Forum Polskiego Kina

Teraz jest 2 października 2024, 00:42

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2585 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1 ... 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148 ... 216  Następna
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 lipca 2020, 13:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sty 2019
Posty: 39
Z tego co się dowiedziałem, póki co nie pracują nad serialami i filmami fabularnymi. Pracują nad krótkimi materiałami z z archiwum Ośrodków Regionalnych, które będą udostępniane na dedykowanej platformie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lipca 2020, 19:21 

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 243
Posty na Forum KP: 212
MarianPaz napisał(a):
"Kuchnia polska" to tylko digitalizacja, więc siłą rzeczy widać sporo defektów.
Co do wrzucania kolejnych rekonstrukcji, to pewnie czekają aż uzbiera się więcej gotowych tytułów.

Tak mi się wydawało po włączeniu serialu, ale (może się czepiam sorry) ta plansza przed każdym odcinkiem w mojej ocenie jest zbędna.
Obrazek
Nie wystarczyła by po prostu na końcu odcinka informacja o digitalizacji?
Zawsze mi się wydawało że digitalizacja to przeniesienie z postaci analogowej na cyfrową (archiwizacja) a rekonstrukcja to jednak digitalizacja + ustabilizowanie obrazu, usuwanie/naprawa defektów powstałych np na taśmie itd. Coś w tej materii się zmieniło?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lipca 2020, 19:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Tak, ta czołówka wprowadza w błąd, bo jednak większość filmów i seriali zostało jedynie zdigitalizowanych a nie poddanych rekonstrukcji. W zasadzie przy okazji digitalizacji usuwano pewne defekty, niemniej nie przeprowadzono tego kompleksowo ponieważ środki były niewystarczające tym bardziej, że spora cześć budżetu została przeznaczona na zakup sprzętu.

W zasadzie jeżeli na końcu filmu czy serialu nie ma informacji na temat rekonstrukcji to wiadomo, że zrobiono wyłącznie digitalizację.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lipca 2020, 22:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3182
Lokalizacja: Szczecin
Posty na Forum KP: 6471
Podobnie jest np. ze "Zmiennikami" - też jest taka plansza, choć serial nie przeszedł prawdziwej rekonstrukcji.

_________________
My żyjemy!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lipca 2020, 23:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Zgadza się. Tu dodatkowo opisy nowego wydania DVD w sklepach internetowych sugeruje cyfrową rekonstrukcję, choć na okładkach nie ma takowej adnotacji.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 sierpnia 2020, 21:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Cytuj:
W ramach projektu Polska Cyfrowa poddanych procesom digitalizacji zostanie ok. 160 pełnometrażowych filmów fabularnych animowanych i dokumentalnych zapisanych na taśmach światłoczułych, 3000 wydań Polskiej Kroniki Filmowej oraz ponad 10 000 minut filmów animowanych, serii filmów animowanych dla dzieci, krótkometrażowych filmów fabularnych, filmów oświatowych i krótkometrażowych dokumentów.

Cyfrową rekonstrukcja i digitalizacją zostały objęte dzieła m.in.: Andrzeja Munka, Wojciecha J. Hasa, Stanisława Różewicza, Krzysztofa Zanussiego, Waleriana Borowczyka, Jana Lenicy czy Jerzego Kaliny.

Wśród już zrekonstruowanych dzieł można między innymi znaleźć tytuły takie jak:

„Niekochana” – w reż. Janusza Nasfetera
„Pasażerka” – w reż. Andrzeja Munka
„Pożegnania” – w reż. Wojciecha J. Hasa
„Bilans kwartalny” – w reż. Krzysztofa Zanussiego
„Nieciekawa historia” – w reż. Wojciecha J. Hasa
„Opadły liście z drzew” – w reż. Stanisława Różewicza
„Paragon, gola” – w reż. Stanisława Jędryki
„Dziewczyna i chłopak” – w reż. Stanisława Lotha
„Był jazz” – w reż. Feliksa Falka
Pełnia” – w reż. Andrzeja Kondratiuka
Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie” – pełnometrażowy film w reż. Stanisława Dulza
Wiosna panie sierżancie” w reż. Tadeusza Chmielewskiego
Małżeństwo z rozsądku” w reż. Stanisława Barei
Seria „Przygody Bolka i Lolka”
Seria „Porwanie Baltazara Gąbki”
https://pisf.pl/polska-cyfrowa/

