Forum Polskiego Kina

Teraz jest 2 października 2024, 00:31

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2585 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 216  Następna
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 czerwca 2017, 21:46 
ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2016
Posty: 621
korek napisał(a):
Co do napisów i bubla w nim.
Napisy formalnie również są dziełem skończonym i nie wolno nam było "poprawiac"


korek napisał(a):
Demonizowanie przeformatowania nie jest trochę fair. ... Równolegle autor (lub osoba upoważniona) ma prawo pokazywać swoje dzieło w formie w jakiej on chciałby to widzieć. Nie mam tu oczywiście na myśli każdego przypadku kadrowania, jednak nie warto z góry się do niego uprzedzac.

W wielu przypadkach zgadzam się z Tobą ale w powyższych widzę ewidentną sprzeczność. To napisy traktowane są z taką "nabożnością", że nawet ewidentny błąd, który na pewno nie jest elementem pożądanym przez twórców, nie może zostać poprawiony a zmiana kadru jest na porządku dziennym i przechodzi bez dylematów...? Hmm... Co do tego, że obecnie stosuje się "ciasne kadry" i nikt nie protestuje, oczywiście zgoda ale... to zdecydowanie nie to samo. Przeróbka 4:3 - 16:9 to nie kręcenie w 16:9 i oprócz kilku przypadków "chęci ukrycia gratów" po prostu trudno zrozumieć decyzje twórców lub osób upoważnionych. A co z ciężką pracą rekwizytorów lub osób odpowiedzialnych za kostiumy - przeróbka kadru niestety często "demoluje" ich ówczesne starania.

Musicie mocniej naciskać na decydentów;-) Może udałoby się chociaż uruchomić te nocne emisje w OAR.

_________________
Archiwum promocji sztuki Zdzisława Beksińskiego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 czerwca 2017, 22:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 cze 2016
Posty: 1257
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
A mnie właśnie przez te kombinacje z kadrami w rekonstrukcjach zaczął przeszkadzać ten szeroki format nawet wtedy, gdy taki był z założenia. :) Np. to, o czym mówisz - jest zbliżenie na twarz z obciętym czubkiem głowy i myślę sobie "kurczę, coś tu jest nie tak", szczególnie jak to jest jakaś starsza polska produkcja, bo wówczas nigdy nie wiadomo, czy tak miało być, czy może zostało obcięte przez TVP. :)

Nie zgodzę się z Twoją tezą: przecież od lat 50. pojawiały się równolegle filmy kinowe w formatach 4:3 i 16:9, twórcy filmu mogli chyba wybrać taki, jaki im odpowiada. Np. Bareja zrobił wczesną "Żonę dla Australijczyka" w szerokim formacie, ale te jego słynne komedie były wszystkie robione w 4:3 (i dziś są kadrowane, co wygląda średnio dobrze), więc to nie był chyba jakiś regres. Jak film był już robiony w 4:3, to tak, żeby kompozycja kadru była jak najlepsza w tym właśnie formacie, a nie z myślą o ewentualnym przyszłym kadrowaniu.

Jeśli chodzi o moje osobiste odczucia, kadrowane Bareje nie wyglądają dobrze - np. w "Poszukiwany, poszukiwana" był taki moment, że ktoś robił coś rękami i było to istotne dla opowiadanego żartu, nie pamiętam dokładnie, o co tam chodziło. W każdym razie dopiero za drugim obejrzeniem załapałem, o co chodzi w tym żarcie, bo w wersji kadrowanej te ręce były obcięte i trzeba było zwrócić uwagę na dolną część kadru. Natomiast np. w "Seksmisji" kadrowanie jakoś bardzo nie przeszkadzało (choć byłem trochę zawiedziony, bo oglądałem ten film w kinie "Iluzjon" i miałem trochę nadzieję, że puszczą oryginalną wersję). Tylko w czołówce nie wyglądało to dobrze, bo tam są takie malunki i one miały poprzycinane głowy, żeby wszystkie napisy się zmieściły. Mogliby zrobić tam tak, jak w filmach Barei, że czołówka jest w oryginalnych proporcjach, szczególnie, że czołówka jest na czarnym tle, więc nieźle by się to komponowało.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 czerwca 2017, 23:02 

Dołączył(a): 05 maja 2017
Posty: 51
Moviemaker napisał(a):
To napisy traktowane są z taką "nabożnością", że nawet ewidentny błąd, który na pewno nie jest elementem pożądanym przez twórców, nie może zostać poprawiony a zmiana kadru jest na porządku dziennym i przechodzi bez dylematów...? Hmm...


