Forum Polskiego Kina

Teraz jest 2 października 2024, 08:33

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2585 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 216  Następna
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 lutego 2017, 00:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Industry Insider napisał(a):
Myślę jednak, że aż tak dużo tych przypadków nie ma, że coś zostało zrekonstruowane i nie było żadnej informacji o tym.
Dosyć regularnie poszukuję takowych informacji więc generalnie jakoś udaje mi się trafić na takie dane. Wyjątkiem jest wspomniana wcześniej FN.

Industry Insider napisał(a):
NInA robi też rekonstrukcje o których nie jest jakoś głośno, np. "Umarła klasa":
http://ninateka.pl/kolekcja-teatralna/m ... usz-kantor
http://www.nina.gov.pl/sklep/pozycja?id=13980
Widziałem tę informację wielokrotnie. Nie jest o niej głośno, bo to teatr, więc grono odbiorców jeszcze mniejsze jak przy filmach z PRLu.

Industry Insider napisał(a):
Tutaj udało się dogadać im ze studiem Kadr, które do tych 12 odcinków ma prawo
Szkoda że tylko do 12. Ciekawe czy zrekonstruują też pozostałe czy też się nie dogadają w tej sprawie.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lutego 2017, 08:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3182
Lokalizacja: Szczecin
Posty na Forum KP: 6471
Po raz kolejny na prośbę kolegi Darasa: :)

Cytuj:
Czy twarz mężczyzny powinna wyglądać jak pupa niemowlęcia? Część dziewiąta: plotki, ploteczki...

Jako, że jestem naprawdę zarobiony to nieco opóźniłem napisanie kolejnego (ostatniego?) odcinka o twarzach. Na skutek tej zwłoki zapowiedziane wcześniej „rewelacje” tracą trochę na aktualności. Dlaczego? W większości kwestii wyprzedził mnie kolega Industry Insider. Przepraszam, że nie Kolega, ale ja też chcę pozostać dla kolegi (po prostu) kolegą. :-) Dziś jakby inna odsłona tego, co już zostało tu napisane…

„Dzieje grzechu” zrekonstruowano w Yakumamie. Właśnie od tego tytułu zaczął swą odnowicielską pracę zespół rozpoznawalnej na rynku firmy. Wspomniany wypust trudno nazwać pełną rewitalizacją, lecz raczej odświeżeniem (remasteringiem). SF Tor przekazał Yakumamie budżet mniejszy od tego, który obowiązywał dla typowych rekonstrukcji cyfrowych. Prawdopodobnie właśnie z tego powodu podczas transferu wykastrowano obraz z OAR 1.66 : 1 do AR 1.78 : 1. Film został podczyszczony w trybie szybkim. Jedną z kwestii skonsultowano z panem Grzegorzem Kędzierskim (z tym, którego wypowiedź kiedyś zamieściłem na poprzednim forum). Rzecz dotyczyła skaczącego / niestabilnego obrazu. Wspomniany „efekt” nie został zamierzony podczas pracy operatorskiej. Był skutkiem uszkodzenia kamery. Hmm, z braku czasu oraz środków powstała „rekonstrukcja” bez porządnej stabilizacji obrazu...

Niechlubnymi przykładami kolejnych rewitalizacji są przywołane wcześniej na tym forum: „Austeria”, „Popiół i diament”, „Pociąg” oraz „Matka Joanna od Aniołów”. Pracą zajmowała się firma TPS korzystając ze zbudowanego przez siebie skanera (?). Warto dodać, że jakość tego urządzenia była wyjątkowo niska. Nie dorównywało ono profesjonalnym skanerom kosztującym minimum 400 000 dolarów (?).

