Forum Polskiego Kina

Teraz jest 2 października 2024, 00:33

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2585 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1 ... 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86 ... 216  Następna
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 grudnia 2018, 12:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Świąteczny wysyp rekonstrukcji:

"Boża podszewka" po rekonstrukcji cyfrowej w dwóch formatach obrazu -https://cyfrowa.tvp.pl/website/boza-podszewka,36386095

"Tygrysy Europy" po rekonstrukcji cyfrowej w dwóch formatach obrazu
- https://cyfrowa.tvp.pl/website/tygrysy-europy,37905794

"Kapitan Sowa na tropie" - po digitalizacji - https://cyfrowa.tvp.pl/website/kapitan-sowa-na-tropie,40023191

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 grudnia 2018, 12:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2016
Posty: 5
Lokalizacja: Zabrze
Posty na Forum KP: 240
Super! Świetna informacja!
Witam po przerwie w niepisaniu, ale w czytaniu prawie zawsze :o)

Ostatnio jestem wielkim fanem TVP VOD. Oglądam tam tylko rekonstrukcje, głównie seriale. Przyznaję - wielka przyjemność widzieć to w fullhadzie (włosy na nogach Ireny Szewczyk w "Daleko od szosy" rządzą ;o))) z ładnymi naturalnymi kolorami, bez drgającego obrazu i bez "farfocli". Ale...

@MarianPaz, piszesz:, że "Kapitan Sowa" jest po digitalizacji, a pozostałe dwa po rekonstrukcji. Rozumiem, że we wszystkich trzech przypadkach skanowano w 2k lub 4k, ale tylko przy rekonstrukcji dokonywano korekty koloru i czyszczenia taśmy? Pytam, bo "Kapitan Sowa" jest wyraźny i szczegółowy, bez paprochów i ze stabilnym obrazem, zatem źródło pochodzi ze skanowanego filmu, a nie żadnego upscalingu. Zatem czemu tylko "digitalizacja"?

Jeśli to gdzieś było wyjaśnione na forum, to pardon! i proszę o linka.

Przy okazji zapytam tych, co się znają: oglądałem po "rekonstrukcji" "Jana Serce" i aktualnie "Zmienników". W obu filmach widać wysoką rozdzielczość (w "Zmiennikach" jednak mniej), ale dlaczego w obu czołówki z napisami nie są poddane rekonstrukcji? Fakt, że są ustabilizowane, ale szczegóły tam są marne, obraz zaciemniony, marny kontrast, paprochy latają, tylko napisy wyraźne. Tego nie było np. w "Daleko od szosy" (swoją drogą obraz miodzio - chyba lepsza taśma) albo w "Ekstradycji". Skąd takie potraktowanie fragmentów taśmy w napisach w tych serialach?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 grudnia 2018, 18:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
fifek napisał(a):
@MarianPaz, piszesz:, że "Kapitan Sowa" jest po digitalizacji, a pozostałe dwa po rekonstrukcji. Rozumiem, że we wszystkich trzech przypadkach skanowano w 2k lub 4k, ale tylko przy rekonstrukcji dokonywano korekty koloru i czyszczenia taśmy? Pytam, bo "Kapitan Sowa" jest wyraźny i szczegółowy, bez paprochów i ze stabilnym obrazem, zatem źródło pochodzi ze skanowanego filmu, a nie żadnego upscalingu. Zatem czemu tylko "digitalizacja"?
Seriale które są digitalizowane przechodzą też w jakimś stopniu delikatną rekonstrukcję czyli usuniecie większych defektów, stabilizację obrazu czy korekcję barwną. Tylko zakres tych prac jest znacznie mniejszy jak w wypadku pełnej rekonstrukcji, co jest spowodowane brakiem funduszy, ale też i czasu, bo na projekt ma zakończyć się po trzech latach. Skanowanie pewnie się odbywa w 4k, bo w końcu po to kupowali drogi skaner by z niego korzystać.

