Forum Polskiego Kina

Teraz jest 2 października 2024, 12:18

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 435 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 37  Następna
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 września 2018, 11:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Cytuj:
Władysław Anders zostanie bohaterem superprodukcji za 50 mln zł

Trwają wstępne prace nad filmem biograficznym o Władysławie Andersie, który ma być gigantycznym widowiskiem z budżetem o wysokości 50 mln złotych.

W 2019 roku wystartują zdjęcia do filmu biograficznego o Władysławie Andersie, wybitnym polskim generale, który wsławił się w wielu walkach, szczególnie podczas bohaterskiej bitwy o Monte Cassino. Film ma być widowiskową superprodukcją, której planowany budżet wynosi 50 milionów złotych. Jeśli plany te zostaną zrealizowane, film o Andersie będzie jednym z najdroższych polskich filmów po 89. roku.

Produkcja filmu biograficznego o Władysławie Andersie aktualnie znajduje się na wczesnym etapie developmentu. Obecnie trwa dokumentacja scenograficzno-kostiumowa oraz castingi do głównych ról, w tym do roli Władysława Andersa.

Rozpoczęcie zdjęć zaplanowano na 19 września 2019 i mają one potrwać aż do czerwca 2020. Oznacza to, że film trafi do kin najwcześniej z końcem 2020 roku. Za produkcję odpowiada firma Combat Films. Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat.
https://www.antyradio.pl/Film/News/Film-o-Wladyslawie-Andersie-powstaje-superprodukcja-o-polskim-bohaterze-25829

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 listopada 2018, 13:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 cze 2016
Posty: 1062
Posty na Forum KP: 6173
Zapowiada się kolejny film typu "Smoleńsk":

"Jedwabne. Prawdziwa historia"

"Prawdziwą, a nie lewacką” historię mordu w Jedwabnem nakręcą rzecznik Korwina z zięciem Korwina."
https://oko.press/prawdziwa-a-nie-lewac ... m-korwina/

Będzie się działo... ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 grudnia 2018, 12:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Wygląda na to, że oprócz filmu o Andersie szykuje się nam też wysokobudżetowa historia o Witoldzie Pileckim. PISF przyznał dotację w wysokości 6 milionów złotych na "Raport Pileckiego" w reżyserii Leszka Wosiewicza, którego budżet opiewa prawie na 37 milionów zł. Jest on bardzo wysoki, ale i tak został zmniejszony, ponieważ w poprzedniej sesji PISFu kiedy film został skierowany do poprawek wynosił aż 48 milionów zł.

Co ciekawe innym filmem który otrzymał równie wysoką dotację (6 mln zł) jest "Sanatorium Gorkiego" Roberta Glińskiego, który ma kosztować 22 miliony zł. To historia obozu jenieckiego w Kozielsku, w którym przebywali oficerowie zamordowani później w Katyniu.

Szykuje się nam całkiem spora dawka kina historycznego i mam tylko cicha nadzieję, że nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto, tylko sprawnie opowiedziane historie. Przy tych budżetach wątpliwe jest jednak to, by przyniosły one zysk.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 grudnia 2018, 15:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3182
Lokalizacja: Szczecin
Posty na Forum KP: 6471
Że Gliński dostał wysoką dotację zupełnie mnie nie dziwi, bardziej zaskoczył mnie fakt, że akurat na taki film. Wielokrotnie czytałem wypowiedzi reżysera, że po tym, jak Wajda nakręcił "Katyń" on nie widzi większego sensu w robieniu filmu na podobny temat. Jeśli jednak podejdzie do tej dramatycznej historii z innej strony, to czemu nie...

_________________
My żyjemy!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 grudnia 2018, 02:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 cze 2016
Posty: 1062
Posty na Forum KP: 6173
A mnie z kolei zaniepokoił kandydat na reżysera filmu o Pileckim.
Temat arcyciekawy i nośny, ale z wywiadu z Wosiewiczem płyną liczne dla mnie znaki zapytania:
https://wpolityce.pl/historia/382972-na ... -produkcji

Cytuj:
Naszym głównym bohaterem będzie KL Auschwitz, o którym wszyscy na świecie słyszeli, ale nikt tak naprawdę nic nie wie i pewien skromny Polak o nazwisku Pilecki, który próbował zatrzymać bieg historii…
Wszyscy słyszeli, ale nikt o nim nic nie wie? Aha...

Cytuj:
Przecież nasi aktorzy chce grać wyłącznie kanalię, bo uważają, że dobra rola, to rola czarnego charakteru.
...
W Polsce nie sprawdziłby się choćby Gregory Peck, bo grał wyłącznie szlachetne postacie.
Jak bym słyszał różne "rewelacje" ś.p. A. Krauzego.
"Chłopców z Brazylii" pan Wosiewicz widać nie oglądał, bo G. Peck gra tam rolę, nomen, omen - samego Josefa Mengele...
A jaki on jest skromny:
Cytuj:
Chciałbym, żeby nasz film był porównywalny do wielkich światowych produkcji jak np. „Szeregowiec Ryan”.



