylko moim zdaniem zrobienie kolejnego "zwykłego skanu", kopii i tyle. Myślę, że trochę inna ranga "wymaganiowa" tu istnieje... :)
Nie wiem czy ktokolwiek w ogóle porównywał te "różne materiały"... :)

Pan Anatol napisał(a):
A nawet istotniejsze nieco góra i dół obrazu - jeśli obraz i tak został wykadrowany z 4:3 do 16:9, to ten dodatkowy pasek materiału z góry i dołu nie naprawi tego, co zepsuto.
Co prawda wysnułem przypuszczenie, że: film pt.: „Kochaj albo rzuć” został zarejestrowany na taśmie filmowej 35 mm na całej powierzchni ramki klatki w AR: 1,37:1, jednak "w kinach"(premierowo; zgodnie z "założeniem twórców" czy osób decyzyjnych w tej sprawie) został zaprezentowany w formacie obrazu: 1,66:1(stosując kaszety)[„soft matte”] – stąd taki jest OAR, ale tak naprawdę na taśmie zarejestrowana jest jeszcze „góra i dół”(więcej jej) obrazu względem(której nie widać na) OAR: 1,66:1 – stąd można by tu(dla tego tytułu) zastosować „open matte”("nawiasem mówiąc" - o tym "open matte" dla tego tytułu), ale generalnie "mówię"(o "Kochaj albo rzuć") o tytule w OAR(najprawdopodobniej): 1,66:1(nie o "4:3" - choć w kontekście AR "zarejestrowanego na taśmie" w: 1,37:1 wspominałem powyżej np., ale o przeformatowaniu do "16:9" tym bardziej chyba nie pisałem, ani nie wspominałem - może w kontekście "screen'ów" z "ostatniego czasu" od Domella1 to tak. Może Cię po prostu nie rozumiem, a Ty tylko o tym tak też ogólnie piszesz, nie nawiązując bezpośrednio do konkretnego "zdania" albo może tylko ogólnie do tematyki ostatnio poruszanych tu kwestii czy też być może do nikogo, nie do mnie(nie tylko do mnie) kierowałeś te słowa - itp.) i o tym, że mimo to iż pozostał teoretycznie w swoim AR("zdjęcia rekonstrukcyjne") to, że nie ma tam("zdjęcia rekonstrukcyjne") części obrazów, które były/są na taśmach filmowych(starych kopiach) tego tytułu: "po bokach"(co chyba "ważniejsze" i "dziwniejsze" w kontekście OAR: 1,66:1) i z "góry i dołu"(biorę też pod uwagę to, że z różnych taśm filmowych mógł być "sklecony" na rzecz skanu do rekonstrukcji cyfrowej ten tytuł) - więcej o tym "wszystkim" pisałem w moich dwóch poprzednich postach w tym wątku:
- viewtopic.php?p=15990#p15990
- viewtopic.php?p=15992#p15992.

Mam nadzieję, że nikogo nie krzywdzę tymi swoimi "wywodami"(a przynajmniej nie mam tego na celu - wręcz przeciwnie: ogólnie pojęte "dobro" nim jest)... :)
=============================================

Do niczego nikogo nie namawiam, ani nie oskarżam. Być może w treści powyższej wiadomości(postu) pomyliłem się niecelowo(mogę się niecelowo mylić w treści tegoż postu). Przedstawiłem tu również swoje prywatne zdanie, opinie, rozważanie oraz wiedzę z którymi nikt nie musi się zgadzać i które mogą być niezamierzenie: błędne. Za wszelkie zło: przepraszam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 grudnia 2019, 19:09 

Dołączył(a): 11 cze 2016
Posty: 30
"Nie lubię poniedziałku"
Screnshoty rozciągnąłem do full hd aby łatwiej było porównać zawartość kadru. Nie wiem z czego wynikają zaburzone proporcje względem Blu-ray, ale obstawiam, że to była wina wydania DVD dlatego nie zmieniałem. Jakby ktoś miał ochotę to można przerzucić te moje kadry do imagebam (ze mną ta strona nie chce współpracować na żadnej przeglądarce).
BD vs DVD rip (wybaczcie ale edycje kolekcjonerską od BestFilm mam ciągle w folii :icon_rolleyes:)
Obrazek Obrazek

ObrazekObrazek


ObrazekObrazek

Jednak wciągam na zakupową listę. Gdyby tak jeszcze BestFilm wydał od nową edycje kolekcjonerską z rysunkami Raczkowskiego w wersji Blu-ray... eh, marzenie


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 grudnia 2019, 20:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2018
Posty: 277
Napisałem tutaj(viewtopic.php?p=15995#p15995), że:
dima napisał(a):
Tak jak "mniej więcej" mierzyłem to ta różnica średnio wynosi około: 30 pikseli "w porywach" do około: 45 pikseli("boki").
Uściślę, że mówię o obrazie(mam na myśli fizyczny obraz przedstawiający "coś" - zarejestrowany na taśmie filmowej; nie np.: "czarne pasy") o rozdzielczości: 960 x 540 [pikseli], gdzie:
- dla "szerokości"("boki") jest to("brak obrazu"): około średnio: 30 pikseli ("do" około 45 pikseli - sądzę, że przy rozdzielczości poziomej obrazu: 960 pikseli , 45 pikseli to nie jest mało - nawet nie "patrząc na obraz" "tak myślę, że można stwierdzić"),
- dla "dołu" jest to("brak obrazu"): około średnio: 7 pikseli ("do" około 13 pikseli),
- dla "góry" jest to("brak obrazu"): około średnio: 9 pikseli ("do" około 12 pikseli).
"Dół i góra dają" razem "brak obrazu" około średnio: 16 pikseli ("do" około 25 pikseli). Rozdzielczość pionowa obrazu, o którym "mówię" np. w tym poście wynosi: 540 pikseli.

Powtórzę, że są to obliczenia "mniej więcej"("raczej bardziej: więcej"), choć starałem się je "zrobić" możliwie dokładnie. Obliczenia te mogą być niecelowo: błędne.
=============================================

Do niczego nikogo nie namawiam, ani nie oskarżam. Być może w treści powyższej wiadomości(postu) pomyliłem się niecelowo(mogę się niecelowo mylić w treści tegoż postu). Przedstawiłem tu również swoje prywatne zdanie, opinie, rozważanie oraz wiedzę z którymi nikt nie musi się zgadzać i które mogą być niezamierzenie: błędne. Za wszelkie zło: przepraszam.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2585 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1 ... 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127 ... 216  Następna

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Powered by: - HOSTINGHOUSE