Forum Polskiego Kina

Teraz jest 2 października 2024, 04:43

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2585 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 216  Następna
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 czerwca 2017, 21:46 

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 243
Posty na Forum KP: 212
Starsza wersja pod względem kolorystyki ale i samego kadrowania wygląda o wiele lepiej (nie ma "poucinanych" głów). Niestety ale te lata przeznaczone na rekonstrukcje tego serialu uważam za zmarnowane, pewnie dlatego plansza mówi o cyfrowej kopi a nie wspomina się o rekonstrukcji. Ja to się zastanawiam co się dzieje w TVP jak nie jest problem z kadrowaniem to purpurowe twarze, to znów blada tonacja kolorystyczna. Może lepiej niech TVP robi sam skan a np CC niech rekonstruuje i wydaje nasza spuściznę narodową. Tak jak Movie pisał lepiej zrobić 5 seriali bardzo dobrze niż 10 byle jak a potem za rok czy 2 kolejną rekonstrukcje robić.

Kolejna garść porównań SD TVP vs FHD Rekonstrukcja TVP

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 czerwca 2017, 22:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 cze 2016
Posty: 1257
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
No właśnie, wydaje mi się, że na tych przykładach widać ewidentnie, że przesadzili z rozjaśnianiem (najwyraźniej można to zauważyć na tym ujęciu nocnym powyżej). No trudno, nabrałem ochoty, żeby obejrzeć w końcu ten serial, ale chyba podziękuję "zrekonstruowanej" wersji i zakupię jakieś starsze DVD.

Wiesz może Domell, z jakiego wydanie pochodzą te screeny? Oczywiście jest obecny ten żółtawy odcień, ale mnie jakoś on nie przeszkadza - przeciwnie, umiejscawia serial w czasie i dodaje klimatu. ;) A i jasność jest lepiej odwzorowana. No i to kadrowanie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 czerwca 2017, 23:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
To że serial będzie emitowany w wersji kadrowanych wiadomo było w zasadzie od samego początku. Tylko raz w TVP Seriale udało im się wyemitować kilka odcinków w oryginalnych proporcjach. Kolejne seriale raczej również trafią na antenę w 16:9 choć zrekonstruują je w oryginalnych proporcjach.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 czerwca 2017, 23:31 

Dołączył(a): 12 cze 2016
Posty: 281
Posty na Forum KP: 127
Liczyłem na to, że wraz z wymianą napisów w "07" zostanie także poprawiony niesławny "Ryszard Markowski". Niestety nie został.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 czerwca 2017, 00:07 

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 243
Posty na Forum KP: 212
Marian a nie zastanowiło Cię iż może jednak TVP nie robi rekonstrukcji z oryginalnymi proporcjami? TVP twierdzi że ma ale ich nie udostępnia poza jednostkowym wyjątkiem Dekalogiem.
Z Dekalogiem jest dość ciekawa sprawa która nasuwa pewne wątki.
1.Czy TVP czasem nie ustawia już AR na etapie skanowania materiału?
2. Czy TVP ustawia AR już po rekonstrukcji obrazu?
Tak czy siak zobaczcie ile trwał negocjacje CC z TVP odnośnie oryginalnego kadrowania.
Wniosek nasuwa mi się sam - TVP albo musiała od nowa skanować i poprawiać materiał jeszcze nie obrobiony (w 16:9 sporo tracimy materiału w stosunku do 4:3 i ten materiał trzeba ponownie "poprawić"), albo TVP już miała rekonstrukcje pełnej klatki ale jeszcze nie przekadrowała go do 4:3.
Tak czy siak priorytet 16:9 i tak naprawdę nie wiadomo czy te 4:3 w ogóle istnieje bo to jak ktoś mówił przy Alternatywach to iż skanują całą klatkę to potem z tej klatki mogą sobie przygotować materiał pod rekonstrukcje 16:9 i potem jeśli zapiszą w tym 16:9 to jeśli chce się 4:3 to niestety trzeba robić nowy skan a na to TVP kasy nie ma.
Pozatym wsio nowe wydania rekonstrukcji TVP wydane na bd są w 16:9

PS SD TVP to screeny zapożyczone ze strony VOD TVP.


