Forum Polskiego Kina

Teraz jest 2 października 2024, 04:26

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę... 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wraca stare?
PostNapisane: 30 sierpnia 2019, 19:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 cze 2016
Posty: 1497
Posty na Forum KP: 2675
Studio filmowe Tor decyzja Ministerstwa Kultury kończy działalność. Oprócz studia TOR działalność w obecnej formie zakończyć mają: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studio Filmowe KADR, Studia Filmowe ZEBRA i Studio Miniatur Filmowych i Studia Filmowego KRONIKA.

– Nasze rozdrobnione studia filmowe i rozproszone zasoby nie mogą skutecznie konkurować z zagranicznymi producentami (...). Kultywowanie tej pozostałości PRL doprowadzi do marginalizacji polskiej produkcji filmowej. Połączenie zasobów w jedną silną instytucje pozwoli na stworzenie profesjonalnego i poważnego partnera dla zagranicznych producentów i wytwórni – tak plany na nowy ośrodek produkcji filmowej komentował minister kultury Piotr Gliński


No jakoś mi się, staremu cynikowi i człowiekowi obdarzonego taka a nie inna datą urodzenia tudzież niezła pamięcią - wierzyć nie chce, że to jeden jedyniutki powód.

_________________
Film to życie, z którego wymazano plamy nudy - Alfred Hitchcock.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sierpnia 2019, 21:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 cze 2016
Posty: 1257
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Czyli jednak się nie rozmyślili? Już myślałem...

No cóż, w 68 też już polikwidowali zespoły, a na początku lat 70. część przywrócili, więc może tak będzie i tym razem. Ale swoją drogą - czy w ostatnich latach ze studia "Kadr", "Tor" czy "Zebra" wyszedł jakiś ważny albo choć bardzo dobry/bardzo dobrze przyjęty film? Ja osobiście sobie nie przypominam. Te studia to już dawno nie było to samo, co odpowiadające im zespoły filmowe w PRL-u. Przy czym nie uważam też, że po prostu zlikwidowanie ich i ustanowienie jakiegoś molocha w stylu Centralnego Urzędu Kinematografii wyjdzie polskiej produkcji filmowej na dobre.

A już na dobre odchodząc od głównego tematu, jeśli jednak uda się utworzyć taki dzisiejszy odpowiednik CUK-u i wprowadzić reguły tworzenia filmów podobnie jak kiedyś między 1949 a 54, to jestem ciekaw efektów. Szkoda, że nie będzie to raczej na poziomie filmów socrealistycznych, które wprawdzie były absurdalne w swej treści, ale również stały na dość wysokim poziomie warsztatowym i nie można ich było raczej nazwać kiczowatymi. A może znajdzie się jakiś twórca, który będzie w stanie ujarzmić taką poetykę podobnie jak Wajda w "Pokoleniu".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sierpnia 2019, 12:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Pan Anatol napisał(a):
Ale swoją drogą - czy w ostatnich latach ze studia "Kadr", "Tor" czy "Zebra" wyszedł jakiś ważny albo choć bardzo dobry/bardzo dobrze przyjęty film? Ja osobiście sobie nie przypominam.
Właśnie to jest zdecydowany czynnik który działa na ich niekorzyść. Dla przykładu studio TOR od 2009 wyprodukowała zaledwie 6 filmów fabularnych z czego połowę nakręcił prezes czyli Zanussi. Ten swego czasu oburzał się na ten argument, przywołując Wajdę który gdy był prezesem Zespołów Filmowych X każdy swój film kręcił właśnie tam. Tylko Zanussi najwyraźniej zapomniał ile innych tytułów powstało w tym samym czasie w owym zespole.

Tak jak popatrzyłem na dokonania studia TOR, KADR i Zebra, to na przestrzeni 10 lat jest słabo, a w ostaniach 5 latach nawet i bardzo słabo. To jest już tylko cień tego czym były te studia lata temu.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sierpnia 2019, 14:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 475
Posty na Forum KP: 768
Holt_ napisał(a):

No jakoś mi się, staremu cynikowi i człowiekowi obdarzonego taka a nie inna datą urodzenia tudzież niezła pamięcią - wierzyć nie chce, że to jeden jedyniutki powód.


Prawdopodobnie chodzi o stworzenie molocha, który będzie tworzył filmy na zapotrzebowanie i pod kontrolą rządu. Nie jakichś niezależnych produkcji na bazie indywidualnych pomysłów tylko wszystko z partyjnego klucza i przy kolektywnej współpracy odpowiednich czynników partyjnych(Cenzura).
Wraca stare jako nowe. A jakie to będą filmy ? Niech zainteresowani obejrzą "Jasne łany" lub "Dwie brygady" zrobione na obecną modłę.
Najbardziej mi żal dorobku tych zespołów filmowych. Co się stanie z ich starymi filmami ?

Dla pokrzepienia serc ( niezależnych) zwiastun filmu Vegi.

https://www.youtube.com/watch?v=jTZgRj1D0_4


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sierpnia 2019, 14:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Tylko zapominasz o jednej kwestii. W PRL filmy produkowane były w 100% za pieniądze państwowe. A tymczasem dziś studia filmowe są tylko inwestorem,czy raczej to one szukają partnerów którzy wyłożą pieniądze . Dla przykładu studio TOR informuje, że w latach 1990 – 2019 wyprodukowało 38 filmów i przeznaczył na ten cel 11 milionów, tyle że z tych pieniędzy sfinansowano również rekonstrukcję. To gdy sobie wszystko podzielimy, to wychodzą nam śmieszne pieniądze. Dla przykładu PISF na produkcję filmową w 2019 roku przeznaczył 107,6 miliona złotych.

