Forum Polskiego Kina

Teraz jest 2 października 2024, 00:42

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2585 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1 ... 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64 ... 216  Następna
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 stycznia 2018, 01:50 

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 243
Posty na Forum KP: 212
Witam
Nie mogę sobie podarować iż nie zdążyłem nagrać całego filmu "Psy" Pasikowskiego bo i nie spodziewałem się iż TVN puści go po rekonstrukcji (ileż to już polskich filmów puszczał podwyższonych z SD do FHD) a tu tymczasem zaskoczenie film po rekonstrukcji

Małe porównanie

TVN HD vs DVD (po rekonstrukcji)
ObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek


reszta screenów
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 stycznia 2018, 12:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
“Psy" w TVN były już kilkakrotnie i za każdym razem po rekonstrukcji, więc z pewnością za jakiś czas będzie powtórka. Za nieco ponad tydzień będzie też po raz kolejny “Kroll". Zawsze zapominam przejrzeć ramówkę TVNu, ale tam zwykle leci non stop to samo. Natomiast teraz regularnie wertuję TV Puls, bo tam zdarzają się premiery rekonstrukcji jak "Dzień świra" czy "Pociąg do Hollywood".

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 stycznia 2018, 20:56 

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 243
Posty na Forum KP: 212
Zgodzę się ale połowicznie. Film "Kroll" leci owszem co jakiś czas (i to po rekonstrukcji cyfrowej) natomiast mniej więcej rok temu nagrałem "Psy" z TVN-u i był to UPSCAL ze STAREJ wersji SD podobnie jak wiele innych filmów np Chłopaki nie płaczą, Killer itd. Dlatego też byłem zaskoczony emisją wersji zrekonstruowane tym bardziej iż BESTFILM na dvd wydał ten film po rekonstrukcji cyfrowej z tego co pamiętam albo końcówka 2015 albo początek 2016r. Ja sobie nie przypominam też by "Psy" leciały więcej niż raz w 2017r.

PS Archiwum emisji tego filmu w TV!
Psy (1992)
Czwartek 25.01.2018 22:30
TVN
Niedziela 07.05.2017 23:30
TVN
Środa 03.05.2017 21:35
TVN
Wtorek 20.12.2016 21:05
TVN
Niedziela 18.12.2016 00:05
TVN
Niedziela 29.05.2016 20:00
Kino Polska
Piątek 27.05.2016 20:00
Kino Polska
Czwartek 26.05.2016 22:10
Kino Polska
Czwartek 05.05.2016 20:00
Stopklatka TV
Środa 04.05.2016 00:35
Stopklatka TV
Poniedziałek 02.05.2016 23:40
Kino Polska
Niedziela 01.05.2016 20:00
Kino Polska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 stycznia 2018, 22:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Psy z pewnością były już po rekonstrukcji w TVN, nawet dodałem je do list, po sprawdzeniu fragmentu nagrania. Nie pamiętam kiedy to dokładnie było, bo jestem umiarkowanym zwolennikiem tego filmu.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lutego 2018, 08:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Cytuj:
Tak jak zapowiadano, udało się zrekonstruować drugą część trylogii śląskiej Kazimierza Kutza. „Perłę w koronie” zobaczymy w katowickim Kinoteatrze Rialto w ramach specjalnych pokazów z udziałem reżysera.

Te zaplanowano na 17 i 18 lutego. 19 lutego w kinie Kosmos obejrzymy odrestaurowaną w zeszłym roku „Sól ziemi czarnej”. Cykl pokazów związany jest również z 89. urodzinami Mistrza.

Trzy miesiące trwały prace nad „Perłą w koronie”. Za cyfrowe odrestaurowanie filmu ponownie odpowiedzialne zostało Studio Filmowe KADR. Koszty pokrycia rekonstrukcji filmów, wynoszące blisko pół miliona złotych zostało uzyskane między innymi dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego i dotacjom Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
https://silesion.pl/perla-w-koronie-na-urodziny-kutza-30-01-2018

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 lutego 2018, 19:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Cytuj:
Rekonstrukcja i digitalizacja polskich filmów w ramach Programu Polska Cyfrowa

Polska Cyfrowa umożliwi cyfrową rekonstrukcję i digitalizację polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych w celu zapewnienia dostępu na wszystkich polach dystrybucji (kino, telewizja, Internet, urządzenia mobilne) oraz zachowania dla przyszłych pokoleń polskiego dziedzictwa filmowego.

Cel projektu
Celem projektu jest digitalizacja i upowszechnianie zasobów polskiej kinematografii oraz zwiększenie dostępności do nich poprzez cyfryzację posiadanych zasobów i zapewnienie interoperacyjności z krajowymi i zagranicznymi repozytoriami danych publicznych. Projekt będzie realizowany przez Konsorcjum w składzie: Polski Instytut Sztuki Filmowej (Lider) oraz Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studio Filmowe TOR, Studio Filmowe Kronika, Studio Filmowe KADR, Studio Filmowe ZEBRA, Studio Miniatur Filmowych, Studio Filmów Rysunkowych (Partnerzy).

