Forum Polskiego Kina

Teraz jest 1 października 2024, 21:28

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę... 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 lutego 2017, 19:24 
ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2016
Posty: 621
Otwieram nowy wątek dotyczący cyfrowej rekonstrukcji polskich filmów i seriali. Robię to na specjalną prośbę naszego nowego Kolegi Industry Insidera, którego chciałbym w imieniu nas wszystkich gorąco powitać na Forum Polskiego Kina!

Industry Insider to człowiek z branży, w pełnym i dosłownym tego słowa znaczeniu. Posiada ogromne doświadczenie i wiedzę praktyczną z zakresu cyfrowej rekonstrukcji filmów. To właśnie jego pracy zawdzięczamy bardzo dużą ilość znanych nam rekonstrukcji! Odpowiedział pozytywnie na moje zaproszenie i dzięki jego uprzejmości będziemy mieli możliwość rozmowy z ekspertem. W miarę posiadanego czasu będzie wyjaśniał nam kwestie techniczne, odpowiadał na pytania związane z rekonstrukcją obrazu i dźwięku oraz pomagał zrozumieć zawiłości techniczne tej branży.

W tym wątku skupimy się właśnie na pytaniach do Industry Insidera oraz na tematach, w których jego wiedza będzie dla nas dużym wsparciem. Istniejący od dawna wątek "Rekonstrukcja cyfrowa" nadal służyć będzie bieżącym tematom takim jak np. emisje tv oraz wymianie poglądów na powiedzmy podstawowym poziomie technicznym. Oczywiście w pewnych zakresach te tematy będą się przenikać i uzupełniać.

Zapraszam do udziału w dyskusji.

_________________
Archiwum promocji sztuki Zdzisława Beksińskiego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lutego 2017, 19:13 

Dołączył(a): 16 lut 2017
Posty: 28
Nikt o nic nie pyta, a dzisiaj było otwarcie kopert ws. sporego przetargu TVP na rekonstrukcję następujących seriali:

11 odc. serialu „Pan na Żuławach”, w reżyserii Sylwestra Szyszko
11 odc. serialu „Tygrysy Europy”, w reżyserii Jerzego Gruzy
12 odc. serialu „Rodzina Kanderów”, w reżyserii Zbigniewa Chmielewskiego
7 odc. serialu „Dorastanie”, w reżyserii Mirosława Gronowskiego.
9 odc. serialu „Życie na gorąco”, w reżyserii Andrzeja Konica
9 odc. serialu „Sukces”, w reżyserii Krzysztofa Grubera
15 odc. serialu „Boża podszewka”, w reżyserii Izabelli Cywińskiej
7 odc. serialu „Sława i chwała”, w reżyserii Kazimierza Kutza

Rekonstrukcja w oryginalnym formacie obrazka (!) ma zostać dokonana w przeciągu najbliższych dwóch lat.

_________________
Forumowy insider branży rekonstrukcyjnej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lutego 2017, 19:19 

Dołączył(a): 11 cze 2016
Posty: 336
Posty na Forum KP: 1544
"Tygrysy Europy", "Pan na Żuławach", "Rodzina Kanderów", "Życie na gorąco"? Takie rzeczy teraz chcą rekonstruować? A gdzie "Polskie drogi"? "Czterdziestolatek"? "Pancerni..." i kilka jeszcze innych tytułów, które myślę, że bardziej domagają się rekonstrukcji?

_________________
Ja w ogóle nie lubię chodzić do kina. A szczególnie nie chodzę na filmy polskie w ogóle...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lutego 2017, 19:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 cze 2016
Posty: 1257
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Rekonstrukcja chyba zawsze jest przeprowadzana w oryginalnych proporcjach obrazu? Tylko potem wykorzystuje się "odpowiednią" część kadru. Nie jest tak?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lutego 2017, 19:55 

Dołączył(a): 16 lut 2017
Posty: 28
Pan Anatol napisał(a):
Rekonstrukcja chyba zawsze jest przeprowadzana w oryginalnych proporcjach obrazu? Tylko potem wykorzystuje się "odpowiednią" część kadru. Nie jest tak?

Tak być powinno, ale nie zawsze tak jest. Przy tańszych rekonstrukcjach, jeżeli klient docelowo chce 16/9 to robi się 16/9 a nie całą klatkę.
W czasach telekin HD, które mogły skanować tylko w 16/9 kadrowanie robiono już przy transferze (tak jak starsze rekonstrukcje TVP).

Jaro napisał(a):
"Tygrysy Europy", "Pan na Żuławach", "Rodzina Kanderów", "Życie na gorąco"? Takie rzeczy teraz chcą rekonstruować? A gdzie "Polskie drogi"? "Czterdziestolatek"? "Pancerni..." i kilka jeszcze innych tytułów, które myślę, że bardziej domagają się rekonstrukcji?

