Forum Polskiego Kina

Teraz jest 2 października 2024, 00:31

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę... 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: "Powidoki"
PostNapisane: 1 października 2016, 19:48 

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1780
Posty na Forum KP: 1006
Film Andrzeja Wajdy przenosi nas w ostanie lata życia Władysława Strzemińskiego, czyli okres 1948-1952, być może stąd też taki tytuł bo właśnie w latach 1948-1949 powstały jego obrazy solarystyczne, czyli owe "Powidoki"...choć o samej twórczości Strzemińskiego trochę mało w filmie. Jesteśmy za to świadkami życia artysty na cenzurowanym. Dodajmy, życia niełatwego i smutno się kończącego.
Ekipie filmowej całkiem nieźle udało się oddać barwę i scenerię lat 50-tych. Do tego oszczędna, ale konkretna muzyka Andrzeja Panufnika. Czuć klimat tamtych lat...Oczywiście mówię tu o moim wyobrażeniu, bo przecież nie było mnie wtedy na świecie.
Z racji tego, że twórcy bardziej skupili się na pokazaniu perturbacji z aparatem państwowym, a mniej na teoriach malarza, to wydaje mi się trochę brak filmowi dramaturgii. Z drugiej strony sam sobie odpowiadam w myślach, czy zawsze wszystko musi być na siłę podkręcone. Do tego sam Strzemiński w wykonaniu Bogusława Lindy to człowiek przegrany, pogodzony z losem, tylko pozornie walczący. Moim zdaniem rola porównywalna z tymi najciekawszymi dla aktora z lat 80-tych. Nie ma maniery Alexów, Leonów itp. Widać, że to po prostu kwestia repertuaru i oczywiście inny typ bohatera. Odkryciem dla mnie jest Bronisława Zamachowska w roli córki artysty. Młoda aktorka przykuwa wzrok widza, widać wewnętrzną dojrzałość, naprawdę obiecująco to wygląda na przyszłość...
Może to przypadek, ale nieźle pan Wajda się wstrzelił ze swoim filmem. Chociaż mam nadzieję, że tak do końca aktualny to on nie będzie.
Bo z ust Strzemińskiego słyszymy - ,,Zadaniem sztuki jest dyktować rzeczywistości swoje prawa ", na co jeden z młodych uczniów mówi - ,, a tymczasem to nam dyktują"...

_________________
...nie profesor, tylko satyr..


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ,,Powidoki"
PostNapisane: 1 października 2016, 20:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 cze 2016
Posty: 1062
Posty na Forum KP: 6173
Jaką ocenę proponujesz zatem?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ,,Powidoki"
PostNapisane: 1 października 2016, 20:24 

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1780
Posty na Forum KP: 1006
6,5/10

_________________
...nie profesor, tylko satyr..


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ,,Powidoki"
PostNapisane: 2 października 2016, 15:03 

Dołączył(a): 09 sie 2016
Posty: 48
Posty na Forum KP: 156
Nie oglądałem tego filmu, ale wystawienie go do Oskarów uważam za skandal. Filmowe towarzystwo wzajemnej adoracji ma się wciąż bardzo dobrze w Polsce.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ,,Powidoki"
PostNapisane: 2 października 2016, 15:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 cze 2016
Posty: 82
Posty na Forum KP: 361
Obrazek

_________________
Od cudów to był taki facet, co chodził boso po jeziorze.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ,,Powidoki"
PostNapisane: 2 października 2016, 15:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3182
Lokalizacja: Szczecin
Posty na Forum KP: 6471
Pinto napisał(a):
Nie oglądałem tego filmu, ale wystawienie go do Oskarów uważam za skandal. Filmowe towarzystwo wzajemnej adoracji ma się wciąż bardzo dobrze w Polsce.

Dobrze ma się też dowalanie Wajdzie przy każdej okazji. Skoro nie oglądałeś tego filmu, to to, że uważasz tę decyzję za skandal świadczy jedynie o tym, że jesteś uprzedzony. W ciągu ostatnich kilkunastu lat do Oscarów zgłaszano tak odmienne filmy i tak różnych twórców, że mówienie o "towarzystwie wzajemnej adoracji" nie ma żadnego pokrycia w faktach.

_________________
My żyjemy!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ,,Powidoki"
PostNapisane: 2 października 2016, 21:09 

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 270
Posty na Forum KP: 4329
Z zapowiedzi wynika że to całkiem dobry może być film. Jednakowoż niestety jednak "żyri" pojechało na nazwisku nieco. Znacznie lepiej byłoby, gdyby wypuszczono "Wołyń". Choćby dla pokazania światu tej zbrodni

_________________
Prawdziwych Polaków nie można kupić - Ryszard Filipski "Orzeł i reszka"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ,,Powidoki"
PostNapisane: 3 października 2016, 18:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 cze 2016
Posty: 1062
Posty na Forum KP: 6173
STEN napisał(a):
Z zapowiedzi wynika że to całkiem dobry może być film. Jednakowoż niestety jednak "żyri" pojechało na nazwisku nieco.
Gdyby te żiri jedynie po nazwiskach jechało, to Pawlikowski nigdy by nie zdobył Oscara, a "Smoleńsk" uginał by się od nagród.

STEN napisał(a):
Znacznie lepiej byłoby, gdyby wypuszczono "Wołyń". Choćby dla pokazania światu tej zbrodni

Mieliby pokazywać światu antynacjonalistyczny film? No wiesz?
Podobno są tam sceny, gdzie Polacy rezają niewinne dzieci. Na pewno chciałbyś to pokazać światu?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: "Powidoki"
PostNapisane: 24 listopada 2016, 09:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3182
Lokalizacja: Szczecin
Posty na Forum KP: 6471
Biorąc pod uwagę ostatnią mizerię wśród plakatów filmowych trzeba przyznać, że ten jest całkiem niezły:
http://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114438,21008242,bardzo-mocny-plakat-powidokow-boguslaw-linda-w-ostatnim-filmie.html#BoxKultImg&a=74&c=53

_________________
My żyjemy!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: "Powidoki"
PostNapisane: 3 grudnia 2016, 14:00 

Dołączył(a): 09 sie 2016
Posty: 48
Posty na Forum KP: 156
Dobre plakaty to się skończyły wraz z komuną. Ten razi zwłaszcza techniczną sterylnością - jestem na nie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: "Powidoki"
PostNapisane: 3 grudnia 2016, 20:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3182
Lokalizacja: Szczecin
Posty na Forum KP: 6471
Ja nie twierdzę, że ten jest rewelacyjny, a jedynie, że wyróżnia się wśród sztampy.

_________________
My żyjemy!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: ,,Powidoki"
PostNapisane: 3 grudnia 2016, 20:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 cze 2016
Posty: 1497
Posty na Forum KP: 2675
Pinto napisał(a):
Nie oglądałem tego filmu, ale wystawienie go do Oskarów uważam za skandal.


Jeden z bardziej idiotycznych tekstów, jakie mozna wyglosic o filmie. Moherowy beret sobie załóż, różaniec w garść i lec protestuj pod kino, mentalnosc podobna.....

_________________
Film to życie, z którego wymazano plamy nudy - Alfred Hitchcock.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę... 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Powered by: - HOSTINGHOUSE