Forum Polskiego Kina

Teraz jest 2 października 2024, 06:22

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2585 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 ... 216  Następna
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 czerwca 2017, 17:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Do CRFu albo dołączyć do projektu Kino za rogiem.
http://www.repozytoriumfilmowe.pl/dystrybucja/pl
http://www.kinozarogiem.pl/chce-zalozyc ... macje/9373

Ewentualnie można próbować kontaktować się ze studiem do którego należą prawa - Tor, Kadr i Zebra.


Cytuj:
Co do taśmy 16mm oczywiście zgoda. Chodziło mi jednak również o to, że w tvp po prostu nie robi się tak dobrych rekonstrukcji jak "u konkurencji".
Tego nie wiemy, bo dotąd rekonstrukcję seriali robiła wyłącznie TVP. Teraz kilka firm zajmie się tym samym, więc zobaczymy efekty. Oczywiście środki nie będą takie same jak przy rekonstrukcji filmów fabularnych.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 czerwca 2017, 18:25 
ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2016
Posty: 621
MarianPaz napisał(a):
Tego nie wiemy, bo dotąd rekonstrukcję seriali robiła wyłącznie TVP. Teraz kilka firm zajmie się tym samym, więc zobaczymy efekty.

Dlatego pisząc miałem na myśli np. "Psy". To nie 16mm ale różnica w jakości była (jeśli ktoś miał okazję porównać) więc coś jest na rzeczy. Natomiast jeśli chodzi o seriale, to wspomniany już "włos" na obrazie "Alternatywy 4" też nie pozostawił dobrego wrażenia. Tu akurat nie ma znaczenia czy to serial czy nie lub 16 / 35mm - chodzi o poziom warsztatu / sprzętu i zaangażowanie w pracę.

Miejmy jednak nadzieję, że teraz będzie już tylko lepiej. Wracając do kadrowania. Szkoda, że nie został wdrożony pewien pomysł, który przewinął się kiedyś przez tvp (podobno). Mam na myśli nocne emisje rekonstrukcji w OAR. Jeśli to jest niemożliwe, mogliby zrobić jakieś kadrowanie pośrednie - szerzej niż 4:3 ale nie 16:9;-) Może byłoby to jakieś rozwiązanie, przynajmniej dla niektórych.

_________________
Archiwum promocji sztuki Zdzisława Beksińskiego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 czerwca 2017, 19:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Ktoś tu pisał, że TVP robiło "Psy" przy użyciu telekina tak więc to nie są dwie równorzędne rekonstrukcje.

Cytuj:
Jeżeli chodzi o samą jakość filmu, to brałbym pod uwagę punkt drugi swojego pierwszego postu (sprzęt cyfryzujący). Z tego co mi się obiło o uszy, to negatyw filmu Psy w wersji KinoRP został zeskanowany na Scanity, w TVP zszedł z telekina Cintel Millenium, te dwa systemy dzieli przepaść technologiczna.
http://forum.kinopolska.pl/viewtopic.php?p=94184&sid=32a766d61be8c1bed4f1b4d6f5e088d5

Co do tego włosa z "Alternatyw 4":

Cytuj:
Macie rację, liczy się kasa i czas. Budżet tego projektu był skromy a czasu było niewiele. Co do włosów z lewej strony ekranu. Pozostawienie ich to świadoma decyzja.
Oczywiście może i są darmowe automaty, które to usuną
Ale przy rekonstrukcji pracuje się na materiale nieskompresowanym, systemy rekonstrukcyjne wspomagają oczywiście odmalowywanie takich zanieczyszczeń obrazem pobranym z inne klatki (wraz z detekcją ruchu). Ale niektóre zanieczyszczenia powodują po ich usunięciu powstawanie dodatkowych artefaktów (jeśli nie ma z czego odmalować), a takim czymś jest stały włosek przy jednoczesnym statycznym obrazie. Nie ma z czego klonować. Klonowanie z innego miejsca powoduje sklonowanie innej struktury ziarna, którą widać. Na stopklatce nie zawsze, ale na ruchu widać, że jest ingerencja w obraz (pewnie po przejściu przez kodeki emisyjne i zjechaniu z bitrate do paru Mbit, artefaktów by nikt nie zauważył, ale już na wydaniu BluRay mogłyby razić. Tak więc niektórych rzeczy nie usuwa się z premedytacją.
To nie Photoshop i praca z jednym zdjęciem gdzie można cyzelować je godzinami. Przy Alternatywach by wyrobić się w czasie trzeba było obrabiać w godzinę pewnie około 5s filmu. Ktoś się podejmuje?? (co i tak oznacza przy samym tylko odmalowywaniu prawie dwa tygodnie na odcinek, a gdzie stabilizacja, defilikery, poprawianie sklejek, skanowanie korekcja barwna itp....)

