Forum Polskiego Kina

Teraz jest 2 października 2024, 10:26

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 435 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 37  Następna
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 lipca 2016, 07:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3182
Lokalizacja: Szczecin
Posty na Forum KP: 6471
Też mi się wydaje, że jako Polska robimy i robiliśmy bardzo dużo filmów odwołujących się bądź wprost mówiących o historii. Naturalnie, są wciąż - i jest ich całkiem sporo - białe plamy, czyli lidzie i wydarzenia, których polska kinematografia dotąd nie tknęła, ale to temat rzeka, albo nawet morze. ;) Na poprzednim forum zresztą kiedyś o tym rozmawialiśmy i była to dość ciekawa dyskusja, choć jałowa, bo możemy sobie rozmawiać o tym, jak to fajnie byłoby nakręcić film np. o Kościuszce, a jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że nieprędko ktokolwiek za taki film się zabierze. O ile w ogóle.
Rafal Dajbor napisał(a):
Szkoda, że dzieje Sendlerowej wzięli na warsztat amerykanie (z paroma Polakami w obsadzie), bo to był temat na polski film.

Ja ująłbym to tak: szkoda, że Amerykanie nakręcili o niej tylko niskobudżetowy film telewizyjny, o którym poza Polakami pewnie nikt nie wie. Gdyby bowiem powstało dzieło na miarę "Listy Schindlera" (abstrahuję w tej chwili od wartości artystycznej filmu Spielberga i jego zgodności z prawdą historyczną), to wtedy raczej nie żałowalibyśmy, że ktoś nas wyręczył.

_________________
My żyjemy!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lipca 2016, 08:45 

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3406
Posty na Forum KP: 537
Uściślając - wiem, że sporo powstało polskich filmów historycznych. Za PRL-u. Miałem na myśli że szkoda, iż takie filmy nie powstają dziś. Karel podał świetny przykład - Kościuszko. Bohater także amerykański, więc film miałby szansę zaistnieć także poza Polską. Ale właśnie... Obawiam się, że nieprędko taki film zobaczymy.

Mówiąc "narodowe dzieje" mam oczywiście na myśli dzieje prawdziwe, a więc - jak zauważył Chojrak - dzieje Polaków w splocie z dziejami innych narodów. Bynajmniej nie o filmy, które sławiłyby bezsensownie i fałszywie dzieje Polaków jako Królów Stworzenia.

Co do życzenia aktorom (po trosze także i sobie ;) ) żeby sobie pozarabiali - to nie stoi to w żadnej sprzeczności z westchnieniem za dobrą jakością filmów. Stawka za dzień zdjęciowy nie jest uzależniona od finalnej jakości filmu. :)

_________________
...i zdanżam na czas proszę pana! www.mariuszgorczynski.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lipca 2016, 10:49 

Dołączył(a): 11 cze 2016
Posty: 336
Posty na Forum KP: 1544
Chojrak napisał(a):
Antoni Krauze nie jest chyba gorszym reżyserem niż Konic?
Łabonarska, Zelnik, Łotocki, Dałkowska, Mastalerz to nie najgorsze nazwiska.
Michał Lorenc też sroce spod ogona nie wypadł...Mikulskiego tam oczywiście nie mają, ale i z tych co są, można by coś ulepić. Pytanie co ulepić chcą?

Konic to tylko (lub aż) połowa "Stawki". Poza tym prawdziwych fachowców przy tym serialu było więcej. Nie, naprawdę nie sądzę, żeby komuś przyszedł pomysł na nowego Klossa, oczywiście z żołnierzem NSZ przebierającym się za ubeka. A wracając do "Stawki..." - to ile tam było tej propagandy? Bez przesady.

Rafal Dajbor napisał(a):
Obawiam się tylko, że obecna polityka kulturalna będzie sprzyjała robieniu takich filmów w manierze bogoojczyźnianych (w złym tego słowa znaczeniu) gniotów. Że dzieł pokroju "Hubala" czy "Westerplatte" się nie doczekamy. Ale.... jakże miło będzie się pomylić. :)

Pamięta jeszcze ktoś taki spektakl "Inka 1946"? No, to myślę, że obejrzymy sporo podobnych "dzieł". Swoją drogą zastanawia mnie pewien paradoks wśród "narodowców". Mówią coś o wielkiej Polsce, husarii, zwycięstwach rozmaitych. Dlaczego o tym nie kręcą filmów, tylko cały czas o naszych klęskach i o tym jak nas historia i sąsiedzi bezlitośnie traktowali? Przecież taka dynastia Jagiellonów to wymarzony temat na wielki, monumentalny serial historyczny.