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 sierpnia 2020, 10:23 

Dołączył(a): 05 maja 2017
Posty: 51
Przecież kuchnia polska była rejestrowana na negatyw agfa 16mm, obraz z takiego negatywu nigdy nie będzie ostry jak z 35mm. Toć nawet agfa kodakowi 16mm nie równa. Karkołomnym jest obwiniać o to rekonstrukcje. Ówczesny projekt zakładał udostępnienie ponad 800 tytułów w 3 lata. Nie ma takich pieniędzy które umożliwiłyby czary, zakrzywienie czasoprzestrzeni czy odnalezienie setek specjalistów. Co do tytułów jedynie liźniętych rekonstrukcyjne jak kuchnia polska , ciekawym z pewnością byłoby słuchać larum, które by się podniosło gdyby te tytuły rzeczywiście nie przeszły żadnej rekonstrukcji ; jak tu się sugeruje , że zaszło. Działoby się ! :D :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 sierpnia 2020, 10:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lip 2017
Posty: 23
Lokalizacja: Gdynia
Kod:
https://youtu.be/jeGnbSY5Evk

Co by to było gdyby grupa smacznego wzięła na tapet czterech pancernych. Nie byłoby już co zbierać ✓
Koronny dowód dla zwolenników kolorowania czarno białych dzieł że to nie działa, należy zostawić filmy w spokoju (czarno bialym). Lepiej z dzieckiem zrobić kolorowankę , to rozładowuje emocje .


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sierpnia 2020, 11:21 

Dołączył(a): 04 wrz 2016
Posty: 207
Lokalizacja: Poznań
Domell1 napisał(a):
MarianPaz napisał(a):
"Kuchnia polska" to tylko digitalizacja, więc siłą rzeczy widać sporo defektów.
Co do wrzucania kolejnych rekonstrukcji, to pewnie czekają aż uzbiera się więcej gotowych tytułów.

Tak mi się wydawało po włączeniu serialu, ale (może się czepiam sorry) ta plansza przed każdym odcinkiem w mojej ocenie jest zbędna.
Obrazek
Nie wystarczyła by po prostu na końcu odcinka informacja o digitalizacji?
Zawsze mi się wydawało że digitalizacja to przeniesienie z postaci analogowej na cyfrową (archiwizacja) a rekonstrukcja to jednak digitalizacja + ustabilizowanie obrazu, usuwanie/naprawa defektów powstałych np na taśmie itd. Coś w tej materii się zmieniło?


Bardzo krótko i rzeczowo opisałeś co to jest digitalizacja i rekonstrukcja. A w takim razie co kryje się pod hasłem że dany film został "zremasterowany" albo że występuje w "wersji zremasterowanej"? Bo takie filmy też się spotyka. Na przykład Psy czy Kroll-a widziałem z takim dopiskiem na okładce.

_________________
Sztuka jest sztuka!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sierpnia 2020, 13:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 cze 2016
Posty: 1257
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Na okładce każdy sobie pisze co chce, te słówka tak naprawdę nic nie znaczą, żeby coś się dowiedzieć, trzeba kupić to wydanie i sprawdzić sobie, jak to wygląda. Przy czym od jakiegoś czasu na okładkach raczej pojawia się słowo "rekonstrukcja" i oznacza ono właśnie rekonstrukcję we wspomnianym znaczeniu tego słowa, ewentualnie samą digitalizację, jak na przykład w wypadku "Zmienników" - w każdym razie raczej mamy do czynienia z kopią wykorzystującą skan w wysokiej rozdzielczości. Natomiast coś takiego jak "wersja zremasterowana" pojawia się raczej na okładkach starszych DVD i zazwyczaj oznacza, że trochę podczyszczono obraz z różnych śmieci, być może dodatkowo go ustabilizowano, ale efektu raczej nie można porównywać z dzisiejszymi rekonstrukcjami.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sierpnia 2020, 14:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 1444
Posty na Forum KP: 2318
Pojecie zremasterowany jest tożsame z rekonstrukcją cyfrową. Wydanie "Psów" jest z transferu po rekonstrukcji a dystrybutor najwyraźniej uznał, że umieści taki napis zamiast rekonstrukcja cyfrowa. Na zachodzie masz sporo wydań na których masz dopisek remastered. Czasami dodają go gdy w obiegu istniało już jakieś wydanie z kiepskiego transferu.