Jest dokładnie tak jak piszesz.
Uwierz mi, błąd w napisach jest ewidentny, ale zmuszeni byliśmy przestrzegać prawa.... :(
O dylematach przy zmianie kadru nie może być mowy, ponieważ oryginalny kadr, zawierający jeszcze więcej faktycznego obrazu niż emitowana wcześniej kopia jest przez nas zachowany i telewizja nim dysponuje.
Zaś sam proces kadrowania to decyzje autora zdjęć lub osoby z najbliższego otoczenia, owej osoby trzebaby spytać o dylematy, choć to chyba nie na miejscu skoro oryginalny format również jest zachowany. Gdyby było więcej głosów telewidzów aby taki emitować pewnie zdecydowano by się na to.

My ze swojej strony niewiele więcej możemy zrobić, po za każdorazowym przypominaniem antenom po skończonej pracy, co rzeczywiście ma miejsce, że istnieją dwie wersje i część widzów domaga się kadru oryginalnego. Sugerujemy również że na wydawnictwach bluray jest wystarczająco dużo miejsca na obie wersje dla koneserów.

Pisząc o 16x9 nie uogolniam. Nie twierdzę że to lepsze rozwiązanie. Sugeruję jednak że jakiś promil artystów starych filmów woli oglądać swoje rzeczy po takim procesie, więc nie każde 16x9 to kastracja.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 czerwca 2017, 23:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Kadrowanie to z pewnością rzecz która irytuje miłośników kina, natomiast ma niewiele wspólnego z samą rekonstrukcją. Jak pewne zauważyliście całkiem sporo filmów w starych kopiach zostaje przeciętnych pod proporcje 16:9. Niestety pewnie będzie ich przybywać zwłaszcza jeśli tylko nielicznemu gronu osób bedzie to przeszkadzać.

Z pewnością temat będzie powracał teraz czesto, bo w ciągu 3 lat pojawi się kilkadziesiąt zrekonstruowanych seriali i pewnie w każdym wypadku zadecydują o emisji wersji obciętej.

Swoją drogą vod jest idealnym miejscem do prezentowania obu wersji.

Korek, TVP oprócz rekonstrukcji seriali ma zająć się ponoć kilkudziesięcioma filmami. Czy znasz jakieś tytuły?

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 czerwca 2017, 23:30 

Dołączył(a): 05 maja 2017
Posty: 51
Rekonstrukcji pełnej zostanie poddanych kilka seriali i filmów, licząc epizody i filmy na sztuki będzie to 140 tytułów (na przykład blisko coraz bliżej, listy konkretnej zapewne nie mogę podać) plus bodajże 6 seriali wykonanych na zewnątrz o których mowa już tu chyba byla.
Ten zbiór zostanie przygotowany pod emisję telewizyjną. Wybór należał do anten: co chcą dostać, proszę sobie wybrać grzecznie.

Ponadto zostanie przygotowanych około 600 tytułów do streamingu online, w tym np teatry telewizji, ale również fabuły i seriale (defilada). W tym przypadku nie będzie to pełna rekonstrukcja, głównie digitalizacja, w tym color grading negatywów + podczyszczenie


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 czerwca 2017, 14:04 

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 243
Posty na Forum KP: 212
MarianPaz napisał(a):
Kadrowanie to z pewnością rzecz która irytuje miłośników kina, natomiast ma niewiele wspólnego z samą rekonstrukcją. Jak pewne zauważyliście całkiem sporo filmów w starych kopiach zostaje przeciętnych pod proporcje 16:9. Niestety pewnie będzie ich przybywać zwłaszcza jeśli tylko nielicznemu gronu osób bedzie to przeszkadzać.

