Forum Polskiego Kina

Teraz jest 2 października 2024, 06:25

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2585 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1 ... 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199 ... 216  Następna
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 lipca 2022, 20:00 
ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2016
Posty: 621
A ten serial był kręcony na taśmie filmowej? Dziesięć lat wcześniejszy "W labiryncie" realizowany był już na nośnikach magnetycznych a w tym przypadku ciężko mówić o klasycznej "rekonstrukcji".

_________________
Archiwum promocji sztuki Zdzisława Beksińskiego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 lipca 2022, 21:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Tasiemca na taśmie filmowej? Toż to TVP musiałoby być bardzo rozrzutne. Swoją drogą w internecie pojawiają się remastery teledysków kręconych w SD, więc pewnie da się coś tam poprawić technicznie, niemniej detali na pewno od tego nie przybędzie.

Przy okazji. Fixafilm chwali się, że na koncie ma 212 rekonstrukcji i 121 remasteringów. Czym to się różni? Zawsze żyłem w przeświadczeniu, że to pojęcia tożsame.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Ostatnio edytowano 31 lipca 2022, 21:33 przez MarianPaz, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 lipca 2022, 21:33 

Dołączył(a): 11 cze 2017
Posty: 73
Więcej detali też się da obecnymi technikami uzyskać, ale jest to bardzo czasochłonne i... kosztowne.
Rewelacyjne efekty (dla zdjęć) daje narzędzie Gigapixel AI z firmy Topaz Labs, a dla filmów Video Enhance AI.
https://www.youtube.com/watch?v=Vj6C4UxDg3s

I nie jest to ściema, bo przetestowałem te narzędzia!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 lipca 2022, 21:42 
ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2016
Posty: 621
Tak jak piszesz Marian, to zwykła korekta parametrów + kilka drobiazgów - nazywanie tego rekonstrukcją nie jest zbyt precyzyjne ;-) Dawno temu pewna firma (chyba "Propaganda") robiła coś podobnego z filmami i nawet wydała kilka dvd. No ale to były pionierskie czasy, w których dopiero myślało się o skanowaniu negatywów. Kombinacja różnego rodzaju wyostrzania krawędzi i kilku innych tricków daje wrażenie większej ilości szczegółów. Jednak specyfika samego zapisu obrazu wyklucza tego typu reko jak przy klasycznym filmie - to oczywiste, bo jak można zrobić "coś z niczego".

_________________
Archiwum promocji sztuki Zdzisława Beksińskiego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 sierpnia 2022, 13:53 

Dołączył(a): 19 lut 2021
Posty: 27
dominobielsko napisał(a):
(...) a dla filmów Video Enhance AI.
https://www.youtube.com/watch?v=Vj6C4UxDg3s

I nie jest to ściema, bo przetestowałem te narzędzia!

Testowałeś to na "domowym" sprzęcie? Z tego co czytałem, to trzeba mieć super sprzęt z najwyższej półki, żeby film, powiedzmy 90 min., przez to przepuścić w jakimś rozsądnym czasie (tj. nie w ciągu kilku tygodni).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 sierpnia 2022, 16:32 

Dołączył(a): 11 cze 2017
Posty: 73
Tak, na domowym sprzęcie. Co prawda na krótkim filmie, ale zawsze.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 sierpnia 2022, 23:32 

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 243
Posty na Forum KP: 212
Cytuj:
„C.K. Dezerterzy” Janusza Majewskiego, „Rozmowy kontrolowane” Sylwestra Chęcińskiego, „Znachor” Jerzego Hoffmana, „Wielka droga” Michała Waszyńskiego – takie tytuły znajdą się pośród filmów, których digitalizację i rekonstrukcję rozpoczęła Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Projekt, na który FINA otrzymała ponad 23 mln zł ze środków Unii Europejskiej, zakłada udostępnienie online 200 przedwojennych i powojennych polskich filmów oraz 4800 materiałów okołofilmowych (m. in. plakatów, scenariuszy i fotosów)

Źródło: https://fina.gov.pl/ponad-23-mln-zl-na- ... ch-filmow/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 sierpnia 2022, 12:45 

Dołączył(a): 14 lip 2017
Posty: 103
Ciekawe, szkoda, że nie zamieszczono pełnej listy tytułów...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 sierpnia 2022, 09:08 

Dołączył(a): 22 sie 2020
Posty: 28
slavekg napisał(a):
Testowałeś to na "domowym" sprzęcie? Z tego co czytałem, to trzeba mieć super sprzęt z najwyższej półki, żeby film, powiedzmy 90 min., przez to przepuścić w jakimś rozsądnym czasie (tj. nie w ciągu kilku tygodni).


