Forum Polskiego Kina

Teraz jest 2 października 2024, 06:27

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę... 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 lutego 2019, 14:43 

Dołączył(a): 06 lut 2019
Posty: 2
Otwieram wątek, w którym chciałbym prosić o opisy interesujących, nawet epizodycznych, bohaterów z koloratką w polskich filmach pełnometrażowych - szczególnie tych po 1989 roku. Kreacje bohaterów-kapłanów w polskim filmie zwłaszcza w XXI wieku - stają się coraz ciekawsze i nie mam tu na myśli tylko tak popularnego ostatnio filmu Smarzowskiego. Jakie są Wasze przemyślenia w tej sprawie? Jakie tytuły uważacie za istotne? Interesują mnie zwłaszcza role epizodyczne i niepierwszoplanowe...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 lutego 2019, 17:49 

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3406
Posty na Forum KP: 537
Ciekawe postaci duchownych występują w "Porze na czarownice" Piotra Łazarkiewicza. Grają: Bogusław Linda i Krzysztof Stroiński. "Diabły, diabły" Doroty Kędzierzawskiej - gra Jerzy Łapiński. "Pokłosie" Pasikowskiego - Jerzy Radziwiłowicz.

_________________
...i zdanżam na czas proszę pana! www.mariuszgorczynski.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 lutego 2019, 20:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 cze 2016
Posty: 1497
Posty na Forum KP: 2675
Radziwiłłowicz zagrał też księdza w "Śmierci jak kromka chleba" Kutza. Zagrał dość sztampowo dość sztampowo ujetą w scenariuszu postać.

_________________
Film to życie, z którego wymazano plamy nudy - Alfred Hitchcock.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 lutego 2019, 20:58 

Dołączył(a): 10 sie 2017
Posty: 146
Takim "etatowym" księdzem w polskim kinie jest chyba Kazimierz Orzechowski, który jest też księdzem naprawdę. W roli, można powiedzieć, samego siebie, zagrał m.in. w Kuchni polskiej" czy "Zlotopolskich"
A z "cywilnych" aktorów to choćby Piotr Adamczyk. To nie tylko słynna rola Karola (w końcu papież też ksiądz :-) ), ale i np. proboszcz w "Ciele" Koneckiego i Saramonowicza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 lutego 2019, 23:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 cze 2016
Posty: 1497
Posty na Forum KP: 2675
Generalnie to w czasach PRLu księża pojawiali się na ekranie często jako postaci komediowe, traktowane lekko pobłażliwie. Takich księży grywali np Józef Pieracki (chyba z siedem razy), Aleksander Fogiel, Lech Ordon.

_________________
Film to życie, z którego wymazano plamy nudy - Alfred Hitchcock.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lutego 2019, 00:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 mar 2018
Posty: 579
Posty na Forum KP: 1403
pietia napisał(a):
Takim "etatowym" księdzem w polskim kinie jest chyba Kazimierz Orzechowski, który jest też księdzem naprawdę. W roli, można powiedzieć, samego siebie, zagrał m.in. w Kuchni polskiej" czy "Zlotopolskich"
A z "cywilnych" aktorów to choćby Piotr Adamczyk. To nie tylko słynna rola Karola (w końcu papież też ksiądz :-) ), ale i np. proboszcz w "Ciele" Koneckiego i Saramonowicza


Ja jednak za etatowego "księdza" uznałbym Lecha Ordona. Być może dlatego, że to właśnie jego pierwszego uznałem w tej roli, w serialu "Janka". Ale przecież grał go także w "Nie lubię poniedziałku", "Doktor Ewie", "Zawróconym", "Szatanie z siódmej klasy", teatru TV "Ciemno", słuchowisku "Chłopi",

Dalej będą iść:

2. Mieczysław Voit - "Matka Joanna od Aniołów", "Samotność we dwoje", teatry tv: Kobra "Szal" i spektakl "Małżeństwo Antoniny" wg "Buddenbrooków", słuchowiska "Garbus" i "Przedwiośnie"
3. Aleksander Fogiel - "Szatan z siódmej klasy", "Noce i dnie", "Placówka", "Niech cię odleci mara"
4. Bronisław Pawlik - "Gwiazdy poranne", "Misja specjalna", "Żegnaj, Rockefeller", słuchowiska "Gospoda pod Królową Gęsią Nóżką", "Różowe krowy i szare scandalie", "Ogniem i mieczem", "Bracia Karamazow"
5. Franciszek Pieczka - "Legenda", "Urząd", serial "Chłopi".

Za najwspanialszą i najtragiczniejszą postać księdza uważam rolę Józefa Duriasza w szóstym odcinku "Polskich dróg".