Udostępnianie polskich filmów
W wyniku realizacji projektu udostępnionych zostanie ok. 160 pełnometrażowych filmów fabularnych, animowanych i dokumentalnych zapisanych na taśmach światłoczułych, do których prawa posiadają członkowie Konsorcjum oraz 10 000 minut filmów animowanych, serii filmów animowanych, krótkometrażowych filmów fabularnych, filmów oświatowych, krótkometrażowych dokumentów oraz kronik filmowych.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską
Realizacja projektu „Cyfrowa rekonstrukcja i digitalizacja polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych w celu zapewnienia dostępu na wszystkich polach dystrybucji (kino, telewizja, Internet, urządzenia mobilne) oraz zachowania dla przyszłych pokoleń polskiego dziedzictwa filmowego” jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.
Całkowita wartość projektu: 111 838 378,72 PLN
Wkład Funduszy Europejskich: 78 612 786,05 PLN
Czas trwania projektu: 36 miesięcy
http://www.pisf.pl/aktualnosci/rekonstrukcja-i-digitalizacja-polskich-filmow-w-ramach-programu-polska-cyfrowa

Czas najwyższy by projekt wystartował. Niezmiernie jestem ciekaw jakie filmy zostaną zrekonstruowane, ale póki co nie ma takich informacji. Oprócz tego PISF przyzna też własne coroczne dotacje na rekonstrukcję, ale nie będą mogły ubiegać się o środki podmioty startujące w powyższym projekcie, czyli jest szansa dla tych małych czy mniej znaczących graczy. Swoją drogą ciekawe czy zagwarantowano jakieś środki na dystrybucję a zwłaszcza na serwis VOD o którym była mowa na etapie pierwszego projektu.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lutego 2018, 10:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Czwarty post jeden pod drugim, ale co zrobić.
Dziś w nocy TVP Kultura wyemitowała zrekonstruowany cyfrowo film "Kobiet samotna". Przydałaby się teraz emisja w kanale HD

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lutego 2018, 14:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2018
Posty: 277
Przeczytałem ten wątek w którym piszę teraz i mam nadzieję, że m.in. Industry Insider i MarianPaz jak i inni zgłaszacie swoje uwagi do TVP odnośnie rekonstrukcji cyfrowej materiałów Nadawcy Publicznego, by wszelkie sprawy z tym związane były wykonywane i przedstawiane finalnie najlepiej jak to możliwe. Zauważyłem, że wiecie o kontakcie poprzez Facebook na specjalnym profilu TVP, do tego przeznaczonym oraz mam nadzieję, że wiecie o bezpośrednich kontaktach e-mail do osób z konkretnych Działów TVP.

Z moich uwag: Podzielam by w przyszłości w serwisie VOD TVP były udostępniane dwie wersje kadrowe filmów: oryginalna i 16:9. Zastanawia mnie jedno... Z tego co się orientuję nawet z praktyki to materiał 4:3 nie trzeba "przycinać" u góry i z dołu by go wyświetlić w pełni na ekranie 16:9, bez czarnych pasków po bokach. Może tylko wystąpić efekt wizualny co dla po niektórych, że kształty są nienaturalne(za szerokie). Jak dla mnie to nie jest problemem i osobiście wolę materiał 4:3 rozciągnięty do 16:9(z oryginalną widocznością). Nie lubię czarnych pasków po bokach. A z drugiej strony jak dowiaduję się, że film jest puszczany w 16:9 z "obciętym" obrazem względem oryginału w pewnych miejscach to jest mi niezmiernie szkoda, bo obraz, to co zostało na nim ukazane w pełnej, oryginalnej krasie ma dla mnie ogromne znaczenie i nie lubię gdy nie widzę pełni materiału oryginalnego...

I inna kwestia tu poruszana: Moim zdaniem najlepiej byłoby przykładowo zrobić jeden materiał, najlepiej jak to możliwe jakościowo, niż dwa a gorsze.

Mam pytania:
1. Jakie prawa musi posiadać dany podmiot np. telewizja do jakiegoś materiału, np. filmu, by móc poddać go rekonstrukcji cyfrowej ?
2. Dla uzyskania najlepszej możliwie jakości przy procesie rekonstrukcji cyfrowej najlepiej jest użyć do tego konkretnej taśmy filmowej, najlepiej oryginalnej ?[Chodzi o materiał źródłowy, wiem że późniejsze procesy również mają wpływ na jakość.] Jaka konkretnie jest jej specyfikacja ? Tj. pozytyw, negatyw czy jak ? Co jest tym najlepszym materiałem ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lutego 2018, 15:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
1. Przede wszystkim trzeba dogadać się z tym kto posiada prawa do filmu - najczęściej studio filmowe. Najprościej jest z seriali, bo sama telewizja była jego producentem, więc jedynie pozostaje konsultacje z twórcami na temat kształtu rekonstrukcji (kadrowaniu czy korekcji barwnej).