Ostatnio edytowano 13 czerwca 2017, 00:51 przez Domell1, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 czerwca 2017, 00:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Jestem pewien, że te seriale z wyjątkiem kilku pierwszych są rekonstruowane w oryginalnych proporcjach, o czym pisało tu już kilka osób.

Niedawny cytat:
Cytuj:
Od kiedy w TVP jest prawdziwy skaner, który może skanować całą ramkę 4:3, to skan i rekonstrukcja odbywa się w OAR. Kadrują dopiero pod emisję.
Wcześniej było telekino, które robiło max HD, więc kadrowano już podczas skanu. O formacie decyduje i wymusza go tzw. góra.
http://forum.polskiekino.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=7&p=6073#p6073

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 czerwca 2017, 00:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 475
Posty na Forum KP: 768
Kazimierz Jankowski napisał(a):
Witam kolegów . Tak się składa,że po informacji Mariana o emisji "07 Zgłoś się" po rekonstrukcji też postanowiłem obejrzeć to nowe wcielenie słynnego 07 o 2:45 w nocy . Przede wszystkim cieszę się, że rekonstruktorzy zachowali oryginalne proporcje obrazu 4:3 i w takiej wersji przekazano film do emisji. Obraz jest czysty z widoczną większą ilością szczegółów. Kolory w scenach dobrze naeksponowanych są prawidłowe ale bez rewelacji , czasami nawet podciągnięte w górę co powoduję,że twarze nabierają lekko purpurowego kolorytu zwłaszcza w cieniach. Widać ,że kolorem bazowym lub odniesienia jest kolor ludzkiej skóry w większości scen ten kolor jest prawidłowy. Można czasami dostrzec, że cienie mają lekko zielonkawe zabarwienie nawet czerń , w niektórych scenach, połyskuje zielonkawą barwą. Czasami też biel np odcień białych koszul jest w w niektórych scenach też lekko zielonkawa. Jeśli porównam ten film z filmem z DVD wydanym przez TVP, w którym zieleń jest kolorem dominującym np śnieg ma zielonkawy odcień, to ja tej rekonstrukcji daję 4 na 5 możliwych punktów. Co do napisów o których tu koledzy pisali moim zdaniem dobrze się stało że zrobiono nowe podobne do starych bo czołówka w "starym" "07 zgłoś się" wygląda koszmarnie robiona archaiczną metodą i chyba na nie w pełni sprawnym urządzeniu. Jeśli chodzi o dźwięk to nie widzę mankamentów a raczej nie słyszę.

Pozdrawiam



Tak było w lipcu 2016 roku emisja chyba TVP Seriale. Natomiast to co pokazano ostatnio w TVP2HD to się nadaje do śmieci. Te ciasne kadry, z których wielkie na cały ekran gęby psują przyjemność oglądania . Obraz w ogóle nie posiada walorów obrazu prezentowanego rok temu.
Kastrowanie proporcji obrazu to jeden wielki niewybaczalny grzech polskich rekonstrukcji. A rok temu serial ten nadawano w oryginalnych proporcjach obrazu czyli 4:3. Screeny zaprezentowane przez kolegę Domella mówią same za siebie. Te po prawej stronie można zapisać do alfabetu filmowca pod nazwą - "Niedopuszczalna kompozycja kadru filmowego".

To tyle na temat reko (tfu) destrukcji serialu "07 zgłoś się"
Mam do kolegów pytanie czy ktoś z Was wie o zakończonej rekonstrukcji serialu "Chłopi" ?
Bo ja własnie dzisiaj widziałem pierwszy odcinek tegoż serialu właśnie po rekonstrukcji.