Pamiętajcie, że efekt końcowy to wypadkowa czasu i pieniędzy. Można było to robić jeszcze pół roku .... rok... taki proces nigdy nie jest skończony. Ktoś podejmuje się za to zapłacić ???
http://www.alternatywy4.net/forum-post,1856,26.html



Pan Kleks w kosmosie: Porwanie Agnieszki (1/2)
sobota, 17 czerwca 11:45 TVP HD

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 czerwca 2017, 22:15 
ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2016
Posty: 621
No właśnie o tym piszę. Ja nie twierdzę, że te rekonstrukcje były równorzędne - pewnie, że nie były i m.in. stąd mamy różnice w jakości. Z tego właśnie wynika, że TVP często robi (robiło) po prostu byle jak, "na byle czym", byle szybko. Gdyby wszyscy robili na równorzędnym sprzęcie i tak samo starannie - może nie byłoby czego porównywać, bo wszystkie rekonstrukcje byłyby na podobnym poziomie.

Czytałem wypowiedzi kolegi z tvp i przyznam, że chwilami ręce mi opadały. "To nie Photoshop i tak się nie da". W takim razie powinniśmy na każdym filmie widzieć włosy, paprochy i wiele innych rzeczy, które przecież ciężko usunąć z ruchomego obrazu... Pewnie, że trudno ale przy ODPOWIEDNIM sprzęcie i oprogramowaniu oraz zaangażowaniu ludzi WSZYSTKO jest do zrobienia. Przykładów mamy przecież sporo. Dlaczego tylko tvp zostawiło "włosy w kadrze"? Bo musiało robić szybko, bo dostali "za mało pieniędzy" itp. Więcej napisałby kolega Industry Insider, który kiedyś dokładnie tłumaczył mi te wszystkie "problemy tvp" oraz to, dlaczego ich rekonstrukcje nie są (były) z najwyższej półki.

Szkoda, że nie zacytowałeś jeszcze wypowiedzi tego samego kolegi, który na Forum "Alternatywy 4" najpierw rozpoczął temat czcionek do końcowych napisów filmu a na końcu stwierdził... że z braku pieniędzy wstawili czcionkę Arial (czy jakąś inną standardową). No i wygląda to jak... Powyższe dopełnia tylko obrazu "tvp w roli rekonstruktora".

_________________
Archiwum promocji sztuki Zdzisława Beksińskiego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 czerwca 2017, 00:45 

Dołączył(a): 05 maja 2017
Posty: 51
tvp potrzebowała kontent na anteny, stąd robiła remastering głośnych tytułów taśmowo, aby szybko odświeżyć swój zbiór. Odświeżenie nie musi wiązać się z pełną rekonstrukcją, szczególnie jak ma być szybko. To że ktoś kiedyś nazwał to rekonstrukcją to jedynie pomylenie pojęć, nie wiem czemu się nad tym teraz rozwodzić i porównywać... byle jak? nie; byle czym? nie..; byle szybko - tak ale to inny kontekst.

"Kolega z tvp" nawiązywał do złożoności procesu i chodziło mu o coś, ale został źle zrozumiany. Tak, musiało robić szybko, tak "za mało pieniędzy". Bije jednak z wypowiedzi ton, że wystarczy sprzęt i zaangażowanie i wszystko się da.
Nie jestem w temacie: w których przypadkach "tylko tvp zostawiło włosy w kadrze"? są jakieś przykłady, w których inna firma dała sobie radę?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 czerwca 2017, 01:14 
ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2016
Posty: 621
Nie mówimy tu o "odświeżaniu" tylko o rekonstrukcji. Pisząc odświeżanie masz pewnie na myśli skan (tak było kiedyś zrobione np. z serialem "Janosik". Jednak w przypadku "Alternatywy 4" była to pełna rekonstrukcja, finalnie wydana również na bluray.