2. Najlepiej użyć negatyw na którym został nakręcony film. Czasem okazuje się, że brakuje mniejszych bądź większych fragmentów. Wówczas skanuje się inne dostępne kopie i wybiera tą/te o najlepszej jakości.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lutego 2018, 16:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2018
Posty: 277
1. Jak sprawdzić jakie studio filmowe posiada prawa do filmu ?
2. Jaką rolę odgrywa w tym procesie prawnym PISF, FN ? Czy w ogóle odgrywa jakąś rolę ?
3. Rodzaj praw. Czy rozróżnia się rodzaj praw, np. studio filmowe posiada prawa do filmu i jednym z rodzajów praw, które oni posiadają jest prawo jakie udostępniają dla danej stacji telewizyjnej do pokazywania przez dany czas filmu ? Jeżeli studio filmowe posiada generalnie prawa do filmu to posiada je pod każdym aspektem ? No i właśnie jak się określa tak konkretniej te prawa ? Prawa autorskie ?
4. Czy bywa tak, że jest kilka podmiotów posiadających prawa do filmu(powiązane z pytaniem 2.) ? Mogących coś powiedzieć od siebie odnośnie właśnie np. decyzji co do rekonstrukcji cyfrowej filmu ?
5. Kto posiada negatywy na których znajdują się filmy ? Studio Filmowe ? Filmoteka Narodowa ?

Z góry dziękuję za odpowiedź. Te podstawowe informacje pomogą mi w ugruntowaniu wiedzy w tych tematach.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lutego 2018, 17:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 cze 2016
Posty: 1257
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Na kwestiach prawnych się nie znam, ale jeśli chodzi o sprawdzanie, kto ma prawa do filmów, wydaje mi się, że prawa do większości polskich filmów mają trzy studia filmowe: Kadr, Tor i Zebra. Na ich stronach internetowych można zobaczyć listy tych filmów.

Kadr
Tor
Zebra


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lutego 2018, 17:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
1. Jak sprawdzić jakie studio filmowe posiada prawa do filmu ?

To nie zawsze jest proste. Najlepiej wejść na stronę http://filmpolski.pl/ Tam możesz odnaleźć takie informacje.

Przykład: "Sami swoi"
Produkcja - Zespół Filmowy Iluzjon
Prawa autorskie - Studio Filmowe Kadr

2. Jaką rolę odgrywa w tym procesie prawnym PISF, FN ? Czy w ogóle odgrywa jakąś rolę ?

PISF jest instytucją która przyznaje środki na rekonstrukcję, a teraz będzie też koordynować duży projekt o którym wcześniej pisałem. Filmoteka Narodowa przede wszystkim zajmuje się przechowywaniem kopii filmów, które są wypożyczane do procesu rekonstrukcji, sami też zajmują się tym procesem, zwłaszcza filmami przedwojennymi.

3. Rodzaj praw. Czy rozróżnia się rodzaj praw, np. studio filmowe posiada prawa do filmu i jednym z rodzajów praw, które oni posiadają jest prawo jakie udostępniają dla danej stacji telewizyjnej do pokazywania przez dany czas filmu ? Jeżeli studio filmowe posiada generalnie prawa do filmu to posiada je pod każdym aspektem ? No i właśnie jak się określa tak konkretniej te prawa ? Prawa autorskie ?

O ile się orientuję to są to autorskie prawa majątkowe. Czyli to studio lub telewizja jest właścicielem filmu, choć niekoniecznie jedynym i to ono decyduje choćby o dystrybucji, aczkolwiek to twórcy (reżyser/autor zdjęć) decydują np o ostatecznym kształcie/wyglądzie rekonstrukcji.

4. Czy bywa tak, że jest kilka podmiotów posiadających prawa do filmu(powiązane z pytaniem 2.) ? Mogących coś powiedzieć od siebie odnośnie właśnie np. decyzji co do rekonstrukcji cyfrowej filmu ?

Z tym może być rożnie, bo np TVP ponoć nie chce się dzielić posiadanymi serialami. Bodaj w przypadku "Stawki większej niż życie" zrekonstruowano na nowo tylko 12 odcinków do których prawa miało studio KADR, reszty już nie, bo prawa do nich ma już TVP. To skomplikowana kwestia o czym świadczą choćby perypetie z darmowym kanałem na YT studia KADR.

http://niezalezna.pl/43078-wielka-afera-w-polskiej-kinematografii-blokuja-legalne-filmy-na-youtube

https://naekranie.pl/aktualnosci/wytwornia-kadr-kasuje-filmy-z-youtuba-1346498

5. Kto posiada negatywy na których znajdują się filmy ? Studio Filmowe ? Filmoteka Narodowa ?

Kopie są w Filmotece Narodowej. Mało tego, musi się tam znaleźć kopia każdego polskiego filmu.
http://www.fn.org.pl/pl/page/388/kopia-obowiazkowa.html

Konkretne informacje możesz uzyskać tylko od kogoś z branży czyli np do Industry Inside.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2585 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1 ... 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64 ... 216  Następna

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Powered by: - HOSTINGHOUSE