_________________
Ja w ogóle nie lubię chodzić do kina. A szczególnie nie chodzę na filmy polskie w ogóle...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lipca 2016, 11:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3182
Lokalizacja: Szczecin
Posty na Forum KP: 6471
Jaro napisał(a):
Przecież taka dynastia Jagiellonów to wymarzony temat na wielki, monumentalny serial historyczny.

Teoretycznie tak, ale jeśli spojrzeć na to z drugiej strony... Litwini, Żydzi, Kozacy, Rusini, Węgrzy, Czesi, Niemcy... Trochę to słabo współgra z modną ostatnio wizją jednolitej narodowościowo i kulturowo Polski. ;)

_________________
My żyjemy!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lipca 2016, 11:53 

Dołączył(a): 11 cze 2016
Posty: 336
Posty na Forum KP: 1544
Dokładnie, już nic więcej nie trzeba dodawać :)

_________________
Ja w ogóle nie lubię chodzić do kina. A szczególnie nie chodzę na filmy polskie w ogóle...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lipca 2016, 12:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
karel napisał(a):
Na poprzednim forum zresztą kiedyś o tym rozmawialiśmy i była to dość ciekawa dyskusja, choć jałowa, bo możemy sobie rozmawiać o tym, jak to fajnie byłoby nakręcić film np. o Kościuszce, a jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że nieprędko ktokolwiek za taki film się zabierze. O ile w ogóle.
Prawdopodobnie chętni by się znaleźli, niemniej problem stałby po stronie produkcji. Film wymagałby dużego budzetu a jednoczesnie obawiam się, że nie przyciągnąłby wystarczającej ilości widzów by producenci wyszli na zero. Dlatego tego typu fundusz mógłby w znacznym stopniu pokryć istotną część wydatków i zminimalizować ryzyko finansowej klapy.

karel napisał(a):
Ja ująłbym to tak: szkoda, że Amerykanie nakręcili o niej tylko niskobudżetowy film telewizyjny, o którym poza Polakami pewnie nikt nie wie. Gdyby bowiem powstało dzieło na miarę "Listy Schindlera" (abstrahuję w tej chwili od wartości artystycznej filmu Spielberga i jego zgodności z prawdą historyczną), to wtedy raczej nie żałowalibyśmy, że ktoś nas wyręczył.
Nic nie stoi na przeszkodzie by nakręcić pełometrażowy film kinowy, zarówno przez samych Polaków jak i w koprodukcji z zagranicznymi partnerami. Problem w tym że u nas kiepsko idzie przyciaganie zagranicznych inwestorów z powodów o których pisałem wcześniej.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Co-producers
PostNapisane: 26 lipca 2016, 13:01 

Dołączył(a): 12 cze 2016
Posty: 198
@MarianPaz
Widzę, że uparcie wałkujesz temat współprodukcji jako sposobu na wypłynięcie polskiego kina na szerokie wody. Pozwól jednak, że wyrażę moją osobistą rezerwę wobec pomysłu zrealizowania w takiej właśnie formule filmu o kobiecie ratującej podczas wojny żydowskie dzieci. Przepraszam, ale aż mnie mierzi na myśl, że dla zachodnich filmowców Polska to wciąż tylko i wyłącznie dobre miejsce do nakręcenia kolejnego obrazu o holocauście. Dawno temu daliśmy się tak zaszufladkować i uparcie tkwimy w stereotypie.

