Forum Polskiego Kina

Teraz jest 2 października 2024, 00:30

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2585 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1 ... 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67 ... 216  Następna
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 lutego 2018, 23:45 
ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2016
Posty: 621
Kolego Dima, to że dla Ciebie wygodniejszym rozwiązaniem jest opcja z ewentualnym "zwężaniem rozciągniętego obrazu" nie znaczy, że dla innych nie będzie lepsza opcja odwrotna. Po drugie przeformatowanie obrazu w warunkach domowych na tv jest wypadkową ustawień telewizora i tunera / dekodera sat, tv kablowej itp. U każdego wygląda to trochę inaczej i zautomatyzować ten proces we wszystkich przypadkach praktycznie nie sposób. Ręcznie natomiast, każdy może sobie przeformatować w obie strony więc żadna "kampania na rzecz" nie jest tutaj potrzebna. Po trzecie proponuję (jak sugerowali już koledzy wyżej) nie rozwijać tutaj tego zagadnienia dalej, ponieważ jest to raczej temat poboczny rekonstrukcji. Poza tym już chyba wszystko zostało napisane.

_________________
Archiwum promocji sztuki Zdzisława Beksińskiego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lutego 2018, 00:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2018
Posty: 277
Nie tyle dla mnie byłoby to wygodniejsze, co dla wszystkich myślę, a może i nawet dla większości sądząc z oglądu tej sytuacji. Napisałem z jakich przyczyn byłoby lepiej w jedną stronę niż w drugą ręcznie sterować formatowaniem: z doświadczenia. Są to problemy natury technicznej, które w jedną stronę z tego co wiem raczej nigdy nie wystąpią(w stronę, którą wydawać by się mogło wolałaby(oryginalne 4:3) i korzystałaby mniejszość, sami wyspecjalizowani, zainteresowani tematem, tak ja Wy. Tak sądzę o czym już pisałem). Podałem też inne argumenty za tym. Zautomatyzować tego procesu raczej się nie da, to fakt.

Tyle, że jak dadzą Wam wersję 16:9 obciętą, to po przejściu na 4:3 i tak nie ujrzycie oryginalnego kadru, a w przypadku 16:9 rozciągniętego już tak. Podałem też argumenty za tym: telewizja, większość...

Wiem... słyszałem też już, że argumenty typu mniejszość to, a większość to nie powinny mieć znaczenia, ale co zrobić, wszystkim nie dogodzi, dlatego żyjemy w kraju gdzie to większość decyduje. Czy to dobrze... nie podejmuję się oceny.

Ja próbuję znaleźć "złoty środek" żeby każdy był zadowolony... :D Nie traktujcie mnie jak atakującego, o ile mnie tak odbieracie i w razie czego poczytajcie to co napisałem od bodajże 61 strony. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lutego 2018, 00:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Nikt Ci nie wyda filmu z rozciagnietym obrazem, ani nie wyemituje tak telewizja, chyba tylko przez pomyłkę czy niekompetencję pracownika.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lutego 2018, 00:51 
ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2016
Posty: 621
dima napisał(a):
Nie tyle dla mnie byłoby to wygodniejsze, co dla wszystkich myślę, a może i nawet dla większości sądząc z oglądu tej sytuacji.

Ciekawa i dosyć karkołomna teoria;-) Rozumiem, że masz swoje doświadczenia w tej materii ale to jeszcze trochę za mało, żeby wysuwać daleko idące wnioski. Na zakończenie tego tematu dodam tylko, że kiedyś na forum była przeprowadzana ankieta i zdecydowana większość była za OAR. Poza forum zapewne większość jest za kadrowaniem do 16:9, o zwolennikach "rozciągania obrazu" do tej pory praktycznie nie słyszałem.

Chyba nikt nie odbiera Twoich postów jako ataku:-) Rzecz w tym, że już znamy Twoje zdanie i propozycje i od kilkunastu postów "kręcimy się w kółko", dlatego myślę że na tym możemy zakończyć dyskusję o "złotym środku formatowania obrazu".

_________________
Archiwum promocji sztuki Zdzisława Beksińskiego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lutego 2018, 01:29 

Dołączył(a): 11 cze 2016
Posty: 30
dima napisał(a):
4. Co do "Stawki większej niż życie" to z tego przypadku patrząc choćby na te pierwsze 12 odcinków wynika, że prawa do nich miały dwa podmioty: TVP i Kadr, ale od swego czasu również "Stawka", "Pancerni" jak i inne "latają" po komercyjnych kanałach, więc zapewne z tych też TVP się wyprzedała ? Albo dała zgodę na, sprzedaż na puszczanie różnych materiałów w innych kanałach... ? I być może Pan Kurski mówił o wierzchołku góry lodowej... Ale kto to wie dokładnie jak to było, zapewne brak oficjalnych komunikatów...

Pogrubienia moje.
Skoro temat kadrowania został zamknięty i "rozciągania" nie warto komentować, to uświadomię Cię tylko, że to właśnie "Pan" Kurski stoi za wycofaniem serialu "Czterej pancerni i pies" z emisji oraz przerwania trwającego procesu rekonstrukcji tego serialu o czym było w tym lub pokrewnym wątku. I to jest decyzja czysto polityczna, bo serial zbyt pozytywnie pokazywał armię radziecką. Nic więcej.
Co do wypowiedzi tego "Pana" odnośnie praw do jakichkolwiek seriali to radziłbym je traktować luźno. To nie jest człowiek który zna prawo czy siedział wcześniej w tym biznesie i wie o czym mówi.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lutego 2018, 14:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2018
Posty: 19
Cenie sobie za to Polsat że emituje materiały 4:3 tak jak to powinno być zrobione, 16:9 black bars. Jak ktoś sobie lubi popsuć AR to może to robić na swoim TV ustawieniami :P
https://i.imgur.com/KyCHTmR.png
https://i.imgur.com/b1n8v5o.jpg

Edit:
Usunięte tagi [img] - zbyt duża szerokość zdjęć!