Nie wiem czy wymienione „Dzieje grzechu” zostały zrekonstruowane ponownie. Jeśli jeszcze nie, to czekają w kolejce. Generalnie wszystkie pierwsze rewitalizacje uznano za niezbyt udane. Chodzi o: „Sanatorium pod klepsydrą”, „Szatana z siódmej klasy”, „Faraona”czy „Rękopis znaleziony w Saragossie”. Jednak w mojej ocenie nie jest tak źle. Po „rzuceniu” filmów na blisko stu calowy ekran dałem im dość wysokie noty (patrz poprzednie forum). Także, wbrew pewnej opinii nie do końca potwierdzę, iż rekonstruowane na Węgrzech przez Filmotekę Narodową obrazy są marnej jakości (przynajmniej ja tak uważam). Jeśli już, to nie wszystkie. Przypomnę, że na dawnym forum wysoko wypunktowałem filmy z serii „Kino okresu wielkiego niemowy”. Natomiast z całą pewnością zgadzam się z przytoczoną mi kiedyś opinią, że efekty pierwszych 4 lat rekonstrukcyjnej działalności TVP należy wyrzucić do kosza! Ale o tym, czy zrekonstruowany film zawsze daje więcej satysfakcji niż pierwowzór, być może napiszę innym razem…

Powyższy tekst jest - powiedzmy - opracowaniem prywatnej dyskusji, którą odbyłem z pewnym użytkownikiem dawnego forum. Szkoda, że do niedawna rekonstruktorzy wspominali o wpadkach tylko w kuluarach. Mam nadzieję, że dzięki temu forum nastąpi jakaś dobra zmiana… :-)

Daras.

Na starym forum 2164 postów. Skromy dowód ;-) http://forum.kinopolska.pl/viewtopic.ph ... start=1830

P.S.

Ciekawostka. Od dnia zamknięcia starego forum „Luźne Gadki” zaliczyły 100873 kliknięć. ;-) Także wysoko zaszedł wątek poświęcony wydaniom BD – 55229 odsłon. W tych danych nie ma omyłki. Dobrze trzymają się też inne działy. :-)




_________________
My żyjemy!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lutego 2017, 10:24 

Dołączył(a): 09 cze 2016
Posty: 38
Posty na Forum KP: 40
Cytuj:
Nie wiem czy wymienione „Dzieje grzechu” zostały zrekonstruowane ponownie. Jeśli jeszcze nie, to czekają w kolejce.

W 2015 przez niemal tych samych ludzi, ale już pod szyldem Fixafilm. Rekonstrukcja z AR 1.66


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lutego 2017, 12:52 

Dołączył(a): 16 lut 2017
Posty: 28
mofo napisał(a):
W 2015 przez niemal tych samych ludzi, ale już pod szyldem Fixafilm. Rekonstrukcja z AR 1.66

Dodam, że z porządnego skanu 4K, a po szerokich konsultacjach uznano, że należy tylko usunąć tzw. jitter a nie robić pełnej stabilizacji, ponieważ Borowczyk specjalnie wybrał Samosiuka, żeby zrobił mu "dokumentalną" kamerę.
Korekcja też jest bardziej stonowana (wciąż nasycona, ale bardziej stonowana).

PS. Z tego co wiem to z Yakumama wyszły dwie osoby i założyły Fixafilm, więć ciężko mówić o tej samej ekipie.

PS. Zawrotna suma, którą Tor zaoferował Yakumamie za ten pierwszy szybki remaster to było około 20 tyś zł.

karel napisał(a):
Po raz kolejny na prośbę kolegi Darasa: :)
„Dzieje grzechu” zrekonstruowano w Yakumamie. Właśnie od tego tytułu zaczął swą odnowicielską pracę zespół rozpoznawalnej na rynku firmy.

Firma upadła po 4 latach działalności, ponieważ oszukiwała pracowników i nie radziła sobie z wypłacaniem pensji. To tak na marginesie :)
Nigdy nie udało im się osiągnąć jakości takiej jak Chimney, DI Factory czy Fixafilm. Ale i tak kilka fajnych filmów dzięki nim mamy zrekonstruowanych

karel napisał(a):
Wspomniany wypust trudno nazwać pełną rewitalizacją, lecz raczej odświeżeniem (remasteringiem). SF Tor przekazał Yakumamie budżet mniejszy od tego, który obowiązywał dla typowych rekonstrukcji cyfrowych.