_________________
"O, niech mnie diabli obedrą ze skóry"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lutego 2019, 08:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 cze 2016
Posty: 1497
Posty na Forum KP: 2675
Brunner, nie wymieniłeś księżowskich ról Pierackiego, ja jestem leniwy, liczyłem na Ciebie :-)

_________________
Film to życie, z którego wymazano plamy nudy - Alfred Hitchcock.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lutego 2019, 09:31 

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1780
Posty na Forum KP: 1006
Brunner napisał(a):
Ja jednak za etatowego "księdza" uznałbym Lecha Ordona. Być może dlatego, że to właśnie jego pierwszego uznałem w tej roli, w serialu "Janka". Ale przecież grał go także w "Nie lubię poniedziałku", "Doktor Ewie", "Zawróconym", "Szatanie z siódmej klasy", teatru TV "Ciemno", słuchowisku "Chłopi",
.

Dodałbym jeszcze rolę proboszcza w ''Grobowiec rodziny Von Rausch", 10-tym odcinku serialu ''07 zgłoś się"

Brunner napisał(a):
Aleksander Fogiel - "Szatan z siódmej klasy", "Noce i dnie", "Placówka", "Niech cię odleci mara"
.

I coś więcej niż zwyczajny ksiądz, bo Apostoł w filmie u Petelskich :-D


Holt_ napisał(a):
Brunner, nie wymieniłeś księżowskich ról Pierackiego, ja jestem leniwy, liczyłem na Ciebie :-)

Racja, Józef Pieracki to ścisła czołówka jeśli chodzi o ilość ról duchownych w filmie - ''Płomienie", ''Partita na instrument drewniany", ''Wiosna panie sierżancie", ''Zabicie ciotki'', ''Kłopotliwy gość'', ''Rajska jabłoń'', ''1944'', ''Ciemna rzeka'', czy ''Strzał'' z cyklu ''Najważniejszy dzień życia", a dodatkowo braciszek w ''Czarne chmury".


Od siebie wspomniałbym o Stanisławie Brudnym, który też ma sporo takich ról - w kilku nowszych serialach,a oprócz tego ''Pożegnanie z Marią'', ''Virtuti'', Diabelska edukacja'', ''Jedenaste przykazanie'', serial ''Dom'' i moja szczególnie ulubiona, u Piwowarskiego w ''Yesterday''.

_________________
...nie profesor, tylko satyr..


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lutego 2019, 10:11 

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3406
Posty na Forum KP: 537
Kolega Darko kładł nacisk na kino po 1989 roku, ale skoro robimy wycieczki także do PRL-u to warto wymienić jeszcze dwóch skrajnie różnych księży Jerzego Kawalerowicza. Fanatycznego, nacjonalistycznego i antysemickiego politykiera ze "Śmierci prezydenta" w wykonaniu Henryka Bisty, oraz jego pełne przeciwieństwo - księdza-mędrca, księdza-humanistę z "Austerii" zagranego przez Leszka Kubanka.

_________________
...i zdanżam na czas proszę pana! www.mariuszgorczynski.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lutego 2019, 10:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 475
Posty na Forum KP: 768
A ja dodałbym ciekawie zagranego przez Władysława Hańczę księdza proboszcza z filmu "Kaprysy Łazarza" oraz księdza proboszcza z filmu "Bicz Boży" zagranego przez Mariusza Dmochowskiego.
Interesująco pokazana jest postać księdza Konrada w filmie "RYŚ" (1981r) zagrana przez Jerzego Radziwiłowicza.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lutego 2019, 10:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3182
Lokalizacja: Szczecin
Posty na Forum KP: 6471
Z filmów powstałych po 1989 r. z pewnością należałoby wspomnieć o "Prymasie: trzech latach z tysiąca", gdzie oczywiście Andrzej Seweryn zagrał (dobrze, choć film niewybitny) Wyszyńskiego, ale w roli drugoplanowej mamy Zamachowskiego jako jednego z księży. Z lżejszego repertuaru na pewno komedie Bromskiego z "U Pana Boga za piecem" na czele. Tam Krzysztof Dzierma wcielił się w postać prowincjonalnego proboszcza. Jest też oczywiście "Zaćma" Bugajskiego z Gajosem w roli niewidomego księdza i tym razem Lichotą jako Wyszyńskim. W "Ciele" Koneckiego i Saramonowicza Piotr Adamczyk był proboszczem.
Nie da się ukryć, że bardzo wiele jest produkcji z księżmi jako bohaterami głównymi bądź pobocznymi. Chyba łatwiej byłoby wymienić takie, w których żaden się nie pojawia. ;-) Koledze Darkowi chodziło jednak głównie o role spoza pierwszego planu, więc nie ma sensu raczej wspominać o "Popiełuszce...", "W imię..." itp.

P.S. Linda w "Polowaniu na czarownice" to dla mnie rola zbyt przerysowana, na granicy karykatury.

_________________
My żyjemy!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lutego 2019, 11:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 mar 2018
Posty: 579
Posty na Forum KP: 1403
Kazimierz Jankowski napisał(a):
A ja dodałbym ciekawie zagranego przez Władysława Hańczę księdza proboszcza z filmu "Kaprysy Łazarza" oraz księdza proboszcza z filmu "Bicz Boży" zagranego przez Mariusza Dmochowskiego.


No i jeszcze w "Jadą goście, jadą"

_________________
"O, niech mnie diabli obedrą ze skóry"


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę... 1, 2  Następna

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Powered by: - HOSTINGHOUSE