Dla kontrastu, wczoraj powtórzyłem sobie "Marsjanina". Tym razem obejrzałem go od deski do deski, łącznie z długą listą płac na zakończenie. I co? Wśród setek nazwisk dostrzegłem zadziwiająco wiele... węgierskich. Pytanie: Czy Węgrzy mają cokolwiek wspólnego z NASA i z lotami międzyplanetarnymi? Niewiele. Albo czy w "Marsjaninie" jest cokolwiek o Budapeszcie w roku 1956? Nie zauważyłem. A jednak bratankowie Madziarzy z powodzeniem wkręcili tam tak wielu swoich kaskaderów, statystów i wszelakiej maści usługodawców. I ja im czegoś takiego gratuluję. To jest dopiero wyższa szkoła jazdy!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lipca 2016, 13:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
To nawet nie chodzi o wypłynięcie na szersze wody, ale o samo pozyskanie srodków, bo jak wiemy widowiska historyczne zawsze dużo kosztują i w kilka krajów łatwiej zebrać potrzebną kwote jak jednemu. To nie musi być kolejny film o holocauście, jednak gdybyśmy chcieli przebić się z tym filmem w świat to jest to chyba "najlepsza" tematyka.

Co do "Marsjanina" to też chyba tu albo na poprzednim forum o nim wspomniałem. Węgrzy podobnie jak Czesi bardzo często zajmują się postprodukcją, ale też i samą produkcją kina z USA. To że w obu krajach się to udaje jest ewidentną zasługą ulgi i zachęt podatkowych których u nas nie ma. "Marsjanin" równie dobrze mógłby powstać w polskich kopulach Alvernia Studios a nie węgierskich Korda Studio, jednak dzięki naszym politykom firma o ogomnym potencjale i innowacyjności jest na skraju bankructwa. Mało tego, gdy krakowski urzędnik prosił w ministerstwie o jednorazową ulgę dla produkcji "Hobbita" o którą sie starali i przeszli do finałowej trójki firm mogących go nakręcić, otrzymał oczywiście odpowiedź odmowną, a dokładnie został wyrzucony za drzwi. Nie bez powodu Polański przeniosł plan swego nowego filmu z Polski do Francji ze względu na ulgi podatkowe. Dlatego to, że Czesi kręcili u siebie np "System/Child 44" a Węgrzy "Marsjanina" a niedawno "Inferno" jest ich sukcesem a jednocześnie naszą porażką.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lipca 2016, 03:50 

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 270
Posty na Forum KP: 4329
Jaro napisał(a):
Swoją drogą zastanawia mnie pewien paradoks wśród "narodowców". Mówią coś o wielkiej Polsce, husarii, zwycięstwach rozmaitych. Dlaczego o tym nie kręcą filmów, tylko cały czas o naszych klęskach i o tym jak nas historia i sąsiedzi bezlitośnie traktowali?


A którzy to niby są ci narodowcy wśród twórców? Chętnie poznam następców Ryszarda Filipskiego i Bohdana Poręby...

_________________
Prawdziwych Polaków nie można kupić - Ryszard Filipski "Orzeł i reszka"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 lipca 2016, 20:23 

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3406
Posty na Forum KP: 537
Antoni Macierewicz w przemówieniu pod pomnikiem na Placu Krasińskich zapowiedział powstanie filmów, które na cały świat rozsławią bohaterstwo Powstańców Warszawskich. Jestem za! I mówię to bez żadnej ironii, żeby była pełna jasność. Zwłaszcza, że jestem synem Powstańca.

Tylko dlaczego zapowiada to minister obrony narodowej? Rozumiem, że teraz dla odmiany Piotr Gliński będzie zapowiadał przetargi na sprzęt dla polskiej armii?

_________________
...i zdanżam na czas proszę pana! www.mariuszgorczynski.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 lipca 2016, 20:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Też jestem za, ale dobrze wiemy że to tylko mrzonki Pana Ministra.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 lipca 2016, 20:50 

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3406
Posty na Forum KP: 537
Jeszcze głupiej zabrzmiał pan minister pytając, gdzie pośród innych dzieł sztuki filmowej są filmy o powstaniu... "Kanał", "Kolumbowie", "Urodziny młodego warszawiaka", "Czas honoru", "Miasto 44"..... Wszystkie możliwe tytuły panu ministrowi umknęły hurtem. :)

_________________
...i zdanżam na czas proszę pana! www.mariuszgorczynski.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 435 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 37  Następna

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Powered by: - HOSTINGHOUSE