Seriale po pełnej rekonstrukcji maja na końcu planszę informacyjną i są dostępne w dwóch wersjach - kadrowanej i oryginalnej. Te dwa tytuły to akurat efekt prac firmy zewnętrznej a mianowicie Fixafilm.


fifek napisał(a):
Przy okazji zapytam tych, co się znają: oglądałem po "rekonstrukcji" "Jana Serce" i aktualnie "Zmienników". W obu filmach widać wysoką rozdzielczość (w "Zmiennikach" jednak mniej), ale dlaczego w obu czołówki z napisami nie są poddane rekonstrukcji? Fakt, że są ustabilizowane, ale szczegóły tam są marne, obraz zaciemniony, marny kontrast, paprochy latają, tylko napisy wyraźne. Tego nie było np. w "Daleko od szosy" (swoją drogą obraz miodzio - chyba lepsza taśma) albo w "Ekstradycji". Skąd takie potraktowanie fragmentów taśmy w napisach w tych serialach?
Wszystko zależy od jakości taśmy na której zapisany jest serial, a w wypadku "Zmienników" jest to marne 16mm do tego w fatalnym stanie, a czołówka pochodzi z pozytywu, dlatego wyraźnie rożni się od pozostałych fragmentów.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 grudnia 2018, 20:29 

Dołączył(a): 10 gru 2018
Posty: 5
fifek napisał(a):
włosy na nogach Ireny Szewczyk w "Daleko od szosy" rządzą


Też rzuciło mi się to w oczy :)

Wstyd się przyznać, ale wcześniej nie widziałem "Kapitana Sowy" i jestem mega pozytywnie zaskoczony. Dla mnie to największe odkrycie na fali tych rekonstrukcji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 grudnia 2018, 01:09 

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3406
Posty na Forum KP: 537
Nie rzuciły mi się nigdy w oczy włosy na nogach, natomiast z rzeczy rzucających się w oczy w starych serialach zrekonstruowanych (uprzedzam, nie znam się na szczegółach technicznych, mówię po prostu o czymś, co ja, laik w tej dziedzinie, odbieram jako znacznie lepszą jakość obrazu) też mam coś swojego ulubionego, a mianowicie - mrugający, nadpsuty trup. :-) W odcinku "07 zgłoś się" pt. "Wisior" Józef Nalberczak gra w jednej scenie mocno już podgniłe zwłoki, a gdy technik strzela mu fotkę twarzy z bardzo bliska z lampą błyskową, wyraźnie widać, że Nalberczak porusza powiekami w reakcji na błysk.

_________________
...i zdanżam na czas proszę pana! www.mariuszgorczynski.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 grudnia 2018, 20:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
A wracając do tematu skanowania, to jednak TVP skanuje seriale zarówno w 2k jak i 4k.

Obrazek

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 grudnia 2018, 08:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lip 2017
Posty: 23
Lokalizacja: Gdynia
MarianPaz napisał(a):
Tak, niedawno pisali na FB że już wkrótce "Polskie drogi" pojawią się w VOD, aczkolwiek obstawiałby że będzie to tylko digitalizacja, choć bardzo chciałbym się mylić. Pełną rekonstrukcję przechodzi "Czterdziestolatek". Co zabawne seriale które miały swoja premierę w VOD w telewizji emitowane są w starych kopiach i zdumiewa mnie, że kanał TVP HD nie służy do promocji efektów pracy TVP. W zasadzie emitowane są jedynie pełne rekonstrukcje jak Ekstradycja.