A co do "włosów w kadrze" - pytanie jest inne, mianowicie czy w jakiejkolwiek porządnie zrobionej rekonstrukcji można się takowych doszukać...

_________________
Archiwum promocji sztuki Zdzisława Beksińskiego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 czerwca 2017, 01:36 

Dołączył(a): 05 maja 2017
Posty: 51
Pomieszały się koledze wątki. Poruszany był temat Psów i telekina oraz Alternatyw 4 i maskowania włosów. Co do pierwszego naturalnie mieszasz remaster z rekonstrukcją.
Co do drugiego. Mimo wyjaśnień sprawy dalej nie są jasne. W przypadku Alternatyw załodze od rekonstrukcji nakazano nie maskować wszystkich włosów więc ...

W kolejnych projektach dano czas na zajęcie się włosami więc włosy zostały zamaskowane. Wałkowany jest jednak temat przeszłości i szybko wysuwany wniosek: tvp robi źle

Włosy w kadrze pojawiają się w materiałach 16mm, na tak dużą skalę głównie serialach, głównie również polskich. Sam możesz spróbować odpowiedzieć sobie czemu.
Jeśli ktoś podczas zdjęć zauważy że mu farfocel lata w mechanizmie to go wyjmuje. W Z biegiem lat Z biegiem dni żaden filmowiec nie opanował tej techniki zapewniam Cię :)
Czy doszedłeś już do wniosku że właśnie takim rodzajem produkcji zajmujmowała się na rynku dotychczas jedynie tvp?

Jeśli w materiale filmowym 35mm żaden włos nie wchodzi do kadru bo jest krótki (rozdzielczość) automatycznie nazwiesz to porządną rekonstrukcją bo "problem nie wystepuje".

Twoje założenie : nie widać włosów, poradzili sobie, jest błędne. Jeśli żadnych włosów w materiale nie było można pokusić się o karkołomne stwierdzenie: nie poradzili sobie. Nie znając materiałów wejściowych jednakowoż robisz sobie założenie, a czemu akurat takie?

Tak, w z biegiem lat... wszystkie włosy zostały zamaskowane

Co do serialu Janosik, został w pełni zrekonstruowany i omawianie innych wersji wprowadza zamęt.
Materiału z telekina nie należy nazywać skanem,to mylące


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 czerwca 2017, 07:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Zgadza się korek. Trudno oczekiwać by przy ograniczonych środkach i czasie wszystko wyglądało idealnie. Czym innym jest przygotowanie materiału na potrzeby emisji telewizyjnej a czym innym zabezpieczanie filmu dla kolejnych pokoleń. Moim zdaniem rekonstrukcja seriali wychodzą im całkiem dobrze, choć nie zawsze można docenić je w pełni, zwłaszcza gdy opieramy się wyłącznie na tym co widzimy w tv.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 czerwca 2017, 08:05 

Dołączył(a): 05 maja 2017
Posty: 51
Generalnie skan negatywu w postaci cyfrowej jest zabezpieczany, więc bez obaw o pokolenia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 czerwca 2017, 11:53 
ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2016
Posty: 621
Korku, troszkę mniej emocji poproszę. Niepotrzebnie wprowadzasz dodatkową terminologię. "Remaster" w języku polskim oznacza właśnie nową wersję, z odświeżoną jakością obrazu i dźwięku (może być oczywiście sam dźwięk jeśli chodzi o nagrania audio). Pisząc o "skanie" "Janosika" miałem na myśli właśnie tą odświeżoną wersję do emisji, którą po pewnym czasie zmieniona na zrekonstruowaną (usunięto przebarwienia, odpryski, włosy itp. oraz poprawiono temperaturę barw - wcześniejsze były raczej chłodne). Jeśli chodzi o "Alternatywy 4" to dla mnie jest to rekonstrukcja. No chyba nie wydaje się bluray ledwo "odświeżonych" filmów?

