Forum Polskiego Kina

Teraz jest 2 października 2024, 00:37

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
PostNapisane: 8 grudnia 2016, 15:54 

Dołączył(a): 11 cze 2016
Posty: 336
Posty na Forum KP: 1544
A więc o "Powidokach":
http://www.newsweek.pl/kultura/boguslaw ... _Section_2

Nie mam słów...

_________________
Ja w ogóle nie lubię chodzić do kina. A szczególnie nie chodzę na filmy polskie w ogóle...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 grudnia 2016, 10:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 cze 2016
Posty: 1062
Posty na Forum KP: 6173
"Powidoki" nie przeszły:


http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/ ... l#BoxGWImg


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 grudnia 2016, 11:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3182
Lokalizacja: Szczecin
Posty na Forum KP: 6471
Szkoda... Przynajmniej Linda będzie się mniej męczył. ;)

_________________
My żyjemy!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: "Powidoki"
PostNapisane: 16 grudnia 2016, 13:09 
ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2016
Posty: 621
Trzy posty powyżej przeniosłem z wątku: "Aktualności czyli co ciekawego w roku 2016?".

_________________
Archiwum promocji sztuki Zdzisława Beksińskiego


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: "Powidoki"
PostNapisane: 1 stycznia 2017, 17:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 cze 2016
Posty: 494
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Posty na Forum KP: 1440
Wstawię tu,bo premiera 13.stycznia na Enemef:
http://www.multikino.pl/pl/wydarzenia/m ... polskiego#

_________________
To jest Twoja Bonecka,to jest moja Bonecka,a to jest Bonecka Kanonia 8


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: "Powidoki"
PostNapisane: 15 stycznia 2017, 16:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 cze 2016
Posty: 494
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Posty na Forum KP: 1440
Był ktoś na Enemefie i "Powidokach"?
Ja zasnąłem :)

_________________
To jest Twoja Bonecka,to jest moja Bonecka,a to jest Bonecka Kanonia 8


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: "Powidoki"
PostNapisane: 15 stycznia 2017, 16:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3182
Lokalizacja: Szczecin
Posty na Forum KP: 6471
Ja idę na film Wajdy jutro.

_________________
My żyjemy!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: "Powidoki"
PostNapisane: 16 stycznia 2017, 14:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3182
Lokalizacja: Szczecin
Posty na Forum KP: 6471
I wygląda na to, że będę pierwszą osobą, która coś tu napisze o owym filmie. Do tej pory zawsze ktoś mnie wyprzedzał, jeśli chodzi o polskie premiery, bo ze mnie kinoman głównie kanapowy. :)
No chyba że ktoś jeszcze dziś zamieści swoją relację - ja po dzisiejszym seansie zrobię to jutro.

_________________
My żyjemy!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: "Powidoki"
PostNapisane: 17 stycznia 2017, 09:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3182
Lokalizacja: Szczecin
Posty na Forum KP: 6471
"Powidoki" obejrzane. Jak zwykle w kinie studyjnym, sala pełna, średnia wieku w górnych stanach średnich.
Film bardzo mi się podobał, według mnie ostatnie dzieło Wajdy prezentuje się lepiej od jego ostatnich dokonań, choćby "Wałęsy..." czy "Katynia", dla mnie to jego najlepsza fabuła od czasu "Pana Tadeusza".
Zacznę od plusów. Przede wszystkim - Linda. Jego rola rzeczywiście jest bardzo dobra, momentami przejmująca, wyciszona, a zarazem mocna. Kiedy patrzy się w jego twarz, oczy, to widać człowieka, który wiele przeżył, wiele rozumie, a jednocześnie ma świadomość nieuchronności swojego losu, nawet, jeżeli gdzieś wewnętrznie się przeciw niemu buntuje. Strzemiński Lindy to aktorstwo wysokiej klasy, przykuwające uwagę, rasowe, poruszające.
Dobre są zdjęcia Edelmana, momentami wręcz malarskie, wykonane z dbałością o kompozycję kadru, co nie dziwi, zważywszy na bohatera filmu i wykształcenie samego Wajdy. Sugestywna i celnie dobrana muzyka Panufnika świetnie wpisuje się w klimat "Powidoków".
Dla mnie ostatni film Wajdy to piękna i poruszająca opowieść o niezwykle samotnym i intrygującym człowieku zniszczonym przez nowe czasy, przez bezduszną i bezrefleksyjną władzę. Przestroga na przyszłość i na teraźniejszość, historia o obłudzie, konformizmie, bezradności, z którą nie umieją sobie poradzić nawet ludzie uczciwi. Niektórzy z krytyków zauważali, że w pewnym sensie jest to również film po trochu o samym Wajdzie, ale uważam to za zbyt daleko idącą interpretację.
Teraz trochę o wadach. Na początek też aktor, a dokładniej aktorka, czyli Bronisława Zamachowska (swoją drogą, gdyby jej ojciec był kobietą, to w dzieciństwie musiałby wyglądać identycznie - podobieństwo do Zbigniewa niezwykłe). Nie wiem... Być może taki był zamysł Wajdy, żeby rola Niki Strzemińskiej została zagrana właśnie tak - na sztywno, by ukazać nad wiek dojrzałą dziewczynkę, która pod maską zasadniczości skrywa głęboko schowane uczucia i buzujące w niej emocje. Tak czy inaczej wypadło to jednak mało przekonująco, choć relacja Niki z ojcem pokazana została ciekawie. Kolejna wada to...wspomniana przeze mnie rola Lindy, bo to w zasadzie na niej trzyma się film. Pozostałe role są bezbarwne i trudno wskazać jakąś wyróżniającą się kreację. Nieźle zagrali Krzysztof Pieczyński i Bonaszewski, ale też trudno tu mówić o jakichś szczególnie wybijających się rolach. Niektórzy zarzucają "Powidokom" łopatologię i sztuczne dialogi, ale według mnie trochę na siłę. Owszem, są w filmie rozmowy czy zdania nieco zbyt deklaratywne, szeleszczące papierem, ale bez przesady - to raczej wyjątki, a nie reguła.
Można też zastanawiać się nad niektórymi rozwiązaniami scenariuszowymi, np.
UWAGA SPOILER:

