Na wstępie wątku przypomnę, że przed nami rekonstrukcja 160 filmów fabularnych przeprowadzanych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Cytuj:
Czas realizacji projektu to 36 miesięcy w latach 2016-2019, projekt rozpocznie się w drugiej połowie 2016 roku, jednak ten termin jest zależny od daty podpisania umowy z instytucją wdrażającą projekt. Pani Pawłowska-Pyra dodała, że planowany budżet to ok. 101 mln złotych. Podkreśliła również, że jest to kwota planowana, a ostateczna kwota będzie znana po rozstrzygnięciu konkursu.
Pani Pawłowska-Pyra poinformowała w swojej prezentacji, iż w ramach projektu jest zaplanowana rekonstrukcja cyfrowa i digitalizacja ok. 160 filmów fabularnych oraz pełnometrażowych dokumentów i animacji, które będą skanowane w rozdzielczości 4K, a rekonstrukcja cyfrowa wykonywana będzie w jakości 2K. Filmy pełnometrażowe będą skanowane i utrwalone na taśmie światłoczułej. Pani Renata Pawłowska-Pyra nadmieniła, że w ramach projektu zostanie przeprowadzona rekonstrukcja i digitalizacja pozostałych filmów, w tym ok. 10 tysięcy minut filmów krótkometrażowych, animowanych, serii bajek, dokumentów oraz 3 tysiące wydań kronik.
Następnie została omówiona druga część założeń projektu, dotycząca rozbudowy istniejącego w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie cyfrowego repozytorium, które w przyszłości będzie pełniło również rolę cyfrowego repozytorium dystrybucyjnego. Pani Pawłowska-Pyra dodała, że w ramach tej części projektu powstanie również bardzo ważne i unikalne miejsce – portal udostępniania filmów po rekonstrukcji (zarówno zrealizowanych w ramach projektu Polska Cyfrowa, jak i wcześniejszych) oraz nowych polskich produkcji fabularnych, dokumentalnych i animowanych.
i. Harmonogram zamówień publicznych
Termin ogłoszenia przetargu: III kwartał 2017 roku Zamówienie: projekt i dostawa wyposażenia repozytorium filmowego oraz budowa portalu www
Wartość zamówienia: 11,287 mln PLN
Pan Grzegorz Molewski zapytał czy nie warto rozważyć rekonstrukcję do 4K, a nie 2K ze względu na rozwój technologiczny. Pani Pawłowska-Pyra odpowiedziała, że na taką decyzję wpłynęło kilka czynników: czas trwania projektu, dostępne środki, a także cele, które służą udostępnianiu i zabezpieczeniu jak największej liczby zasobów. Pani Pawłowska-Pyra poinformowała też, że skany będą przechowywane w rozdzielczości 4K.
Ponownie głos zabrał Pan Grzegorz Molewski (Kino za Rogiem), pytając o cenę przyjętą w kalkulacjach za minutę rekonstrukcji materiału filmowego. Pani Renata Pawłowska-Pyra odpowiedziała, że jest to 3400 zł.
Pani Katarzyna Madaj-Kozłowska (Fundacja Szkoła Wajdy) zapytała czy w ramach portalu www zostanie utworzona jedna baza gromadząca wszystkie zasoby i uwzględni również dołączenie etiud studenckich. Pani Pawłowska-Pyra wyjaśniła, że portal będzie otwarty dla wszystkich producentów polskich filmów.
Źródło:
protokół z prezentacji (całość).Źródło:
http://www.fn.org.pl/page/file.php?id=2409Przy okazji przypominam o zbliżających się emisjach rekonstrukcji:
Wielki Szuponiedziałek 13.06.2016 Polsat
Siekierezadasobota 18.06.2016 TVP1 01:45