Testowane na starym sprzęcie wartym około 1200zl i czas pracy AI dla filmu 90min z SD do HD to półtora dnia.
Myślę, że to przyszłość, szczególnie jeśli chodzi o remaster filmów z cyfrowych kopii. Ładnie wygładza ostre krawędzie i wyszczególnia filmy SD. Myślę, że nie poznał byś różnicy między 1080p i upscalowanym 720p do 1080p przy użyciu AI od Topaz. O 2k do 4k nie wspomnę.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 sierpnia 2022, 13:17 

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 243
Posty na Forum KP: 212
Te 1,5 dnia to chyba kolega ma na myśli z SD (DVD) do 720p ??!! :D
Na GTX 1050Ti/1650 1,5-2 dni zajmuje mu upscal z DVD do Full HD, a jakość ..... cóż obejrzeć na raz (opera mydlana jak dla mnie w 90% przy dynamicznych scenach). Wspomniane AI macie też w telewizorach 8k (wyższe modele 4k też podobno mają) i jest też np w odtwarzaczu Nvidia Shield . Przypominam że nadal jest to upscal a nie pełne 4k!. Co robi wspomniane AI od Topaz przy tym upscalu? Wyostrza, wygładza, odziarnia, dodaje ziarno, przetwarza za pomocą maści filtrów i działa tak na każdą klatkę bo ... zgrywa klatkę filmową do formatu graficznego przetwarza i następna klatka. Coś ala zrobimy sobie sweet focie w photoshopie (dosłownie) i raz wychodzi to lepiej a raz gorzej (opera mydlana). Poza tym nie wiem czy ktoś wie ale AI nie radzi sobie ze słabymi jakościowo nośnikami np stare filmy czarno białe z dużą ilością zabrudzeń czy uszkodzeniami wyglądają co najmniej komicznie przy upscalu takim AI :)
Reasumują AI może pomagać w pewnych rzeczach ale nie zastąpi nigdy rekonstrukcji :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 sierpnia 2022, 19:39 

Dołączył(a): 18 wrz 2016
Posty: 17
MarianPaz napisał(a):
Przy okazji. Fixafilm chwali się, że na koncie ma 212 rekonstrukcji i 121 remasteringów. Czym to się różni? Zawsze żyłem w przeświadczeniu, że to pojęcia tożsame.

Pewnie jedno to pełny zakres prac, a drugie tylko digitalizacja i ewentualnie drobne korekty.
A wracając do Złotopolskich, mimo wszystko myślę że po pełnym remasteringu czy też wyłącznie zeskanowaniu do 2K serial lepiej się prezentuje niż upscal ze starej wersji. Trafiłem na niego przypadkiem kilka dni temu i zdumiała mnie jakość.

Edit:
Usunąłem część nie na temat - to nie jest forum językowe. Po drugie o jakim skanowaniu piszesz? Jesteś pewny, że takie "tasiemcowe" seriale były utrwalane na taśmie filmowej? Bardzo mało prawdopodobne. Sprawa trzecia - nie odbierasz wiadomości prywatnych, za co od dziś masz przyznane ostrzeżenie.

Moviemaker


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 sierpnia 2022, 12:47 

Dołączył(a): 22 sie 2020
Posty: 28
Domell1 gtx750 ti - najnowsza wersja topaz video enhancer i 1.5 dnia sd do 720p. Ja ręcznie ustawiam parametry aby obraz nie był zbyt gładki. AI wręcz doskonale potrafi usunąć szumy w tle i odzyskać szczegóły obrazu. Wiadomo, że nic nie zastąpi rekonstrukcji jako takiej ponieważ tam biorą oryginalną taśmę i skanują do najwyższej możliwej rozdzielczości natomiast można by skutecznie używać tego typu oprogramowania dla filmów, które są emitowane w SD w telewizji HD. TV czy inne narzędzia upscalujące na bieżąco nie dadzą takiego efektu jak przepuszczenie filmu przez tak mocny program jak ten od Topaz.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2585 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1 ... 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199 ... 216  Następna

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Powered by: - HOSTINGHOUSE