Mimo tych wymienionych powyżej minusów oceniam "Powidoki" wysoko, choć zdaję sobie sprawę - i już się z podobnymi głosami spotkałem - że niektórzy widzowie/krytycy będą kręcić nosem: konserwatywny i archaiczny pod względem formy, przewidywalny, dydaktyczny, z marnym scenariuszem. Mogę te opinie próbować zrozumieć, ale się z nimi nie zgadzam. To film piękny, gorzki, uniwersalny i wbrew pozorom wcale nie taki oczywisty, jakby się mogło wydawać. Dobrze, że Wajda pożegnał się z widzami właśnie takim obrazem.
Moja ocena: 8/10.

_________________
My żyjemy!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: "Powidoki"
PostNapisane: 17 stycznia 2017, 12:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3182
Lokalizacja: Szczecin
Posty na Forum KP: 6471
Sebastian, przepraszam, że mylnie przypisałem sobie pierwszeństwo w zrecenzowaniu tego filmu na forum. Premiera odbyła się ledwo co i zupełnie mi umknęło, że Ty napisałeś o "Powidokach" jako pierwszy tutaj już w październiku... :oops:

_________________
My żyjemy!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: "Powidoki"
PostNapisane: 18 stycznia 2017, 19:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 cze 2016
Posty: 1257
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Ja zobaczyłem "Powidoki" dziś, teraz przeczytałem recenzję Karela i właściwie nie ma potrzeby, żebym pisał własną, bo ja odebrałem film bardzo podobnie. ;)

Również film bardzo mi się podobał, Wajda zakończył swój dorobek w bardzo dobrym stylu. Też zauważyłem pewne niedociągnięcia w akcji, jak również fakt, że w sumie prawie każda scena ma być krytyką socrealizmu i pokazaniem jego absurdalności - oczywiście krytyka jest słuszna, ale może za bardzo zwraca uwagę taki usilny jej charakter. Natomiast nie przeszkadza to w odbiorze filmu - obejrzałem ponad godzinę bez patrzenia na zegarek, to bardzo dobry wynik. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: "Powidoki"
PostNapisane: 18 stycznia 2017, 21:39 

Dołączył(a): 07 cze 2016
Posty: 3406
Posty na Forum KP: 537
Obejrzałem "Powidoki". W Złotych Tarasach, bo w przeciwieństwie do wielu Kolegów nie mam nic przeciwko Multipleksom. :) Zwłaszcza, że na takich filmach sala przeważnie świeci pustkami i ogląda się i tak kameralnie. :)

Tak, karel napisał wiele słów, które i ja mógłbym napisać, ale parę słów od siebie dodam. Linda - kapitalny absolutnie. To jednak jest wielki aktor polskiego kina i żadne rólki w nieudanych pseudoamerykańskich filmikach tego nie zmażą. Rzeczywiście film "wisi" na nim, co zresztą wychodzi filmowi na korzyść.

Bronisława Zamachowska - nie widziałem sztuczności, natomiast Nika Strzemińska została przez dziewczynkę zagrana jako "stara malutka". Ponieważ nie wiem, czy taka była Nika Strzemińska, czy Bronisława Zamachowska jest w stanie coś zagrać, czy też taka właśnie jest i Wajda tylko to wykorzystał (czasem tak właśnie obsadza się dziecięce role) - nie ocenię, bo tego wszystkiego nie wiem.

Nie dziwię się, że "dobra zmiana" ma z tym filmem zgryz. Bo z jednej strony film jest jawnie antykomunistyczny (nie dostrzegam w tym żadnej przesady, gdyby tak pokazano np. czasy Gierka, to by była przeginka, ale to jest stalinizm przecież), więc jak tu go krytykować? Z drugiej... No przecież Wajda nie przestrzega przed komunizmem, którego poza operetkowymi reżimami typu Pjongjang już nie ma, tylko przed całkowicie współczesnym konformizmem, ingerowaniem władzy w sztukę, próbami dyktowania twórcom co mają pokazywać, a czego nie, ogólnie ostrzega do czego prowadzi polityczny fanatyzm. A gdy dodać do tego, że poglądy Wajdy były ogólnie znane i wiadomo, w czyim komitecie poparcia zasiadał, no to niewygodnie film chwalić. Zupełnie jak "Popiół i diament". Chwalić, bo zabójca komunisty kona na śmietniku, czy ganić, bo film ewidentnie upomina się o akowskie pokolenie? Ach ten Wajda, partyjni towarzysze Piotrowicza, Wolskiego czy Targalskiego zawsze mają z nim kłopot. :)

Gdy Linda padł pośród manekinów i zadyndała nad nim ręka manekina aż się uśmiechnąłem, bo to cały Wajda!!! Smutny był to uśmiech, bo Wajdy już wśród nas nie ma, ale się uśmiechnąłem. Nostalgicznie i z zadumą.

No i dodatkowa radość - Anna Majcher. Dawno nie widziana, w dobrej formie, w ładnym, charakterystycznym drugim planie. Że o epizodzie Jerzego "Jaszczuka" Rogalskiego nie wspomnę. :) Bo też smakowity.

_________________
...i zdanżam na czas proszę pana! www.mariuszgorczynski.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę... Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Powered by: - HOSTINGHOUSE