_________________
Lista filmów po rekonstrukcji (aktualizacja 13.10.2023)
Rekonstrukcje wydane na Blu-ray (aktualizacja 17.08.2023)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sierpnia 2020, 12:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2018
Posty: 277
Aviator32 napisał(a):
Kod:
https://youtu.be/jeGnbSY5Evk

Co by to było gdyby grupa smacznego wzięła na tapet czterech pancernych. Nie byłoby już co zbierać ✓
Koronny dowód dla zwolenników kolorowania czarno białych dzieł że to nie działa, należy zostawić filmy w spokoju (czarno bialym). Lepiej z dzieckiem zrobić kolorowankę , to rozładowuje emocje .
Wątek o koloryzacji na tym forum znajduje się tutaj(choć uważam, że powinien znajdować się na tym forum w Dziale: "Polskie kino, telewizja, filmy" i że powinien być tam "przypięty na jego górze"): viewtopic.php?f=10&t=540.

Więcej informacji na temat tego filmu("Wojna Światów"):
- * https://www.facebook.com/rekonstrukcjac ... 1031592029.

Aż "parzy w oczy"(jest tak bardzo widoczna) ta najprawdopodobniej "kastracja"(przeformatowanie) z OAR-u(którym najpewniej był: 1,33:1) do AR: "16:9". Co jak co, ale dla materiału historycznego "obcinanie części jego obrazu"(każdy jego kawałek - dodatkowy nagrany obraz ma duże znaczenie) jest już całkowicie absurdalne moim zdaniem.

Mam wrażenie, ale to po analizie jakiej dokonałem raczej to złudzenie, że wersja pokolorowana tego filmu(i nawet już wersje w oryginalnych "czarno-białych" kolorach po rekonstrukcji cyfrowej - która chyba następuje przed "koloryzacją") jest(są) jakby trochę taka "rozmazana", mniej wyraźna względem zeskanowanych oryginałów z taśm.

Co do samej koloryzacji, to uważam ją za bardzo udaną, "nieprzesadzoną"* - tak samo jak, np. w przypadku trzyczęściowego filmu pt.: "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" czy "Samych swoich".
* Choć generalnie wolę oryginalne wersje kolorystyczne(w przypadku filmów "czarno-białych"), to "akceptuję" ich wersje "pokolorowane", o ile są wierne(przynajmniej niemal) temu jakie kolory były w rzeczywistości nagrywane na taśmie "czarno białej" - wiadomo, że z tym ciężko chyba, żeby to stwierdzić, zrobić na 100 %, ale "na czuja" i na własny gust, wiedzę jakoś chyba można to ocenić i odebrać - a wcześniej wykonujący koloryzację: to zrobić("pokolorować" maksymalnie wiernie).

Zdanie na temat filmu pt.: "Wojna Światów", o którym "mowa" w tym poście, przedstawiłem na podstawie dostępnego jego fragmentu(*).
========================
Odnośnie: "Czterech pancernych i psa":
- viewtopic.php?p=16147#p16147,
- https://www.youtube.com/watch?v=XAVpPaeBpX0.
========================
Jeden z postów na Facebook'u "od": Rekonstrukcja cyfrowa TVP:
- https://www.facebook.com/rekonstrukcjac ... 6096961856.

================================================

Do niczego nikogo nie namawiam ani nic nie narzucam, nie rozkazuję nic nikomu. Być może w treści powyższej wiadomości(postu) pomyliłem się niecelowo(mogę się niecelowo mylić w treści tegoż postu). Przedstawiłem tu również swoje prywatne zdanie, opinie, rozważanie oraz wiedzę z którymi nikt nie musi się zgadzać i które mogą być w części bądź całościowo, niezamierzenie: błędne. Za wszelkie zło: przepraszam.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2585 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1 ... 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148 ... 216  Następna

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Powered by: - HOSTINGHOUSE