Kazimierz Jankowski napisał(a):
Najbardziej mi żal dorobku tych zespołów filmowych. Co się stanie z ich starymi filmami ?
Nic się nie stanie. W końcu te 4 studia przejęły dorobek starych i zlikwidowanych zespołów filmowych. Prawa do tych wszystkich filmów mogłaby mieć choćby Filmoteka Narodowa.

Nie pisze tego jako zwolennik tego typu działań, ale ta histeria z nowym Mosfilmem to trochę przegięcie w drugą stronę. Z pewnością studiom przydałby się jakiś powiew nowości i zmian, bo od kilku lat raczej stoją w miejscu.

Przecież już dziś nie ma najmniejszego problemu żeby produkować masowo filmy z partyjnego klucza. Można przejąc PISF, stworzyć dodatkowy fundusz na ten cel a i jest masa spółek skarbu państwa które mogą być inwestorami.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sierpnia 2019, 18:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3182
Lokalizacja: Szczecin
Posty na Forum KP: 6471
Faktycznie studia te w ostatnich latach nie mogły się poszczycić dużą liczbą wyprodukowanych tytułów i w świecie biznesu jest to niewątpliwie argument za ich likwidacją. Trudno mi się jednak oprzeć wrażeniu, że tak naprawdę to był po prostu pretekst do utworzenia jednego organizmu, którym będzie można odgórnie sterować, co obecna władza uwielbia. Niezależnie od wszystkiego - bardzo szkoda tak zasłużonych dla polskiego kina instytucji.
Kiedy zaś słyszę opinie o "pozostałościach PRL-u" to każdorazowo nóż mi się w kieszeni otwiera... Proponuję nie puszczać w TVP żadnych polskich filmów sprzed 1989 r., bo to też takie pozostałości. Do tego nakręcone za "komusze" pieniądze. Fuj!

_________________
My żyjemy!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sierpnia 2019, 18:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 cze 2016
Posty: 1257
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Lepiej uważaj Karel i nie poddawaj im pomysłów... ;-)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sierpnia 2019, 18:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3182
Lokalizacja: Szczecin
Posty na Forum KP: 6471
Nie obawiam się. Nasze forum jest dla ludzi inteligentnych. ;-)

_________________
My żyjemy!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sierpnia 2019, 18:43 

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3406
Posty na Forum KP: 537
karel napisał(a):
Trudno mi się jednak oprzeć wrażeniu, że tak naprawdę to był po prostu pretekst do utworzenia jednego organizmu, którym będzie można odgórnie sterować, co obecna władza uwielbia.


Pójdę o krok dalej. Ja nie mam takiego wrażenia. Ja jestem tego pewien!

karel napisał(a):
Kiedy zaś słyszę opinie o "pozostałościach PRL-u" to każdorazowo nóż mi się w kieszeni otwiera... Proponuję nie puszczać w TVP żadnych polskich filmów sprzed 1989 r., bo to też takie pozostałości. Do tego nakręcone za "komusze" pieniądze. Fuj!


Urodziłem się w 1981 roku, a więc w PRL-u. :-) Więc jak ktoś tak chrzani, też czuję się jak jakaś pozostałość. :icon_lol: Poważnie mówiąc, jest to idiotyczne gadanie. Znamienne, że miłośnicy tego typu ocen dzielą się przeważnie na tych, którzy w PRL-u się wykształcili i zdobyli pozycję i na smarkaczy, którzy w 1989 roku jeździli w wózku dziecięcym i guzik pamiętają. Jakoś rzadko słyszę tak skrajne opinie od ludzi bardzo starej daty, jak choćby Witold Sadowy. Ci jakoś umieją rozróżnić co w PRL-u było złe i godne potępienia, a co dobre.

_________________
...i zdanżam na czas proszę pana! www.mariuszgorczynski.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sierpnia 2019, 18:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
karel napisał(a):
Proponuję nie puszczać w TVP żadnych polskich filmów sprzed 1989 r., bo to też takie pozostałości. Do tego nakręcone za "komusze" pieniądze. Fuj!
W zasadzie chyba jedynym serialem który został odłożony na półkę są "Czterej pancerni i pies", gdzie wstrzymano nawet rekonstrukcję.

Myślę że bardziej istotny jest PISF, bo to on dysponuje sporymi środkami które dla wielu "trudnych" produkcji jest być albo nie być.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sierpnia 2019, 19:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3182
Lokalizacja: Szczecin
Posty na Forum KP: 6471
Rafal Dajbor napisał(a):
Urodziłem się w 1981 roku, a więc w PRL-u. :-) Więc jak ktoś tak chrzani, też czuję się jak jakaś pozostałość. :icon_lol:

Mów mi "wuju"! :-D

_________________
My żyjemy!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 września 2019, 11:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 cze 2016
Posty: 1497
Posty na Forum KP: 2675
karel napisał(a):
Rafal Dajbor napisał(a):
Urodziłem się w 1981 roku, a więc w PRL-u. :-) Więc jak ktoś tak chrzani, też czuję się jak jakaś pozostałość. :icon_lol:

Mów mi "wuju"! :-D


Ja jestem o dychę starszy, mówcie mi "dziadku" :-) to jest dopiero pozostałość... Czym skorupka...

_________________
Film to życie, z którego wymazano plamy nudy - Alfred Hitchcock.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę... 1, 2  Następna

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Powered by: - HOSTINGHOUSE