Skoro wspólnie ustaliliśmy że na swoim profilu obiecali emisję w telewizji Polskich dróg, a jak twierdzisz seriale które miały swoją premierę na vod są puszczane w starych kopiach to wniosek z tego jest taki jak piszesz: będzie to digitalizacja bo pełną rekonstrukcję przechodzi Czterdziestolatek. Nie dostrzegam tu ciągu przyczynowo skutkowego.
Co do emisji telewizyjnej, to raczej sprawa jest prosta. Jak powszechnie wiadomo emisja w tvp odbywa się z kaset, warunkiem koniecznym acz nie wystarczającym jest istnienie BETY. Jak powszechnie wiadomo projekt aktualnie prowadzony w tvp ma na celu udostępnienie w internecie prawie tysiąca odrębnych tytułów z czego kilkanaście procent przejdzie pełną rekonstrukcje. Znów, popularny ciąg przyczynowo skutkowy, to chyba jasne że taśmy emisyjne zostaną nagrane z tych kilkunastu procent, skoro większość idzie do internetu... chyba nie sądzisz że emisja telewizyjna odbywa się przez vod...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 grudnia 2018, 15:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
W TVP nie ma logiki, bo materiał zrekonstruowany powinien szybko trafiać nie tylko do VOD, ale także na antenę i dodatkowo zarabiać. Chyba że chodzi o to, że mają takie zapisy w umowie i muszą umieszczać najpierw w internecie. Osobiście mi to nie przeszkadza, ponieważ i tak w ich VOD jest lepsza jakość jak z kanałów HD, a wszystkie tytuły mogę oglądać kiedy chcę.

Aviator32 napisał(a):
[... chyba nie sądzisz że emisja telewizyjna odbywa się przez vod...
Logicznym wydaje się, że po przygotowaniu rekonstrukcji lub digitalizacji, sporządza się odpowiednie kopie do emisji TV i VOD.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 grudnia 2018, 14:52 

Dołączył(a): 11 cze 2017
Posty: 73
Czy "Sprawa Gorgonowej" jest już po rekonstrukcji cyfrowej - czy gdzieś można zobaczyć efekt? Czy robi to TVP czy ktoś inny?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 grudnia 2018, 15:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Wystarczyło zerknąć na listę lub kilka stron wcześniej.

viewtopic.php?f=3&t=7&start=936#p13374

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 grudnia 2018, 12:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Jako ciekawostkę napiszę, że w iTunes jest do nabycia kanadyjsko-polski film Waldemara Dzikiego "Cudowne dziecko", przy czym z tego co wiem nie ma tam polskiej ścieżki dźwiękowej, a jedynie francuska i angielska. Jest to rekonstrukcja z 2011 roku przy czym nie wiem czy robiona wyłącznie pod potrzeby tamtejszej telewizji.

Obrazek Obrazek

Są to prawie te same klatki, bo porównanie robione szybko i w celach czysto poglądowych.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 grudnia 2018, 20:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Cytuj:
Minister kultury i dziedzictwa narodowego ogłosił zamiar połączenia państwowych instytucji kultury: Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studia Filmowego KADR, Studia Filmowego TOR, Studia Filmowego ZEBRA, Studia Miniatur Filmowych i Studia Filmowego KRONIKA
"Dzięki temu powstanie profesjonalny publiczny ośrodek produkcji filmowej, który będzie poważnym partnerem dla realizatorów wysokobudżetowych produkcji europejskich i amerykańskich. Nowa instytucja będzie również wspierać rodzimych i zachodnich producentów, szczególnie młodych twórców" - czytamy w komunikacie, który w piątkowe popołudnie 28 grudnia 2018 roku zawisł na stronie MKiDN.

Nowy podmiot przejmie wszystkie stosunki prawne, których uczestnikiem były łączone instytucje, bez względu na charakter prawny tych stosunków. Oznacza to kontynuację projektów realizowanych przez studia, a także objęcie przez nową instytucję praw autorskich do filmów będących w dyspozycji obecnych studiów filmowych.
http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/mkidn-laczy-studia-filmowe.-powstanie-profesjonalny-osrodek-produkcji-filmowej-9172.php

Czyli jedno studio miałoby prawa do filmów które wcześniej podzielone były na kilka instytucji. Z jednej strony niby dobrze, ale trochę przypomina to miniona epokę i centralizację władzy, w końcu jedną instytucją łatwiej sterować, choć może w wypadku rekonstrukcji cyfrowej i dalszej dystrybucji byłaby to dobra sprawa.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2585 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1 ... 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86 ... 216  Następna

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Powered by: - HOSTINGHOUSE