Jak pisałem wyżej, jakieś 8 razy mniejszy niż powinien :)

karel napisał(a):
Prawdopodobnie właśnie z tego powodu podczas transferu wykastrowano obraz z OAR 1.66 : 1 do AR 1.78 : 1.

To miałbyć nowy master telewizyjny, nic więcej. Decyzja o przekadrowaniu była świadoma. Od strony technicznej 1.66:1 czyści się łatwiej zasadniczo, bo jest mniej obrazu. Z drugiej strony różnica pomiędzy 1.66 a 1.78 jest minimalna. W tamtych czasach telewizje wymagały obrazka 1.78:1

karel napisał(a):
Niechlubnymi przykładami kolejnych rewitalizacji są przywołane wcześniej na tym forum: „Austeria”, „Popiół i diament”, „Pociąg” oraz „Matka Joanna od Aniołów”. Pracą zajmowała się firma TPS korzystając ze zbudowanego przez siebie skanera (?).

Tutaj mogę potwierdzić, że był to skaner przez nich zbudowany. Jakość była fatalna, bardzo mały zakres dynamiki, więc skany wychodziły praktycznie czarne (przed odwróceniem). Bo korekcji barwnej wychodził okrutny szum.

karel napisał(a):
Chodzi o: „Sanatorium pod klepsydrą”, „Szatana z siódmej klasy”, „Faraona”czy „Rękopis znaleziony w Saragossie”. Jednak w mojej ocenie nie jest tak źle. Po „rzuceniu” filmów na blisko stu calowy ekran dałem im dość wysokie noty (patrz poprzednie forum).

Tutaj widać, że firmy się dopiero uczyły. Sanatorium to pierwsza rekonstrukcja Chimneya, Rękopis to chyba druga, a przy Faraonie sobie Pan Wójcik poszalał, bo zażyczył sobie wersję bez ziarna (co zostało potem naprawione). Na Szatana Yakumama dostała 3 tygodnie.

karel napisał(a):
Także, wbrew pewnej opinii nie do końca potwierdzę, iż rekonstruowane na Węgrzech przez Filmotekę Narodową obrazy są marnej jakości (przynajmniej ja tak uważam). Jeśli już, to nie wszystkie.

Tutaj się nie zgodzę. Nie usuwają filckera, mają kiepske narzędzia, nie doczyszczają. Do tego FN ma idiotyczny zwyczaj wysyłania na rekonstrukcję materiałów bez wstępnej korekcji, więc większości uszkodzeń po prostu nie widać.
Plus nie widzę powodu dla którego polskie pieniądze mają być wydawane w państwowej Węgierskiej firmie.
Tzn. powód jest, jedna z pracownic FN odpowiedzialna za przetargi jest z tą firmą związana i lubi wyjeżdżać na płatne urlopy na Węgry.

karel napisał(a):
Natomiast z całą pewnością zgadzam się z przytoczoną mi kiedyś opinią, że efekty pierwszych 4 lat rekonstrukcyjnej działalności TVP należy wyrzucić do kosza!

Tutaj też się nie zgodzę, tzn. tak, ale nie wszystko. Kilka filmów wyszło nieźle.

MarianPaz napisał(a):
Szkoda że tylko do 12. Ciekawe czy zrekonstruują też pozostałe czy też się nie dogadają w tej sprawie.

Dogadanie się z TVP w jakiejkolwiek sprawie graniczy z cudem, tak więc szczerze wątpię.

Edit:
Łączenie postów, dwie godziny na edycję.

Moviemaker

_________________
Forumowy insider branży rekonstrukcyjnej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lutego 2017, 13:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 cze 2016
Posty: 1062
Posty na Forum KP: 6173
Industry Insider napisał(a):
Tutaj widać, że firmy się dopiero uczyły. Sanatorium to pierwsza rekonstrukcja Chimneya, ...