Marian rozumiem że mówisz o polskich starych filmach? Przeglądając fora zagraniczne nie widzę tam poza sporadycznymi przypadkami aby "klasyki" były przekadrowywane do 16x9 raczej to u nas jest "moda" na przycinanie wszystkiego jak leci 16x9.
Patrze ostatnie wydania klasyków na bd (źródło caps-a-holic) Rope of Sand z 49r, Somewhere in the Night z 71r, Hamlet z 48r, Pony Soldier z 52, And Then There Were None z 45r wsio jest w 4x3. Jeśli tylko był kręcony film w takim formacie (4x3) to w takim zostaje zrekonstruowany i nie ma tutaj mowy o wciskaniu na "siłę" 16x9.
Także twierdzenie iż jest "taka moda" na świecie na przekadrowywanie starych klasyków jest dużym nadużyciem uważam!.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 czerwca 2017, 15:50 

Dołączył(a): 05 maja 2017
Posty: 51
Potwierdzam, na świecie nie ma trendu na przeformatowywanie klasyków, mają tam do tego większy szacunek.

W Polsce nastąpiło zachłyśnięcie się ideą zmiany kadru na "nowszy" i niewiele da się w tym temacie zrobić. Bakcyla połknęli tak dyrektorzy programowi który decydują co leci, jak i co po niektórzy filmowcy którzy w ten sposób chcą być może tchnąć nowe życie w swoje dzieła.
Sytuacja jest patowa również dlatego, że po za małymi grupkami fanów większość widzów nie odbiera tej kwestii negatywnie.

Możliwe, że gdyby zagraniczne filmy również były wypuszczane po przeformatowaniu, też niewiele osób w skali globu odczułoby różnice ideologiczną.
Sorry


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 czerwca 2017, 23:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Domell1 napisał(a):
Marian rozumiem że mówisz o polskich starych filmach?
Oczywiście mialem na myśli wyłącznie polskie filmy w naszych kanałach. Na zachodzie nawet gdyby wydano wersję kadrowaną, to i tak pojawiła by się oryginalna. W Polsce rodzimych filmów i seriali na Blu-ray wydaje się tyle co kot napłakał, zarówno nowych jak i starych.

Mnie pociesza fakt, że na tak wiele zrekonstruowanych filmów tylko nieduży procent emitowany jest w przyciętym formacie 16:9.


Korek, "Dekalog" został zrekonstruowany w 4k, czy to tylko powielana błędna informacja?

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 czerwca 2017, 00:37 

Dołączył(a): 09 sie 2016
Posty: 48
Posty na Forum KP: 156
korek napisał(a):
Sugerujemy również że na wydawnictwach bluray jest wystarczająco dużo miejsca na obie wersje dla koneserów.

Czyli zamiast np.jednej wersji z dobrym bitratem otrzymam dwie z marnym? Nie, dziękuję. Dla mnie takie twierdzenie to bzdura.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 czerwca 2017, 01:16 

Dołączył(a): 05 maja 2017
Posty: 51
Dekalog został zrekonstruowany w HD. Może w stanach lub we francji sztucznie go upscalowali, nie mam takiej wiedzy.
Pinto: jaka wartość bitratu jest marna oraz gdzie się z taką spotkałeś (kto chodzi na takie kompromisy)? Masz świadomość że wydawnictwo z serialem może zawierać więcej płyt niż 1? Nie wiem czemu nazywasz to bzdurą


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 czerwca 2017, 11:56 

Dołączył(a): 10 cze 2016
Posty: 29
Arrow Films:
Cytuj:
Dekalog was extensively restored by Telewizja Polska at 4K resolution.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 czerwca 2017, 14:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Najwyraźniej jest to powielany błąd podobnie jak przy wydaniu CC "Przypadku". Ten też miał być w 4k.

BTW w TVP Historia emitowany jest właśnie 3 odcinek zrekonstruowanego serialu "Z biegiem lat, z biegiem dni..." w 16:9 naturalnie.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2585 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 216  Następna

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Powered by: - HOSTINGHOUSE