Film był emitowany na TVP Historia w oryginalnych proporcjach obrazu. A ja go włączyłem przez przypadek szukając czegoś ciekawego. To że film zdawał się być po rekonstrukcji widać po jaśniejszych (niektórych ) kadrach i bardzo stabilnemu obrazowi.
Dlatego mam do Was prośbę byście we wtorek o godz.21:30 na TVP Historia obejrzeli 2 odcinek i podzielili się wrażeniami z oglądania.

Pozdrawiam


Ostatnio edytowano 13 czerwca 2017, 02:00 przez Kazimierz Jankowski, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 czerwca 2017, 00:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 cze 2016
Posty: 1257
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Kazimierz Jankowski napisał(a):
Kastrowanie proporcji obrazu to jeden wielki niewybaczalny grzech polskich rekonstrukcji.


No, mówiąc precyzyjnie to emisji, a nie rekonstrukcji, które, jak mamy nadzieję, są robione na całym kadrze. Ale masz rację, to ogromny problem i w sumie nie wiadomo, czy kiedyś się to zmieni przy obecnej tendencji do traktowania filmu w sposób mocno konsumpcyjny.

Kazimierz Jankowski napisał(a):
Film był emitowany na TVP Historia w oryginalnych proporcjach obrazu.


A to ciekawe, bo mnie wydawało się, że TVP Historia (a niestety czasem też Kultura) tnie prawie wszystko. Nie wiem w sumie, od czego to zależy, bo niektóre filmy są w OAR, a niektóre poucinane. Np. "Dom" leci w OAR, natomiast chyba odświeżone "Z biegiem lat, z biegiem dni" - ucięte. Może jakieś nowe skany są kadrowane?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 czerwca 2017, 01:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 475
Posty na Forum KP: 768
Emisje też powinny być w OAR. To powinno być regułą.


Ostatnio edytowano 13 czerwca 2017, 01:38 przez Kazimierz Jankowski, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 czerwca 2017, 01:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 cze 2016
Posty: 1257
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Ogólnie rzecz biorąc, to jednak większość filmów nie jest kadrowana. Na BD (oprócz kolekcji od Scorsese) jest jeszcze wydanych parę, większość chyba oryginalnie w 16:9 czy 2,35:1, więc nie ma problemu, ale np. "Człowiek z marmuru" jest na BD dostępny w OAR. Większość albo wszystkie filmy na VoD.pl są w OAR. Kadrowaniu podlegają filmy "rozrywkowe", czyli Bareja, Machulski, popularne seriale i to szkoda, bo to, że to komedia, ma oznaczać, że nie liczy się strona wizualna? Np. wspaniałe zdjęcia Jahody do "Nie lubię poniedziałku".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 czerwca 2017, 01:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 475
Posty na Forum KP: 768
Ależ oczywiście,że warstwa wizualna w kazdym filmie jest ważna a bagatelizowanie tego faktu oznacza brak szacunku dla twórców filmu a także dla widzów, którzy znają te filmy z poprzednich wersji w których widoczny jest cały kadr.
Widziałeś "Karierę Nikodema Dyzmy" przed rekonstrukcją ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 czerwca 2017, 09:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 475
Posty na Forum KP: 768
O kurcze ale wpada przecież serial "Chłopi" zrekonstruowano 3 lata temu :oops: i wydano na BD ale w 16:9. Nawet przymierzałem się do zakupu ale że kadro.... tj kastrowany i zrezygnowałem. I nawet była emisja ale w 16;9 dlatego nie oglądałem i zapomniałem o "Chłopach" ,ale teraz jest w OAR na kanale SD :oops: Chłopi w OAR i na SD wyglądają dużo lepiej niż Borewicz w HD i tyle. :)

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2585 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 216  Następna

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Powered by: - HOSTINGHOUSE