Cytuj:
Film był chętnie oglądany na świecie. W Polsce był krytykowany, twierdzono, że zrobiłem go dla Radia Maryja.
Syndrom oblężonej twierdzy nie rokuje zbyt dobrze...

Cytuj:
Wreszcie chcę opowiedzieć o tym, o czym nikt nie wiedział. Mianowicie o próbie wyzwolenia Auschwitz. On i jego ludzie byli do tego gotowi… Alianci nie zdecydowali się jednak na zbombardowanie Auschwitz.
Facet zwala winę na aliantów, co jest lekko mówiąc niezłą bzdurą. Fiasko tego planu było pokłosiem negatywnej decyzji KG AK.

Cytuj:
Czuję opory z różnych stron, naciski, by postać Cyrankiewicza nie została przedstawiona zgodnie z prawdą historyczną.
Co to są te "różne strony"? Jedzie stale Krauzem, który był w tym mistrzem...


Cytuj:
W PRL starano się, żeby Józef Cyrankiewicz był czołową postacią obozowego oporu przeciwko Niemcom.
O Cyrankiewiczu można wiele złego powiedzieć, ale akurat ma on piękną kartę obozową (był w ścisłym kierownictwie obozowej konspiracji) i nie tylko zresztą obozową (zorganizował np. odbicie Jana Karskiego z rąk Gestapo).


Próbuje się kolejny raz poprzez bohaterskie czyny jednostkowe rzutować na cały naród, który jakoby bezprzykładnie , jak jeden mąż walczył z Niemcami, ratował Żydów etc. Odysea Pileckiego, podobnie jak np. stworzenie Żegoty, były autorskimi i oddolnymi pomysłami niewielkiej grupy jednostek, które zachowały się kompletnie NIESZABLONOWO i odmiennie od przytłaczającej większości narodu (jeżeli już używać tego wielkiego kwantyfikatora). Mało tego, biograf rotmistrza twierdzi, ni mniej, ni więcej, że w ten sposób chciano się pozbyć niewygodnego oficera, a to, że trafił do KL Auschwitz było całkowitym przypadkiem. Nb. na pracach tegoż historyka Wosiewicz opiera m.in. swój scenariusz... No i na informacjach z ...internetu:
Cytuj:
Fundamentalnym, ciekawym tekstem, chociaż z ogromnymi lukami jest „Ochotnik do Auschwitz” dr Adama Cyry, historyka z Muzeum Auschwitz. Bazowałem także na różnych dokumentach, które moja asystentka odnalazła w archiwach. Wiele relacji znalazłem w internecie.

Pachnie mi to wszystko "Smoleńskiem" do sześcianu. Obym się mylił...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 grudnia 2018, 10:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3182
Lokalizacja: Szczecin
Posty na Forum KP: 6471
Ostatni przyzwoity film Wosiewicz nakręcił ponad 20 lat temu, więc obawy jak najbardziej można mieć, także gdy przeczyta się przytoczony wywiad.
Pilecki ma naprawdę niezwykłą, wręcz filmową właśnie biografię. Zasługuje na dobry film. Oby Wosiewiczowi - mimo naszych wątpliwości - udało się go jednak zrobić. Nakręcił już kiedyś niezły film o tematyce obozowej ("Cynga", dziejąca się w łagrze), więc jest nadzieja, że nie zapomniał jak tworzy się takie kino.

_________________
My żyjemy!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 grudnia 2018, 15:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 cze 2016
Posty: 1062
Posty na Forum KP: 6173
karel napisał(a):
Ostatni przyzwoity film Wosiewicz nakręcił ponad 20 lat temu, więc obawy jak najbardziej można mieć,...
To nawet nie chodzi o te 20 lat, oraz o to czy jest zdolny, czy nie. Jak życie pokazuje nawet największe tuzy dotknięte syndromem "smoleńskim" momentalnie dostają artystycznej zapaści, vide np. Antoni Krauze, czy JM Rymkiewicz.

A żeby położyć łapę na polskiej kinematografii pan Gliński likwiduje de facto zespoły filmowe, jako "pozostałości po PRL-u".


Cytuj:
Minister kultury i dziedzictwa narodowego ogłosił zamiar połączenia państwowych instytucji kultury: Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studia Filmowego KADR, Studia Filmowego TOR, Studia Filmowego ZEBRA, Studia Miniatur Filmowych i Studia Filmowego KRONIKA.

http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/mki ... j-9172.php
Ciągle im się marzą gigantyczne super-produkcje...
Cytuj:
Nasze rozdrobnione studia filmowe i rozproszone zasoby nie mogą skutecznie konkurować z zagranicznymi producentami, co w świetle przyjętych zachęt dla produkcji audiowizualnej będzie osłabiało ich pozycję konkurencyjną. Kultywowanie tej pozostałości PRL doprowadzi do marginalizacji polskiej produkcji filmowej.