Czy z tego należy rozumieć, że film Hasa jest zrekonstruowany nieudolnie? Sporo czytałem pochwał, nawet ze strony Sobocińskiego. Mało tego, nabyłem DVD z tym filmem (tyle, że jeszcze nie oglądałem z braku telewizora).
A co tam jest nie koszer? Czyżbym wyrzucił pieniądze w błoto? :?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lutego 2017, 13:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3182
Lokalizacja: Szczecin
Posty na Forum KP: 6471
Chojrak napisał(a):
Czyżbym wyrzucił pieniądze w błoto? :?

W błoto na pewno nie wyrzuciłeś: wszak technicznie jest to wersja o niebo lepsza od tej, którą pokazywano w TV przez lata. Nawet jeśli rekonstrukcja ma swoje niedociągnięcia.

_________________
My żyjemy!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lutego 2017, 13:55 

Dołączył(a): 16 lut 2017
Posty: 28
Chojrak napisał(a):
Czy z tego należy rozumieć, że film Hasa jest zrekonstruowany nieudolnie? Sporo czytałem pochwał, nawet ze strony Sobocińskiego. Mało tego, nabyłem DVD z tym filmem (tyle, że jeszcze nie oglądałem z braku telewizora).
A co tam jest nie koszer? Czyżbym wyrzucił pieniądze w błoto? :?

Nie no, spokojnie. Chłopcy z Chimneya dali z siebie wtedy 200%. Jak na sprzęt i soft którym dysponowali to jest rewelacja. Po prostu teraz by to zostało zrobione inaczej i trochę lepiej. Jest to ileż razy lepsze niż Pociąg czy Austeria. Mam duży szacunek dla tej ekipy za tę rekonstrukcję.

Co do autorów (reżyserów, ale również operatorów) to cóż, oni za bardzo sie nie znają :) Więc na ich opinie trzeba patrzeć trochę przez palce.

_________________
Forumowy insider branży rekonstrukcyjnej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lutego 2017, 14:00 
ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2016
Posty: 621
Industry Insider napisał(a):
Co do autorów (reżyserów, ale również operatorów) to cóż, oni za bardzo sie nie znają :) Więc na ich opinie trzeba patrzeć trochę przez palce.

Jednym z dowodów na powyższe, jest m.in. częste gloryfikowanie przez operatorów przekadrowania z 4:3 do 16:9... wbrew opinii widzów i zdrowemu rozsądkowi;-)

_________________
Archiwum promocji sztuki Zdzisława Beksińskiego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lutego 2017, 14:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3182
Lokalizacja: Szczecin
Posty na Forum KP: 6471
Cytuj:
Daras
Industry Insider napisał:

„Jak pisałem wyżej, jakieś 8 razy mniejszy niż powinien”

Dzięki za wszystkie uzupełnienia, kolego. Liczyłem na nie. Przyznam też, że kilka szczególików nie podałem tu rozmyślnie, bo różnie bywa z tymi „ploteczkami”. Ale... Z moich źródeł wynika, że budżet SF Tor był 5 – 6 razy mniejszy. ;-)

Jeszcze raz dziękuję i przepraszam za brak dłuższej polemiki. Jestem tu gościem i nie mogę tego nadużywać (także grzeczności Karela). Za jakiś czas napiszę odcinek dziesiąty* i przy okazji postawie koledze pytania fachowe.

Pozdrawiam, Daras vel Darek.