To są tytuły, które TVP wypchnęło na zewnątrz, resztę będą następne 3 lata rekonstruować sami za pieniądze z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. W tym celu TVP wyda myślę połowę z 60 mln dofinansowania na sprzęt i oprogramowanie, kupowane w Niemczech, UK i USA. Sprzęt i oprogramowanie, którego jest na rynku pod dostatkiem, więc mogli by wydać te pieniądze (które pochodzą z tzw. Funduszy Norweskich) w większości na rynku, ale wolą kupić sprzęt, który po 3 latach stanie i będzie się kurzył aż ta organizacja upadnie (chyba, że uda im się wcześniej).

Ale to jest taka tradycyjna polska polityka wydawania unijnych pieniędzy z Niemczech a nie w Polsce. Filmoteka Narodowa i NInA zrobiły tak samo (tylko po jakieś 10-15 mln złotych ulokowali w Niemczech).

_________________
Forumowy insider branży rekonstrukcyjnej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lutego 2017, 00:38 

Dołączył(a): 11 cze 2016
Posty: 30
Jaro napisał(a):
"Tygrysy Europy", "Pan na Żuławach", "Rodzina Kanderów", "Życie na gorąco"? Takie rzeczy teraz chcą rekonstruować? A gdzie "Polskie drogi"? "Czterdziestolatek"? "Pancerni..." i kilka jeszcze innych tytułów, które myślę, że bardziej domagają się rekonstrukcji?

Serial "Tygrysy Europy" akurat trochę fanów ma, podobnie jak "Boża podszewka", ale reszty tytułów nawet nie kojarzę. Zważywszy jednak, że jak pisał @Industry Insider niewiele doświadczonych osób tam zostało to lepiej żeby nowi szlify zdobywali na paździerzach.

Mam nadzieje, że prace nad "Pancernymi" są nadal kontynuowane i pewnego dnia serial ujrzy światło dzienne. Skoro można pytać to czy wiadomo Ci coś @Industry Insider o pracach przy tym serialu? Z czego skan, w jakiej rozdzielczości rekonstrukcja, czy o jakichś napotkanych problemach? Kiedyś w trakcie rekonstrukcji serialu "Alternatywy 4" niejaki Pecus relacjonował postęp i ciekawie się to obserwowało. Wiadomo było czego się spodziewać i czemu osiągnięto takie a nie inne rezultaty.

Co do marnotrawienia pieniędzy przez TVP od dłuższego czasu jestem zdania, że należy tam sprywatyzować wszystko, a zachować tylko archiwum lub prawa do korzystania z jego zasobów.

Trochę pomieszam wątki. Pisałeś w temacie rekonstrukcji, że "Faraon" został naprawiony, ale jeśli się nie mylę na dość świeżej edycji BD trafiła wersja "mydlana" bez ziarna. Czy poprawna wersja zastąpiła tą pierwotną w dystrybucji i można liczyć na nią w TV?

Czy miałeś może styczność z Krzyżakami w wersji od WFDiF? Czy różni się ona znacząco jakością od wersji obecnej w dystrybucji (poza kolorystyką o której było słychać)?

Jak wypada nasz kraj na tle innych jeśli chodzi o poziom i ilość rekonstrukcji? Nie tak dawno FixaFilm zrobił film na zlecenie Litwinów (chyba nie pierwszy zresztą), my zlecaliśmy "Potop" Węgrom (o których nie masz dobrego zdania). W Czechach coś tam rekonstruowali ale chyba tak jak i u nas do szuflady (ciężko coś znaleźć). Dużo się rekonstruuje w USA i Japonii, a przynajmniej tam się wydaje więc o tych krajach słychać. Zastanawiam się czy Polska się jakoś na tle reszty wybija czy raczej takie standardy panują na całym świecie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lutego 2017, 13:41 

Dołączył(a): 16 lut 2017
Posty: 28
adi90a napisał(a):
Serial "Tygrysy Europy" akurat trochę fanów ma, podobnie jak "Boża podszewka", ale reszty tytułów nawet nie kojarzę. Zważywszy jednak, że jak pisał @Industry Insider niewiele doświadczonych osób tam zostało to lepiej żeby nowi szlify zdobywali na paździerzach.

Akurat "paździerze" poszły do firm prywatnych. Szlify będą więc zdobywali na nie-paździerzach :)

adi90a napisał(a):
Trochę pomieszam wątki. Pisałeś w temacie rekonstrukcji, że "Faraon" został naprawiony, ale jeśli się nie mylę na dość świeżej edycji BD trafiła wersja "mydlana" bez ziarna. Czy poprawna wersja zastąpiła tą pierwotną w dystrybucji i można liczyć na nią w TV?