Moviemaker


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lutego 2018, 16:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3182
Lokalizacja: Szczecin
Posty na Forum KP: 6471
Na trwających obecnie zimowych igrzyskach olimpijskich reprezentacja Rosji występuje pod nazwą Olimpijczycy z Rosji. Skrót angielski: OAR. Mnie się to kojarzy z jednym, czyli z Original Aspect Ratio. To już chyba zboczenie... ;)

_________________
My żyjemy!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lutego 2018, 22:12 
ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2016
Posty: 621
karel napisał(a):
Skrót angielski: OAR. Mnie się to kojarzy z jednym, czyli z Original Aspect Ratio.

Mam dokładnie to samo;-)

Ostatnio na tvp kultura wyemitowano film "Yesterday" (1984) po rekonstrukcji. Szkoda, ze nie na kanale HD ale zawsze warto. No i było OAR!:-)) Nie wiem czy to pierwsza emisja po rekonstrukcji ale wg informacji na końcu filmu została ona przeprowadzona już 4 lata temu.

_________________
Archiwum promocji sztuki Zdzisława Beksińskiego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lutego 2018, 19:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2018
Posty: 277
Myślę, że można nazwać to budżetem PISF*(oryginalnie "Programy Operacyjne") na rok 2018 w aspekcie rekonstrukcji cyfrowej filmów(strony: 5, 38-39, 107-110), a tam m.in.:

Strona 5:
- budżet dla działu "Edukacja i upowszechnienie kultury filmowej" wśród, którego jest: "IV. Rekonstrukcja cyfrowa" to 25 mln zł

Strony 107-110:
[...]
- sesja I/2018: od 20 października do 20 listopada 2017 r.
- sesja II/2018: od 3 kwietnia do 17 kwietnia 2018 r. (Wnioski mogą składać podmioty,
których nie obejmuje projekt: „Cyfrowa rekonstrukcja i digitalizacja polskich filmów
fabularnych, dokumentalnych i animowanych w celu zapewnienia dostępu na
wszystkich polach dystrybucji (kino, telewizja, Internet, urządzenia mobilne) oraz
zachowania dla przyszłych pokoleń polskiego dziedzictwa filmowego”.**[...]

Ciekawe czy zakaz składania wniosków w ramach dofinansowania pozaprogramowego od PISF, przez podmioty, które uczestniczą w projekcie Polska Cyfrowa dotyczył również sesji I.

*https://www.pisf.pl/files/dokumenty/po_2018/Programy_Operacyjne_PISF_2018.pdf
**https://www.pisf.pl/aktualnosci/rekonstrukcja-i-digitalizacja-polskich-filmow-w-ramach-programu-polska-cyfrowa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lutego 2018, 19:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Budżet na takim samym poziomie jak rok wcześniej, więc z niego dużo pieniędzy na rekonstrukcję raczej nie trafi, choć będzie to szansa dla pozostałych graczy.
Moviemaker napisał(a):
Szkoda, ze nie na kanale HD ale zawsze warto.
Przydałby się ten technologiczny skok ale nie wiem czy za kadencji prezesa który wprowadza na anteny TVP disco polo.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lutego 2018, 19:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2018
Posty: 277
Uchwała Rady PISF z 18 grudnia 2017 roku w sprawie wytyczenia kierunków działań PISF, a tam m.in.:

"[...] 3) dokonanie analizy zasad rekonstrukcji cyfrowej polskiej kinematografii pod kątem możliwości udostępniania zrekonstruowanych materiałów przez studia filmowe i sformułowania ewentualnych wniosków do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w przedmiocie zmian ustawodawczych dotyczących udostępniania materiałów[...]"
- https://www.pisf.pl/files/dokumenty/Uch ... 7_2017.pdf

oraz:

Uchwała Rady PISF z 9 stycznia 2018 roku w sprawie wytyczenia kierunków działań PISF, a tam m.in.:

"[...]3) Rada Instytutu wnioskuje do Dyrektora Instytutu o dokładną analizę procesu dotyczącego wyborów filmów w ramach Projektu "Cyfrowa rekonstrukcja i digitalizacja polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych w celu zapewnienia dostępu na wszystkich polach dystrybucji (kino, telewizja, Internet, urządzenia mobilne) oraz zachowania dla przyszłych pokoleń polskiego dziedzictwa filmowego", które zostaną poddane rekonstrukcji cyfrowej oraz ustalenie przejrzystych zasad upowszechniania zrekonstruowanych dzieł w kierunku zapewnienia preferencji dla celów edukacyjnych oraz zapewnienia na rynku wymiany zniszczonych kopii filmów na kopie zrekonstruowane[...]".
- https://www.pisf.pl/files/dokumenty/Uch ... Nr_169.pdf


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lutego 2018, 02:08 
ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2016
Posty: 621
Ostatnio tvp przypomniała kilka filmów Antoniego Krauze - m.in. serial "Akwarium, czyli samotność szpiega". Piszę o tym w temacie "rekonstrukcja cyfrowa", ponieważ zauważyłem że serial został zeskanowany i obecnie prezentowany jest w wersji HD. Pełna rekonstrukcja to raczej nie jest ale w porównaniu z tym co widziałem kiedyś - rewelacja.

_________________
Archiwum promocji sztuki Zdzisława Beksińskiego


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2585 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1 ... 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67 ... 216  Następna

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Powered by: - HOSTINGHOUSE