Przypomnę słowa kolegi z Forum "Alternatywy 4":
Cytuj:
niektóre zanieczyszczenia powodują po ich usunięciu powstawanie dodatkowych artefaktów (jeśli nie ma z czego odmalować), a takim czymś jest stały włosek przy jednoczesnym statycznym obrazie. Nie ma z czego klonować. Klonowanie z innego miejsca powoduje sklonowanie innej struktury ziarna, którą widać. Na stopklatce nie zawsze, ale na ruchu widać
...i do nich się odniosłem. Jest tutaj wyraźna sugestia, że "tego nie da się usunąć". Dopiero później kolega dochodzi do wniosku, że po prostu tvp miała "za mało czasu i pieniędzy", żeby to zrobić! Dodając do tego informacje od kolegi Industry Insidera o tym, w jaki sposób owe pieniądze były w tvp wydawane oraz zarządzane wniosek jest jeden - można było znacznie lepiej. Tylko i aż tyle. Tak jak pisze Marian rekonstrukcja seriali wychodzi im całkiem nieźle, to prawda. Jednak od początku chodziło o to, że nieźle nie znaczy najlepiej jak można. I już. Oto cały temat. A tłumaczenia, że "było za mało czasu" albo "spróbujcie zrobić to za te pieniądze" są zwyczajnie nieprofesjonalne. Z własnej praktyki - jeśli z powodów niezależnych ode mnie jakość skanów negatywu czy diapozytywu może nie być najwyższa, nie tłumaczę tego brakiem czasu itp.

Cytuj:
Trudno oczekiwać by przy ograniczonych środkach i czasie wszystko wyglądało idealnie. Czym innym jest przygotowanie materiału na potrzeby emisji telewizyjnej a czym innym zabezpieczanie filmu dla kolejnych pokoleń.

Tylko Marian, czym w takim razie było "robienie" np. "Alternatywy 4" czy "Kariery Nikodema Dyzmy"? Oba tytułu są na bluray a więc nie tylko emisja telewizyjna. A co do ograniczonych środków - właśnie od naszego kolegi (czyli z pierwszej ręki) wiem, ze te środki są nie tyle ograniczone co źle zarządzane. Niestety jest to temat nie do dyskusji ponieważ praktycznie żaden czytelnik nie ma dostępu do takich danych. Dlatego niech każdy pozostanie tu przy swoim i nie rozpoczyna "batalii o jedynie słuszną wersję". Myślę, że na tym możemy zakończyć ten wątek.

_________________
Archiwum promocji sztuki Zdzisława Beksińskiego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 czerwca 2017, 12:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Moviemaker napisał(a):
Tylko Marian, czym w takim razie było "robienie" np. "Alternatywy 4" czy "Kariery Nikodema Dyzmy"? Oba tytułu są na bluray a więc nie tylko emisja telewizyjna.
Celowo pisałem o filmach a nie serialach. Te są przygotowane taki sposób, że mogą trafić potem na pokazy kinowe jak np. Kolumbia czy Dekalog lub wydane na BD.

Moviemaker napisał(a):
A co do ograniczonych środków - właśnie od naszego kolegi (czyli z pierwszej ręki) wiem, ze te środki są nie tyle ograniczone co źle zarządzane.
Są ograniczone, o czym świadczą informacje z PISFu. To że środki są często marnotrwione nie specjalnie mnie dziwi, w końcu instytucja państwowa.

Koszt rekonstrukcji "Kobiety samotnej" (DI FACTORY) wynosi około 3500 zł za minutę (całkowity 324 280 zł, ~92 minuty), podczas gdy serial TVP "Z biegiem lat, z biegiem dni..." to około 1450 zł (całkowity 838 682 zł, ~580 minut), a w projekcie PISFu oszacowano go na średnio na 3400 zł za minutę. Zobaczymy jakie będą rezultaty rekonstrukcji seriali zewnętrznych firm które będą miały środki i ilość czasu jak TVP.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 czerwca 2017, 12:40 
ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2016
Posty: 621
Tak, ja też chętnie zobaczę te rezultaty. Jedno jest pewne, nie można zasłaniać się brakiem czasu i podobnymi przyczynami. Jeśli trzeba, pracować dłużej, jeśli nie ma funduszy zrobić mniej ale porządnie lub po prostu zeskanować i zaczekać z rekonstrukcją. A nie, jak kolega z forum "Alternatywy 4" tłumaczyć, że "to nie Photoshop, tak się nie da".

_________________
Archiwum promocji sztuki Zdzisława Beksińskiego


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2585 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 ... 216  Następna

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Powered by: - HOSTINGHOUSE