No cóż. Wrzuciłem płytkę i masz rację, jest to wersja "mydlana". Nie ukrywam, że bardzo się zdziwiłem, bo po tym jak zostało to wydane na DVD, zostałem zapewniony, że powstała wersja mniej mydlana, która miała trafić do kin i na Blu-ray. Wydaje mi się nawet, ze fragment takiej wersji widziałem. Ale teraz głowy nie dam.


adi90a napisał(a):
Czy miałeś może styczność z Krzyżakami w wersji od WFDiF? Czy różni się ona znacząco jakością od wersji obecnej w dystrybucji (poza kolorystyką o której było słychać)?

Hahaha, Krzyżacy w wersji WFDiF to jest największa zagadka polskiej rekonstrukcji. Ogólnie ta rekonstrukcja to był jeden wielki skok na kasę. Na pokaz nie chcieli wpuścić nikogo z branży, nigdy nie zostało to jak wiadomo wydane. Mówi się, że WFDiF przytulił w sumie milion złotych.
Słyszałem od ludzi, którzy widzieli, że rekonstrukcja była wiele gorsza.

adi90a napisał(a):
Jak wypada nasz kraj na tle innych jeśli chodzi o poziom i ilość rekonstrukcji?

Wbrew pozorom nasz kraj wypada fantastycznie. Zarówno pod względem ilości jak i jakości rekonstrukcji. Oczywiście początki były trudne i powstało kilka "kup", ale teraz jest ok. Zarówno DI Factory/reKino, jak i Fixafilm robią wspaniałą robotę.
Jakośc tak naprawdę mamy wyższą niż reszta świata. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, ze wiele wyższą. Wymusiły to kiepske materiały wyjściowe i konkurencja jakościowa.

adi90a napisał(a):
Nie tak dawno FixaFilm zrobił film na zlecenie Litwinów (chyba nie pierwszy zresztą)

Litewskich to chyba zrobili z 5 czy 6. Oprócz tego wiem, ze współpracują też z firmami z USA.

adi90a napisał(a):
my zlecaliśmy "Potop" Węgrom (o których nie masz dobrego zdania).

No nie mam, zwłaszcza, że poznałem również manegment tej firmy państwowej. Węgry to był dupochron Kowalskiego (byłego dyrektora FN) i przekręt jednej z pracownic FN.

adi90a napisał(a):
W Czechach coś tam rekonstruowali ale chyba tak jak i u nas do szuflady (ciężko coś znaleźć).

Czesi robią 1-2 filmy rocznie. Robią u siebie, ale że nie robią tego dużo, więc wychodzi im to tak sobie.

adi90a napisał(a):
Dużo się rekonstruuje w USA i Japonii, a przynajmniej tam się wydaje więc o tych krajach słychać. Zastanawiam się czy Polska się jakoś na tle reszty wybija czy raczej takie standardy panują na całym świecie.

Potwierdzając to co napisałem wyżej, to stanowczo wybijamy się jakościowo na tle innych krajów, również USA.
Niestety ani nasz rząd ani FN ani PISF nie robią nic, aby tę naszą jakość promować. We Włoszech, na przykład, dzięki ścisłej współpracy Cineteca di Bolognia z firmą L'Immagine Ritrovata, firma ta jest znana na całym świecie i dostaje zlecenia z całego świata. Mają oddziały w Hongkongu i Paryżu.
U nas zaś jest tak, że FN zamiast pomagać to raczej przeszkadza.

_________________
Forumowy insider branży rekonstrukcyjnej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lutego 2017, 00:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 cze 2016
Posty: 494
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Posty na Forum KP: 1440
A wiadomo coś o planach rekonstrukcji serialu "Blisko coraz bliżej"?

_________________
To jest Twoja Bonecka,to jest moja Bonecka,a to jest Bonecka Kanonia 8


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lutego 2017, 16:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 cze 2016
Posty: 44
Ciekawe co z Pograniczem w ogniu?
Jak sądzisz, czy odnajdą się i inne zaginione/ zagubione filmy przedwojenne? Osobiście jestem optymistą ponieważ czuję, że nikt specjalnie szerokiej kwerendy nie prowadził ani nie próbował zaktywizować środowisk polonijnych (i nie tylko)?
http://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60 ... 12968.html

_________________
Używajcie tylko dwupentodowo-czterooktodiowych superheterodyn!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lutego 2017, 00:25 

Dołączył(a): 11 cze 2016
Posty: 30
Industry Insider napisał(a):
adi90a napisał(a):
Serial "Tygrysy Europy" akurat trochę fanów ma, podobnie jak "Boża podszewka", ale reszty tytułów nawet nie kojarzę. Zważywszy jednak, że jak pisał @Industry Insider niewiele doświadczonych osób tam zostało to lepiej żeby nowi szlify zdobywali na paździerzach.