* Myślę, że każdy forumowicz ma prawo cytować na forum jakiekolwiek wypowiedzi związane z tematem, pod warunkiem podania wiedzy źródłowej. :-)

_________________
My żyjemy!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lutego 2017, 14:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 cze 2016
Posty: 1062
Posty na Forum KP: 6173
Industry Insider napisał(a):
Nie no, spokojnie. Chłopcy z Chimneya dali z siebie wtedy 200%. Jak na sprzęt i soft którym dysponowali to jest rewelacja. Po prostu teraz by to zostało zrobione inaczej i trochę lepiej. Jest to ileż razy lepsze niż Pociąg czy Austeria.
Toś mnie pocieszył, "Pociąg" też kupiłem...
(Co prawda oba filmy były po 9,99, ale liczyłem na interes życia ;) )

Z tym, że każda technologia jest przestarzała właściwie już w momencie jej użycia, to należy się pogodzić. Nie unikniemy tego.

Industry Insider napisał(a):
Co do autorów (reżyserów, ale również operatorów) to cóż, oni za bardzo sie nie znają :) Więc na ich opinie trzeba patrzeć trochę przez palce.
Na technikaliach rekonstrukcji to może się nie znają (bo i skąd?), ale o kompozycji, oświetleniu, prawidłowej ekspozycji, wymowie dzieła i innych takich "detalach", to coś musieli chyba słyszeć?
Do tego oni, jako jedni z nielicznych, widzieli TAMTEN obraz przed kamerą.

Można się spytać, kto rządzi rekonstrukcją? Tzn. kto decyduje o kadrowaniu, zakresie poprawek etc. ?

P.S.
Daras nie świruj, tylko się dołączaj! Będziesz tak pisał przez plenipotenta? :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lutego 2017, 14:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3182
Lokalizacja: Szczecin
Posty na Forum KP: 6471
Chojrak napisał(a):
Toś mnie pocieszył, "Pociąg" też kupiłem...

Gdy będziesz miał taką możliwość porównaj sobie wydanie DVD sprzed rekonstrukcji z tym po. To powinno Cię pocieszyć już bez żadnej ironii, bo poczujesz się, jakbyś przesiadł się z trabanta do BMW, nawet jeśli to tylko DVD.

_________________
My żyjemy!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lutego 2017, 15:04 

Dołączył(a): 16 lut 2017
Posty: 28
Chojrak napisał(a):
Toś mnie pocieszył, "Pociąg" też kupiłem...

Oczywiście jest to lepsze od wydania poprzedniego i na DVD różnica jest ogromna. Ale od strony geekowo-technicznej "Pociąg" jest fatalny.

Chojrak napisał(a):
Na technikaliach rekonstrukcji to może się nie znają (bo i skąd?), ale o kompozycji, oświetleniu, prawidłowej ekspozycji, wymowie dzieła i innych takich "detalach", to coś musieli chyba słyszeć?

No oczywiście, tylko co z tego, skoro tych rzeczy w ogóle się nie dotyka w rekonstrukcji (kompozycja, oświetlenie, ekspozycja, etc.), zaś na rekonstrukcji się nie znają po prostu. I nie ma z tym problemu dopóki zajmują się tym czym powinni czyli kolorem i kadrowaniem, gorzej jak zaczynają "wymyślać" przy rekonstrukcji.

Chojrak napisał(a):
Do tego oni, jako jedni z nielicznych, widzieli TAMTEN obraz przed kamerą.

Tak, ale tak naprawdę niczego z tego co widzieli nie pamiętają :) Taka tajemnica poliszynela to jest. Zresztą można to sprawdzić samemu. Nawet jak będziesz przez tydzień codziennie wgapiał się godzinę w jedno zdjęcie, to potem jak po miesiącu miałbyś odtworzyć jego kolory to polegniesz.

Chojrak napisał(a):
Można się spytać, kto rządzi rekonstrukcją? Tzn. kto decyduje o kadrowaniu, zakresie poprawek etc. ?

A możesz w miejscu do tego przeznaczonym? MovieMaker prosił mnie o utrzymanie porządku.

Chojrak napisał(a):
Daras nie świruj, tylko się dołączaj! Będziesz tak pisał przez plenipotenta? :)

Święta racja :)

_________________
Forumowy insider branży rekonstrukcyjnej


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2585 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 216  Następna

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Powered by: - HOSTINGHOUSE