Trzeba zapinać pasy.


http://wyborcza.pl/7,101707,24319245,mi ... klada.html


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 grudnia 2018, 19:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 cze 2016
Posty: 1257
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Pisaliśmy już o tym w wątku o rekonstrukcji: jeśli chodzi o rekonstrukcję i rozpowszechnianie starych filmów, to ze względu na skupienie wszystkich praw autorskich w jednym podmiocie może ten krok być jednak czymś pozytywnym, o ile faktycznie pozostanie to w miarę autonomicznym procesem. Jeśli zaś chodzi o produkcję nowych filmów, to mnie akurat trudno stwierdzić, jaki to będzie miało wpływ; mieliśmy już parę razy w kinematografii polskiej przykłady takiej czy podobnej centralizacji i rzadko miało to pozytywne skutki (najgorsze chyba osławiony CUK w latach 50., kiedy to w którymś tam roku nie zrealizowano ani jednego filmu). Z drugiej strony Studia Kadr czy Tor, o ile się orientuję, już od dawna nie pełniły funkcji porównywalnej z tą, jaką pełniły analogiczne zespoły filmowe w PRL-u i raczej nie dążyły w tym kierunku; popatrzyłem przed chwilą na najnowsze produkcje z obydwu studiów i niewiele z nich kojarzyłem, a jeśli już to niekoniecznie wiązałem je z jakąś wybitną jakością artystyczną, na pewno zaś żadnego nie kojarzyłem z nazwą konkretnego studia. Jeśli przestaną istnieć, to szkoda, że te "pozostałości" czy raczej pamiątki po świetności kinematografii PRL-u znikną (choć Studio Kadr już raz zniknęło w 68 roku, a potem znów się pojawiło), ale nawet gdyby przetrwały, nie spodziewałbym się po nich reaktywacji czegoś na kształt zespołów filmowych z prawdziwego zdarzenia.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 grudnia 2018, 20:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Patrząc na obecne dokonania na przykład studia Zebra, jakoś specjalnie nie będę po nim płakał, bo odnoszę wrażenie, że jest ono głownie po to, by produkować kolejne mało udane filmy jego dyrektora. Podobnie jest ze studiem TOR, które również produkowało głównie filmy Zanussiego. Na tym tle znacznie lepiej wypada Kadr które przynajmniej ma na koncie kilka udanych filmów. Połączenie instytucji z pewnością nie spodoba się osobom zasiadających na ciepłych posadkach i może już czas najwyższy zrobić tam jakieś wietrzenie. Widząc jak te studia "radzą" sobie z promocją i dystrybucją zrekonstruowanych filmów jestem jak najbardziej za zmianami.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 stycznia 2019, 21:10 

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3406
Posty na Forum KP: 537
Przepraszam, ale pozwolę sobie wyrazić własne zdanie i to w sposób dość definitywny. Proszę nie opowiadać głupot, że z faktu, iż obecnie istniejące studia filmowe nie działają jak Ferrari wynika, że dobrym ruchem będzie scentralizowanie. Tu nie chodzi o żadne wietrzenie, tu nie chodzi o żadne ciepłe posadki, których ktoś żałuje. Tu chodzi o ordynarne położenie łapy na dużej dziedzinie sztuki po to, by móc ją odgórnie kontrolować. Tylko i wyłącznie. Nie ma tu intencji żadnej zmiany na lepsze. W najmniejszym nawet stopniu.

_________________
...i zdanżam na czas proszę pana! www.mariuszgorczynski.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 stycznia 2019, 21:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Tylko te studia funkcjonują fatalnie więc i tak gorzej nie będzie. Jakby nie było to obecna władza za którą nie przepadam wprowadza właśnie zachęty dla zagranicznych produkcji o czym poprzednicy nie chcieli nawet słyszeć, co doprowadziło m. in. do likwidacji bardzo nowoczesnego studia filmowego.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 stycznia 2019, 21:27 

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3406
Posty na Forum KP: 537
Studia może i funkcjonują fatalnie, ale jakoś dziwnym trafem polskie kino od kilku lat odnosi międzynarodowe sukcesy z Oscarami, nominacjami itp. Lata całe tego nie było. Na pewno scentralizowanie tego i poddanie władzy ignoranta (albo jakiegoś jego równie żałosnego nominata), który pyszni się tym, że nie dał ani grosza na tak wielki sukces frekwencyjny polskiego kina jak "Kler" - nie uzdrowi sytuacji.

_________________
...i zdanżam na czas proszę pana! www.mariuszgorczynski.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 435 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 37  Następna

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Powered by: - HOSTINGHOUSE