Akurat "paździerze" poszły do firm prywatnych. Szlify będą więc zdobywali na nie-paździerzach :)

Teraz załapałem, że to przetarg i z ciekawości prześledziłem dokumenty. Skan w 2K.
Jeśli żadna z ofert nie odpadnie to TVP zaoszczędzi sporo pieniędzy. Przewidywali po około 4 miliony na pakiet 2 seriali, tymczasem oferty zaczynają się poniżej miliona. Chciałoby się żeby za resztę tej puli rozpisali szybko kolejny przetarg ale to tylko TVP.

FixaFilm wygrywa ceną pakiety („Rodzina Kanderów”, „Dorastanie”) i (Życie na gorąco”, „Sukces”) także o te tytuły można być spokojnym. Ciekawe jak z kolei poradzi sobie Lightcraft Advertising, bo chyba jeszcze nic do tej pory nie rekonstruowali (tworzyli efekty specjalne w "Ostatniej rodzinie", pracowali przy "Róży") a też wygrywają ceną („Pan na Żuławach”, „Tygrysy Europy”) i („Boża podszewka”, „Sława i chwała”). Co ciekawe w przetargu wystartowało też T.P.S. Telewizyjne Profesjonalne Studio, które w portfolio reklamuje się rekonstrukcją Austerii oraz Pociągu (czyżby następca Yakumama?). Jedna firma nie może dostać więcej niż 2 pakietów, więc DiFactory/reKino wystartowały jako oddzielne podmioty. Zagranie dobre tyle, że ich oferty są zbyt drogie. WFDiF też startował. Trochę rozdrobniony mamy ten rynek.

Żeby wrócić do tematu pytań do eksperta. Czy gdzieś w kuluarach było coś słychać o chęci rekonstruowania trylogii Chęcińskiego ("Sami swoi" itd.) lub filmu "Jak rozpętałem II wojnę światową". Zawsze mnie dziwi, że na tyle zrekonstruowanych filmów nie słychać nic o tych niemal sztandarowych polskich komediach. Nawet TVP nie pokusiła się o żadne odświeżenie choć przecież tłuką te tytuły regularnie, a odświeżali znacznie mniej wałkowane. Na poprzednim forum część osób zwracała uwagę, że to efekt stworzenia wersji kolorowanych.

I jeszcze jedno. Do kogo w TVP najlepiej pisać w sprawie tego nieszczęsnego kadrowania? Ta firma jest tak rozdrobniona, że ciężko znaleźć odpowiedzialny podmiot i osobę. Emisje w TV można przeboleć skoro mają i tak za niski bitrate ale to co robią z wydaniami BD ciężko znieść. Nawet ubogość rynku nie działa na ich korzyść a już sam fakt, że wielu widzów wolało sprowadzać pakiet filmów Kieślowskiego z zagranicy daje do myślenia.

Industry Insider napisał(a):
We Włoszech, na przykład, dzięki ścisłej współpracy Cineteca di Bolognia z firmą L'Immagine Ritrovata, firma ta jest znana na całym świecie i dostaje zlecenia z całego świata. Mają oddziały w Hongkongu i Paryżu.

Jakiś czas temu widziałem recenzje nowych wydań filmów z Bruce Lee i myślałem, że po serii spektakularnych porażek ("Policyjna opowieść" z Jackie Chan czy "Dawno temu w Chinach" z Jet Li) Chińczycy nauczyli się wreszcie rekonstruować, tymczasem okazuje się teraz, że za te nowe rekonstrukcje odpowiada L'Immagine Ritrovata. Szkoda, że polskie firmy nie uzyskują w kraju odpowiedniego wsparcia, bo na świecie jest co robić w rzeczonym temacie.

Dziękuje za odpowiedzi.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 marca 2017, 16:16 

Dołączył(a): 16 lut 2017
Posty: 28
Przepraszam za milczenie, postaram się po weekendzie odpowiedzieć.

_________________
Forumowy insider branży rekonstrukcyjnej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwietnia 2017, 16:11 

Dołączył(a): 11 cze 2016
Posty: 30
Wczoraj ogłoszono wyniki przetargu TVP na rekonstrukcje seriali o których była mowa wyżej.
FixaFilm zajmie się serialami:
- „Pan na Żuławach”,
- „Tygrysy Europy”,
- „Boża podszewka”,
- „Sława i chwała”
T.P.S. Telewizyjne Profesjonalne Studio będzie z kolei rekonstruowało:
- „Rodzina Kanderów”,
- „Dorastanie”,
- „Życie na gorąco”,
- „Sukces”.
Mam nadzieje, że TPS stanie na wysokości zadania.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę... 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Powered by: - HOSTINGHOUSE